Pelle robil 250 testov, ja tisíce. Alebo ako Matovičova predstava o vlastnej všemocnosti naráža na realitu

Igor Matovič (Zdroj: SITA)

KOMENTÁR Enormný nárast testov na koronavírus na Slovensku nie je len dielom obmeny na Úrade vlády, ale stojí za ním mnoho zložitejších faktorov. Vie to aj predseda vlády, no napriek tomu sa v tejto veci veľmi rád preceňuje a naopak útočí na dávno odídeného predchodcu. Súdiac podľa stoviek lajkov na komentároch typu Igor, ideš!!! mu to však mnohí priaznivci žerú.

„Pelle testoval denne 250 ľudí. Ja som sľúbil 2 000 denne a vyslovil som sen o 3 000. Realita vyzerá ešte lepšie. Teším sa a ďakujem všetkým zúčastneným,“ napísal včera premiér Igor Matovič.

Na prvý pohľad ide o výkon hodný neskonalého obdivu a takmer sektárskej priazne. No pre obrovskú časť fanklubu šéfa OĽaNO ale žiaľ nielen na prvý, ale zrejme aj na druhý, tretí a všetky ostatné pohľady.

Žiada sa však vyviesť ich ho z omylu a rovnako aj všetkých tých, ktorí žijú v rozum ohromujúcej predstave, že počet testov na Covid-19 u nás bol ovplyvnený heroickým výkonom jedného premiéra a lajdáctvom toho druhého.

Tu nejde o vysokú politiku

Totižto, nielen na Slovensku, ale v podstate aj v každej porovnateľnej krajine je nárast denného testovania kontinuálny a celkom logicky vrcholí plus/mínus v tom období, kedy kulminuje aj samotná epidémia.

Zvýšenie testov súvisí s postupným rozšírením odberných tímov, nákupom špecializovaného vybavenia, stupňujúcim sa denným výkonom zamestnanca, lepšou organizáciou práce, zapájaním súkromných labákov (s ktorými sa treba dohodnúť a zazmluvniť ich) a podobne.

Ide o procesy, ktoré fungujú na úplne iných úrovniach štátnej správy a obmena na premiérskej stoličke na ne až taký enormný vplyv nemá, najmä ak je reč o horizonte niekoľkých týždňov, čo v našom prípade platí.

Matovič v porovnateľnom období testoval tak isto

Svedčia o tom aj tvrdé dáta, podľa ktorých sa aj po nástupe Igora Matoviča k moci (21. marec) testovalo pomerne málo. Dňa 25. marca bolo otestovaných 316 ľudí, o deň neskôr iba 335 a zvýšenie nastalo až zapojením súkromných zariadení koncom mesiaca.

Svoju neschopnosť šibnúť čarovným prútikom si dozaista uvedomuje aj sám premiér a vie, že ním sľúbený počet 3-tisíc testov sme začali dosahovať až zhruba 7 týždňov od volieb.

Ale i tak, prečo nezbierať politické body zo sladkej nevedomosti vlastného fanklubu a prečo neútočiť na Pellegriniho, ktorý od prvého marca v podstate čakal len na odovzdávku moci?

Možno preto, že je to trápnym a podpásovým prejavom nízkej politickej kultúry a operovaním s tvrdeniami, ktoré sa dajú pokojne označiť za dezinformácie, skresľovanie faktov či prinajmenšom za nehovorenie celej pravdy, pán premiér.

— Tomáš Dugovič

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

1

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...

Karikatúry Denníka N sú  dezinformácie

Karikatúry Denníka N sú dezinformácie

KOMENTÁR Najznámejší slovenský karikaturista Shooty včera zverejnil kresbu, ktorá je reakciou na udalosti v USA. Vyobrazil v nej prezidenta Trumpa ako tučnú Godzillu, ktorá ničí mesto s Bibliou v ruke - isteže, lebo presne o toto v Spojených..