Matovič má pravdu. Jeho „plán“ by mohol koalíciu odpísať

Igor Matovič (Zdroj: SITA)

Už dlhšie sa špekuluje o tom, či bývalí lídri opozície SaS a OľaNO prežijú najbližšie voľby. Na scéne im totiž vyrástol zdatný súper. Nová opozícia vedená tandemom PS/Spolu v závese s hnutím Andreja Kisku a KDH je dobre organizovaná, zrozumiteľne formuluje argumenty a má punc nových politikov, ktorý priťahuje voliča unaveného tradičnou politikou. Aj preto sa strany starej opozície blížia k hranici zvoliteľnosti a hľadajú recept na záchranu.

Igor Matovič ho zdá sa našiel a zaútočil na najväčšiu slabinu svojich opozičných konkurentov. Progresívny liberalizmus novej opozície robí vrásky na čele nejednému bežnému človeku. Práve táto ideológia sa zdá byť najväčším ťažiskom kritiky nových strán a Igor Matovič sa voči nej teraz správne vymedzil. A nielen to, ponúkol aj riešenie. Také, ktoré môže prezentovať ako konštruktívne.

Matovičov „plán“

Matovičova výzva je hodená rukavica novej opozícii. Sám vypichol podstatu existencie súčasnej opozície – porazenie dlhoročného suveréna v podobe Smer-SD. Vyzval pri tom nové strany na odloženie ideologických cieľov ako registrované partnerstvá, adopcie homosexuálnymi pármi či uvoľnenie drogovej politiky a spojenie sa za účelom vyhrať vo voľbách proti Smeru.

Matovič však nepovedal, že tieto témy v budúcnosti úplne vylučuje, čím vo svojej strane šikovne upokojil liberálne krídlo. Vyzerá to tak, že Matovič ponúkol novej opozícii spoločný cieľ, s ktorým sa v ich pozícii len ťažko dá nesúhlasiť.

V určitom zmysle je Matovič momentálne víťaz, nech už sa jeho opoziční konkurenti zachovajú akokoľvek. Buď sa k jeho výzve pridajú a uznajú tak Matoviča za zjednotiteľa opozície alebo ju odmietnu a vzoprú sa tak svojmu primárnemu formátu. Formát novej opozície je porazenie „zla“- Smeru.

Problém pre Hlinu

Najväčší problém robí táto politika Alojzovi Hlinovi. Predseda KDH čelí ostrej kritike za spojenectvo s progresívcami. Logika jeho kroku bola jasná, buď sa vymedzí voči Smeru, alebo uprednostní ideologickú rovinu svojej existencie. Hlina si vybral prvú možnosť, no za cenu straty svojej identity.

Jeho vyjednávacia pozícia nebola samozrejme ľahká, chcel sa zaradiť ako konzervatívna strana do plne autonómneho bloku strán kopírujúcich celé politické spektrum. Preto z celej situácie vyšiel s relatívne pošramotenou povesťou.

Naopak Matovič postavil novú opozíciu do ťažkej situácie a Hlinu trošku zahanbil, keď dokázal verejne sformulovať odkaz, ktorý mal formulovať práve Hlina pri vstupe do klubu novej opozície.

Ruky zväzujúci liberalizmus

Preferencie novej opozície sa zdajú byť zastavené na stálych hodnotách, čo samozrejme nemusí byť dlhodobý trend. No najväčší problém pre tieto strany predstavuje ich ideologické zafarbenie. To je progresívno-liberálne a na relatívne konzervatívnom Slovensku to môže byť problém.

Preto kývnutie na Matovičovu ponuku by nemuselo byť až takým zlým nápadom, ako sa ľudom z progresívnej centrály môže na prvý pohľad zdať. Síce to vyzerá tak, že progresívci voľby vyhrajú aj bez ideologických ústupkov, ak by však dali ideológiu bokom, koaličné strany by obrali o dôležité argumenty. To by už nebolo len politické rozhodnutie, ale aj štátnické. Niečo podobné pritom spravila aj Zuzana Čaputová, keď ešte ako prezidentská kandidátka vyhlásila, že v úrade nebude presadzovať LGBT agendu.

Ak to neurobia, výrazne si znižujú šancu na zostavenie funkčnej, stabilnej vlády. Najmä však zvyšujú pravdepodobnosť, že Slovensko sa bude po voľbách zmietať v problémoch s extrémne polarizovanou spoločnosťou.

Matovičov krok je preto mimoriadne premysleným strategickým ťahom. Také sa v slovenskej politike vidia iba málokedy. Otázkou ostáva, či bude líder OĽaNO schopný pretaviť tento ťah do dlhodobo stabilných preferencií jeho strany.

— Peter Števkov

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

0

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...

Karikatúry Denníka N sú  dezinformácie

Karikatúry Denníka N sú dezinformácie

KOMENTÁR Najznámejší slovenský karikaturista Shooty včera zverejnil kresbu, ktorá je reakciou na udalosti v USA. Vyobrazil v nej prezidenta Trumpa ako tučnú Godzillu, ktorá ničí mesto s Bibliou v ruke - isteže, lebo presne o toto v Spojených..