VIDEO V Chorvátsku zaznamenali pohyb majestátnej veľryby, druhého najväčšieho tvora na svete

Vráskavec myšok - ilustračný obrázok (Zdroj: SITA)

Rybárom v Chorvátsku sa podarilo zvečniť unikátny moment. V Jadranskom mori totiž pred niekoľkými dňami zaznamenali pohyb jedného z najväčších tvorov na planéte. Hoci ide o raritu, súvis s koronavírusom by ste tu zrejme hľadali márne.

Medzi chorvátskymi rybármi sa podľa portálu Dalmacija Danas už niekoľko dní šepká o opakovaných pozorovaniach veľrýb, ktorú sú v týchto zemepisných šírkach skutočnou raritou.

Pred niekoľkými dňami sa však na internete objavili aj prvé zábery, ktoré pohyb týchto majestátnych morských tvorov skutočne zaznamenali a medzičasom o nich informovali aj celoštátne médiá ako dnevnik.hr či 24.ur.

Vyhotovili ich muži v blízkosti ostrova Šolta, ktorý susedí s jedným z najväčších tamojších ostrovov Bračom. Oba sú veľmi ľahko dostupné trajektami zo Splitu.

Video, ktoré zaznamenáva potápanie, vynáranie sa a dýchanie kolosálneho tvora, je sprevádzané komentármi nadchnutých rybárov. Nechýba ani charakteristický „gejzír“ pri výdychu z hornej časti tela.

Prvotné zistenia hovoria o tom, že ide o druh Balaenoptera physalus (po našom Vráskavec myšok), ktorá je druhou najväčšou veľrybou a tým pádom aj tvorom na svete. Dorastá do dĺžky až 24 metrov a môže vážiť úctyhodných 75 ton. Predpokladá sa, že v Jadranskom mori žije viac takýchto jedincov.

Pokiaľ sa však nazdávate, že plávanie tohto živočícha na netradičnom mieste súvisí s koronavírusom, ostanete sklamaní. Hoci ide o veľkú unikátnosť, podobné javy sa vyskytovali aj predtým, v priemere raz za pár mesiacov či rokov.


— TOD

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

0

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...

Odoberajte náš newsletter