Matoviča chápem, ale mal by obmedziť ego. Má nedôstojné vyjadrovanie, hovorí Baránek

Ján Baránek (Zdroj: Youtube)

ROZHOVOR Koľko obetí môže mať prípadná sociálna kríza spôsobená opatreniami proti koronavírusu v porovnaní so samotnou pandémiou, ako by mal premiér zmeniť svoju komunikáciu aj mentálne nastavenie a čo chýba v programovom vyhlásení vlády, nielen o tom v rozhovore s politickým analytikom Jánom Baránkom.

Premiér Igor Matovič po zatknutí bývalého šéfa SŠHR Kajetána Kičuru vyhlásil, že je to jeho prvý skalp. Čo na to hovoríte?

Chápem jeho uspokojenie nad tým, že ideme naozaj po korupcii, ale takéto vyjadrenia sú absolútne nedôstojné a zlé, pretože takto to vyzerá ako pomsta. To, ale nemá byť predsa pomsta. On to nemôže prezentovať vo forme pomsty. Má to byť vo forme toho, že chceme nastoliť normálny štát a systém padni komu padni. K normálnemu štátu navyše patrí normálna rétorika a keď chceme znormalizovať spoločnosť, to sa nedá takýmito vyjadreniami. Pretože to potom ide proti sebe a je to presne to isté, čo sme kritizovali na PS/Spolu to ich heslo: “Mladá sila, poďme do nich”. Toto je niečo podobné. Nemôžete normalizovať, myslím v pozitívnom zmysle slova, nie ako v 70. rokoch, s takouto rétorikou. To sa nedá. Keď sa idete uchádzať o ruku nejakej slečny, používate adekvátny slovník a takisto, aj keď sa uchádzate o zamestnanie. V tomto prípade ide o uchádzanie sa o dôveru občanov a snahu o nastolenie normálnych pomerov. Na to treba použiť aj zodpovedajúci slovník. Keď niekto použije slovo “skalp” tak automaticky mi napadne obraz amerických „lovcov indiánov“ v 19. storočí, ktorí dostávali za skalpy odmeny a strieľali hlava nehlava.

Čo si myslíte o komunikácii Igora Matoviča na sociálnych sieťach po nástupe do funkcie premiér? Nedávno dokonca nazval svojich kritikov “múdrosráčmi”…

Ako som povedal, nie je to dobrý spôsob komunikácie. Igor Matovič by mal spraviť transformáciu svojej mentality, mysle, vyjadrovania a mal by sa začať správať ako premiér. Nie ako niekto, kto sa omylom dostal do funkcie, o ktorej nemá páru. Jednoducho jeho komunikácia nie je adekvátna jeho postu. Nedá sa to porovnávať s Trumpom, ako som si už niekde všimol, pretože Trump takéto pejoratíva nepoužíva. Používa vyhranený slovník a krátke odkazy, ale keď čítate Trumpove vyhlásenia, tak jeho komunikácia je sofistikovanejšia. Toto je komunikácia z ulice a to by malo prestať.

Vy ste známy tým, že netajíte svoje konzervatívne názory. Je vláda skutočne konzervatívna, keď vlastne 3 zo 4 strán koalície sa prezentovali pred voľbami ako konzervatívne?

Uvidíme to po tejto pandémii. Opatrenia, ktoré treba prijímať nezáležia na tom, či sú to konzervatívci, kresťania, mohamedáni, socialisti. Tie opatrenia sú predovšetkým epidemiologické a tam sa nehráme na liberálov, konzervatívcov a kresťanov. V tomto prípade by sme mali počúvať odborníkov, lekárov, biochemikov, epidemiológov a ekonómov. To aká bude naozaj táto vláda sa ukáže v praxi, keď začnú riešiť aj iné problémy.

Ako hodnotíte reakciu vlády na pandémiu koronavírusu na Slovensku? Aj Wall Street Journal chválil východoueurópske štáty vrátane Slovenska, za to ako rýchlo prijali opatrenia a zvládli podchytiť šírenie koronavírusu.

Treba povedať, že to podchytila predchádzajúca vláda. Tu má Igor Matovič priestor na to, aby si dal spred očí červenú hmlu a aby okrem kritiky aj priznal niektoré pozitíva, ktoré predchádzajúca vláda urobila. Reakcia, na ktorú ste sa pýtali bola samozrejme trošku preemotizovaná, trošku hysterická, ale nakoniec treba v tomto kontexte pochváliť obyvateľstvo, ktoré sa zachovalo veľmi zrelo a dospelo. Napriek tomu, a to je moja silná výčitka voči tejto vláde, že nepoznám nikoho kto by dostal nejakú pomoc, sú obyvatelia disciplinovaní. Je to nielen záležitosť vlády, pretože niekedy darmo poprijímate reštrickie, ale ide o to, či sú ľudia disciplinovaní. To je prvoradé. Vláde by som ako pozitívum pripísal to, že pokračuje v tom čo začala predchádzajúca vláda. Niektoré veci zlepšila a išla kurzom, ktorý odporučili odborníci. Vytkol by som ale nedostatočnú podporu. Stále počúvame o tom, kto chce kde pomáhať, ale stále je tá pomoc len veľmi virtuálna, neexistujúca. 50 % Slovákov nemá žiadne úspory, alebo má tak na dva, tri mesiace a to nás dobehne, pretože títo ľudia prídu o prácu, o živnosti, o klientov. Potom sa môže začať nie pandémia koronavírusu, ale veľká sociálna kríza, ktorá môže byť horšia ako samotná pandémia.

Môžete to konkretizovať?

Ja by som strašne potreboval, aby niekto už konečne dal čísla, koľko obetí môže mať prípadná sociálna kríza v porovnaní s pandémiou. Toto vyčíslenie sa dá urobiť. Volám po ňom už dva týždne, ale stále ho nikde nevidím.

Times presne pred týmto vývojom už varoval, že bude následná ekonomická kríza stáť viac životov ako samotná pandémia koronavírusu…

Akonáhle siahnete na infraštruktúru a to nemyslím len cesty, ale aj elektrickú sieť, vodárne, kanalizácie, služby, dostupnosť lekární a všetko ostatné, vrátane kúpyschopnosti, prestanete sa o to starať, tak to začne logicky degradovať. Potom, keď to chcete postaviť, tak potrebujete viac peňazí, ale navyše počas degradácie toho systému umierajú viacerí ľudia, lebo majú nedostupnú hygienu, zdravotníctvo, služby a podobne. Naozaj vyzývam odborníkov, nech nám takúto štatistiku dajú, ale v alternatívach. Nikde to však nevidím a stále len počúvam o koronavíruse.

Je teda podľa vás správne, že premiér Igor Matovič necháva otváranie ekonomiky a uvoľňovanie opatrení len na virológov, lekárov a zdravotníkov a ekonómovia do toho nemajú vraj hovoriť, i keď odborári aj zamestnávatelia varujú, pred katastrofálnymi následkami opatrení na ekonomiku?

Majú pravdu, ale na účinnú argumentáciu potrebujeme presne tie čísla, o ktorých vám hovorím, pretože takto je zbytočné, keď je niekto veľký zamestnávateľ, a nevie to odargumentovať. Matovič povie, že to sú len 2% HDP, ale koľko ľudských životov si to vyžiada, keď títo podnikatelia padnú na hubu? Vždy sa dajú prerátať tieto reštrikcie na životy. To, čo napísal Times, by som veľmi rád videl aj na Slovensku. Veľmi dôrazne vyzývam vládu, premiéra, ministra hospodárstva, ministra zdravotníctva, ministra financií, aby prišli s takouto analýzou, o ktorej hovorím. Na to, aby sme sa mohli posunúť ďalej sú to životne dôležité čísla.

Čo si myslíte o otváraní ekonomiky. Súhlasíte teda s tým, aby sa ekonomika začala otvárať za prísnych hygienických opatrení, aby sme nedoplatili na sociálne problémy, ako ste spomínali?

My sme dnes v situácii, keď by vláda nemá čo špekulovať a má rozdávať “helikoptérové peniaze” lebo všetky termíny na účinnú pomoc pre tých malých podnikateľov sme premeškali. Nikomu nič neprišlo a sú tu ľudia, ktorí aj keď majú možno víziu, ako si poradiť s krízou. Ale keď im nejaké peniaze prídu až za mesiac, tak skrachujú, pretože jednoducho nemajú hotovosť. Dnes je po veľkom vákuu, keď pomoc neprišla a nemôžu už ísť modelom, akým pôvodne chceli ísť, dnes musia ísť modelom helikoptérových peňazí. Aspoň pre vybranú časť obyvateľstva ako sú SZČO, s.r.o. s jedným zamestnancom a podobne. Presne to, čo robia Česi. Ak na to nemáme, treba si na to požičať.

V ČR sa to urobilo plošne, ale zase zaznela kritika, že pomoc dostali aj tí, ktorí ju až tak nepotrebovali…

Áno, dobre, ale ak má byť tá pomoc rýchla, tak musí byť nastavených o to menej kritérií. Keď je týchto kritérií veľa, tak sa stane to, čo na Slovensku, že pomoc nepríde.

To je najväčšia kritika voči pomoci, že je to administratívne veľmi zložité a z 22-tisíc žiadostí bolo správne vyplnených len polovica…

Preto hovorím, že riešením sú “helikoptérové peniaze”. Urobili to aj USA, kde je oveľa vyššia životná úroveň a Trump jednoducho začal rozdávať 1500 dolárov. Treba si na to požičať, aby sme potom nemuseli hasiť sociálnu krízu, ktorá príde. Je to strašne krátkozraké. Krajniak chodil pred kamery ešte pred mesiacom a hovoril o tom, ako budú všade možne pomáhať. Rovnako tak chodil aj Matovič, ale nikto nemá dodnes nič a ľudia sú na hrane. Potrebujú okamžitú pomoc. Zbytočne niekomu posuniete splácanie odvodov, splácanie nájmu, a neviem čo všetko, keď ten človek nemá hotovosť na to, aby nakŕmil rodinu. Preto “helikoptérové peniaze”. Vláda sa svojou prílišnou byrokraciou, planými sľubmi a svojim nekonaním, dostala do situácie, že dnes treba rozdávať “helikoptérové peniaze”. Inak tu bude obrovský sociálny konflikt.

Ekonómovia tvrdia, že máme možnosti na to, aby sme si mohli požičať, súhlasíte aj vy s tým, že by sa Slovensko malo teraz viac zadĺžiť, aby predišlo tomu, pred čím varujete?

Ekonómovia budú opisovať pravidlá starého sveta, ktorý tu bol pred korona krízou, ale ten svet zanikol. To si treba uvedomiť. Ten svet zanikol a bude po tejto pandémii vyzerať úplne inak a my nevieme aké v ňom budú nastavené pravidlá, takže to sú bludy, čo teraz ekonómovia rozprávajú. Vidíme, že bankový sektor po roku 2008 zlyháva. Treba si uvedomiť, že my tu máme nový svet, v ktorom ešte nevieme ako sa budú pravidlá vytvárať, akými autoregulačnými mechanizmami a ako budeme môcť do toho zasahovať my. Nemôžeme sa riadiť tým, či budeme, alebo nebudeme mať vysokú zadĺženosť, keď nevieme v akom svete budeme žiť. Kvôli tomu necháme teraz skapať ekonomicky časť populácie? Spravíme z nich bezdomovcov a podobne? Veď nebude na sociálne dávky. Už mi lezú na nervy s tým či si môžeme, alebo nemôžeme požičať, pretože absolútne nevieme, do akého sveta vstupujeme a stále sa riadime pravidlami starého sveta. Ten tu už ale nebude. Tak ako bol svet iný pred rokom 2008.

Keď sa začali riešiť dopady na ekonomiku tak premiér Igor Matovič dal zriadiť ekonomický krízový štáb pod vedením svojho ministra financií Eduarda Hegera, ale tento štáb vznikol len tesne pred tým, ako minister hospodárstva Richard Sulík (SaS) mal oznámiť svoju krízovú ekonomickú radu, z ktorej nakoniec ustúpil s tým, že nechce súťažiť s premiérom. Čo si o tom myslíte?

Stále je to o tom, kto ďalej dociká. Tu by mal Matovič obmedziť svoje ego. Matovič sa javí, že nie je kolektívny hráč. Málokto si to všimol, ale ja mám obavu, že jeho miera nedôvery voči partnerom je nezlučiteľná s funkciou, ktorú zastáva.

Myslíte nedôveru voči svojim koaličným partnerom?

Áno, voči koaličným partnerom, ale aj celkovo. Aj detektor lži, na ktorý chce posielať policajtov. Neviem či má niekde niečo také obdoby vo vyspelom svete. Minimálne, ak to existuje, tak to určite nemá nikto priamo v programovom vyhlásení vlády. Keď sa to deje, tak je to utajené a je to len jeden z pomocných nástrojov pri obsadzovaní istých pozícií. Problémy s polygrafom sú veľmi veľmi zložité. Screeningové metódy, to je aj polygraf, na ktorý chce Matovič podľa programového vyhlásenia raz do roka posielať policajtov. Teraz to robí kvôli korupcii, ale neviem či vôbec máme toľko odborníkov na polygraf, pretože na každú situáciu a osobu sa musí kvázi nastaviť podľa priebehu rozhovoru.

Tým som ale odbočil, ale chcem povedať, že miera jeho nedôvery je nezdravá. To sa napríklad prejavuje aj v mojej ďalšej otázke, prečo nemá premiér hovorcu? Premiér stále nemá hovorcu, alebo hovorkyňu. Ja stále nevidím žiadne vyjadrenia hovorcu vlády alebo premiéra a ten potom komunikuje zase najmä cez Facebook. Je to veľmi pračudesné. Nie som psychoanalytik a neviem čo by som k tomu mohol povedať. Je to situácia, na ktorú nemáme precedens. Samozrejme druhá vec je, že žijem v prečudesnej situácii, ale o to viac by bol možno kvalifikovaný hovorca potrebný, aby sa premiér nedevalvoval. Predseda vlády sa totiž takto devalvuje.

V tejto súvislosti spomeňme, že Igor Matovič je ochotný novinárom odpovedať aj hodinu na tlačovkách, ale nie je to kontraproduktívne? Nevravím, že by nemal dať médiám priestor na otázky, ale nemal by potom pustiť viac k slovu aj odborníkov, keď sme minule videli nastúpený celý krízový štáb a väčšinu času rozprával len premiér?

Vyvoláva to veľmi nepriaznivý dojem, že Matovič potrebuje alibi v podobe ľudí nastúpených za ním. Oznamuje opatrenia a ako keby potreboval tých ľudí za sebou na legitimizovanie toho, čo hovorí. Celkovo to nedáva dobrý mediálny obraz o ňom a svojim spôsobom to potom znižuje aj význam niektorých jeho vyjadrení. Lebo keby dal viac priestoru Kalavskej, Krčmérymu a tak ďalej, bolo by to heterogénnejšie a mohli by sa vzájomne názorovo podporiť. Absencia hovorcu však devalvuje samotné jeho vystúpenia, pretože ku všetkému sa vyjadruje on a za chvíľu budeme “prematovičovaní”.

Čo hovoríte na premiérove varovania pred vypuknutím ohnísk nákazy v rómskych osadách?

Tu hrozila jedna nebezpečná vec. Keby opatrenia nezmiernil a povedali, že je to kvôli osadám, tak by mohli hroziť rasové nepokoje. Myslím si, že na poslednú chvíľu uvedomili, pretože Matovičove vyjadrenia boli veľmi na hrane – aj keď v tomto prípade, čo sa osád týkal mal pravdu a situácia je taká, ako ju popísal. Išlo o okamih, keď premiér povedal, že musíme zistiť situáciu v rómskych osadách a potom zistíme, či môžeme uvoľniť opatrenia. To bolo pochopiteľné vyjadrenie, ale malo v sebe veľmi explozívny náboj, aby sa tu začali rasové nepokoje. Aj táto korona kríza nám ukázala aké akútne je riešiť problematiku Rómov v osadách. Druhá vec je, že na to nemáme peniaze a tretia, že to nemôžeme riešiť politicky korektne ako by si predstavovali mimovládky. Niekto nám na to musí dať peniaze a v tomto prípade je to Európska únia. Málokto vie, že v relatívnych číslach máme na počet obyvateľov najväčší počet Rómov v Európe.

Ako vnímate programové vyhlásenie vlády (PVV)? Je najlepšie za 30 rokov, ako tvrdia jeho autori?

To neviem povedať, na to by som si musel prečítať všetky predchádzajúce programové vyhlásenia, aby som to mohol porovnať, ale to som naozaj nebol schopný. Je príliš rozsiahle a v niektorých bodoch je príliš neurčité. Sú tam slová ako “máme v úmysle” a často používané podmieňovacie spôsoby. Je tam spomenutá koronakríza, ale chýbajú mi tam adaptačné mechanizmy na dve veci, aby sme sa pripravili na svet po kríze, o ktorom som hovoril a druhý adaptačný mechanizmus na klimatickú zmenu. Nie som klima alarmista, ale mám vyštudované v geo vedy, takže som zmýšľaním trochu inde ako Gréta a títo zelení poblúznenci, lebo toto striedanie klímy na Zemi jednoducho je. Či sme ho urýchlili, to neviem, ale neprichádzame do obdobia, ktoré tu už na Zemi nebolo. Žijeme síce v miernom pásme, ale to tu nebolo vždy. Potrebujeme preto adaptačné zmeny najmä pre kapitolu poľnohospodárstvo. To je najdôležitejšia kapitola, kde by tieto adaptačné mechanizmy mali byť. Nič také som tam nenašiel.

Myslíte tým aj väčšiu potravinovú sebestačnosť?

To je druhá vec. Tá je tam naznačená, ale chýba mi tam regionálna sebestačnosť a výmena tovarov a služieb a najmä pôdohospodárske opatrenia. Budeme musieť podporiť pôdohospodárov v zmene štruktúry pestovaných plodín. Napríklad nákupom odrôd, ktoré sú odolnejšie voči suchu a novým škodcom. Na toto sa musíme pripraviť, a to minimálne dva, tri roky dopredu. Lebo klimatickú zmenu vidíme už dnes. Poznám farmárov, ktorí sa sťažujú a sám im hovorím, že by možno mali asi zmeniť plodiny. Toto mi v programovom vyhlásení chýba a to nehovorím o turistickom ruchu s reflexiou na korona krízu. Aj zdravotníctvo musí reflektovať zmenu klímy a prakticky celé hospodárstvo.

V PVV chce vláda chce bojovať proti hoaxom médiách a chce v tomto smere prísnejšie regulovať sociálne siete. Čo vy na to?

To je hlúposť. Tam sú na to regulačné mechanizmy, hoci nedokonalé, a je niekedy veľmi ťažké určiť, čo je hoax, pretože môže mať v sebe dve tretiny pravdy a tretina je vymyslená. To sú zbytočné predsavzatie, ktoré sú nenaplniteľné. Pokiaľ pod tým nemyslia niečo iné, že by napríklad hoaxom nazvali kritiku voči vláde. Príklad z histórie: Do roku 1989 sme boli v tom, že Katynský les bol záležitosťou SS a keby ste povedali, že ten masaker má na svedomí NKVD, tak by vám povedali, že je to hoax, aj keď to slovo vtedy neexistovalo. Potom to Gorbačov uvoľnil a z archívov sa ukázalo, že to bola skutočne NKVD. Bol by som preto veľmi opatrný s tým, čo je a nie je hoax, lebo aj mňa svojho času obvinili, že rozširujem hoax, že interrupcie sú v niektorých štátoch USA povolené do dňa pôrodu. Potom som musel dať linky s dôkazmi, že také štáty naozaj sú. Je to preto otázka informovanosti a hľadania, verifikácie zdrojov. Bojovať proti hoaxom je ako bojovať proti veterným mlynom.

Niekedy sú však hoaxy očividné…

Samozrejme, že nebudem legitimizovať názory, že Zem je plochá, ale sú informácie, ktoré sú hraničné, majú v sebe veľa pravdy, ale aj balast a potom sú informácie, ktoré vám vyslovene pripadajú ako klamstvo a ukáže sa, že je to skutočne pravda. Nástenkový tender bol pre časť koalície v podstate dlho hoax a nakoniec sa ukázalo, že to je pravda. Preto treba byť veľmi opatrný v určovaní toho, čo je hoax a najhoršie je začať to kriminalizovať. Lebo potom keď sa ukáže, že to bola pravda, tak čo potom?

Ako podľa vás ovplyvnila pandémia koronavírusu preferencie politických strán na Slovensku?

Neviem vám presne povedať a nevidím dôvod prečo by to zatiaľ nejak poškodzovalo OĽaNO, aj napriek kritike voči Matovičovi. To sa môže ale zmeniť, keď nedajú “helikoptérové peniaze” a ľudia začnú padať na hubu.

Vráťme sa k politike. Ako zatiaľ hodnotíte Smer v opozícii?

Ukázalo sa, že to odhady boli správne a Smer bude aktívna opozícia. Ani Robert Fico sa ale nevyhne blbostiam…

… na to som sa chcel opýtať, čo vravíte na Ficove vyhlásenie, že na vlády Smeru žiadny škandál nemajú?

Tým tak isto devalvuje silu svojich vyhlásení, lebo takéto vyhlásenie je iba dobrý podnet pre ľudovú tvorivosť. Vedeli sme aká bude Smer opozícia, bude aktívna, výrečná a zatiaľ je to prevažne Fico, čo chápem a viem, prečo to tak je, ale možno aj vzhľadom na počet krúžkov vo voľbách by to možno mal byť Pellegrini.

Prečo to je teda podľa vás tak, že ten “frontálny útok” na Matoviča vedie Fico?

Je to jeho osobný súboj s Matovičom. Je to taký duel, ktorý má korene hlboko v minulosti, keď Matoviča preverovali. Ten politický boj na Slovensku je do veľkej miery osobný aj tým, že sú tu osobnosti, ktoré nie sú typickými osobnosťami, ako by mali byť. Nechcem teraz používať slová ako psychopati, klamári a podobne…

— Tomáš Pilz

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

2

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...