Útok na saudské zariadenia zasiahol svetovú ekonomiku: Cena ropy vystrelila najviac za posledných 30 rokov

Ropné zariadenie v S.Arábii zasiahnuté útokmi dronov (Zdroj: SITA)

Po víkendovom útoku na ropné zariadenia v Saudskej Arábii nárazovo vzrástli ceny ropy na svetových trhoch. Podľa expertov má útok dronmi dva následky. Tým prvým je nárast cien ropy, ktorý sa už prejavil, ale z dlhodobého hľadiska odborníci tiež varujú pred otvoreným konfliktom medzi regionálnymi mocnosťami Perzského zálivu – Saudskou Arábiou a Iránom.   

K útokom na ropné pole Churajs a závod na spracovanie ropy v Búkjaku na východe Saudskej Arábie sa prihlásili Husíovia – šiítski povstalci operujúci z Jemenu. Ich hovorca po víkendovom útoku oznámil, že na ropné zariadenia poslali desať dronov.

Americká administratíva informovala, že drony zasiahli ropné zariadenia na 19 miestach a útoky mali prísť zo západu a severo-západu, teda nie z oblastí, ktoré majú pod kontrolou jemenskí husíovia. Jemen sa nachádza južne od Saudskej Arábie.

Spojené štáty uverejnili satelitné snímky zasiahnutých zariadení a podľa amerických tajných služieb  by za útokmi mal byť Irán. O tom, že by za útoky boli zodpovední husíovia USA pochybujú.

Americký minister zahraničných vecí Mike Pompeo neváhal bez bližších dôkazov obviniť Irán, ale prezident Donald Trump sa výnimočne zdržal toho, aby priamo menoval útočníka. Naznačil však možné vojenské akcie proti páchateľom. Teherán akýkoľvek podiel na incidente či podpore šiítskych militantov v Jemene dlhodobo odmieta.

Husíovia podnikajú teroristické útoky na Saudskú Arábiu od roku 2015, keď v Jemene vybojovali kontrolu nad regiónmi v západnej časti krajiny a donútili prezidenta utiecť z krajiny. Konflikt si podľa OSN doposiaľ vyžiadal takmer 8-tisíc obetí.

Jemenskí militanti sú podľa Saudskej Arábie a USA podporovaní práve Iránom, v ktorom vládne šiítsky teokratický režim. Zvyšné štáty na Arabskom polostrove sú prevažne sunitské, pričom Saudská Arábia je sunitskou absolutistickou monarchiou. Spor týchto dvoch náboženských skupín islamu je zdrojom napätia nielen na Blízkom východe.

Cena ropy a možný konflikt

Víkendový útok dočasne okresal globálne zásoby ropy takmer o 6 percent a ceny „čierneho zlata“ šli na trhoch nahor asi o 15 percent. Ide o najväčší skokový nárast ceny od roku 1988. Táto situácia vzbudzuje obavy z možného spomaľovania globálneho rastu. Podľa niektorých odborníkov by incident dokonca mohol spustiť hospodársky pokles.

„Víkendové útoky v Saudskej Arábii budú mať dva následky pre finančné trhy a ekonomiku. Prvým je okamžitý nárast cien ropy, ktorý sa už prejavil a dlhodobou cenou za tento incident je zvýšenie napätia alebo dokonca možné vypuknutie konfliktu v Perzskom zálive,“ uviedol Ranko Berich, šéf trhových analýz v spoločnosti Monex Europe.

Trhový analytik Craig Erlam zo spoločnosti OANDA varuje, že globálny trend rastu ekonomiky sa môže po tomto incidente otočiť na pokles. „Náhly nárast ceny ropy v čase, keď globálna ekonomika flirtuje s recesiou nie je ideálny a ak sa bude opakovať, môže to byť to, čo nás hodí cez okraj,“ tvrdí Erlam.

— Tomáš Pilz

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

0

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...