Keď si chcel drahé a zbytočné testy hádzať do Dunaja a za mesiac pošleš ešte drahšie do DSS, komentuje Hlina

Igor Matovič (Zdroj: SITA)

Sú, alebo nie sú rýchlotesty na koronavírus zbytočné? Odpoveď na túto otázku dáva zmena našej oficiálnej vládnej politiky. Kým ešte pred mesiacom ich chcel predseda vlády hádzať do Dunaja, dnes až 40-tisíc kusov poputuje do DSS naprieč celou krajinou. Túto zvláštnu otočku využil ku kritike aj Alojz Hlina a upozornil, že Matovič kupuje nové a ešte drahšie rýchlotesty.

Jedným z najzásadnejších vyhlásení Igora Matoviča krátko po nástupe do premiérskych funkcie bola jeho kritika nakúpeného medicínskeho vybavenia, predovšetkým rýchlotestov na Covid-19. Zdravotnícku pomôcku, ktorá deteguje protilátky v krvi, označil za de facto zbytočnú.

Šéf OĽaNO z nich mal „husiu kožu“ a to z toho dôvodu, že ich máme „haldu a nemáme s nimi čo robiť“. Okolnosti, za akých boli nakúpené a ich cenu označil za „absolútny bordel“ a takéto testy sme vraj mohli nahádzať rovno do Dunaja.

Česi nimi nepohŕdali

Voči tomuto premiérovmu pohľadu sa predošlý kabinet toho času ostro ohradil. Bývalá ministerka vnútra Denisa Saková a tak isto aj expredseda vlády Peter Pellegrini sa vyjadrili v tom duchu, že ak o ne neprejavíme záujem, druhé krajiny ich od nás okamžite odkúpia.

„Môžeme potvrdiť, že minister vnútra Jan Hamáček hovoril s Denisou Sakovou. V prípade, že SR nebude mať o rýchlotestery záujem, je ČR pripravená ich odkúpiť. V tomto zmysle tiež minister Hamáček informoval slovenského premiéra,“ vyjadrila sa ku koncu marca pre Hospodárske noviny hovorkyňa českého ministerstva vnútra Klára Dlubalová.

Využitie sa našlo

Za mesiac sa však situácia podstatne zmenila a Igor Matovič zvolil inú rétoriku. Rozšírenie nového koronavírusu v niektorých domovoch sociálnych služieb (Pezinok, Spišské Bystré, Martin a podobne) ho totiž namiesto hádzania testov do Dunaja primälo využiť ich na otestovanie všetkých 40-tisíc zamestnancov týchto zariadení.

Po dohode s ministrom zdravotníctva Marekom Krajčím a ministrom sociálnych vecí Milanom Krajniakom sme sa rozhodli dať rýchlo pretestovať všetkých 40 tisíc zamestnancov DSSiek,“ nechal sa cez víkend počuť premiér.

Namiesto Dunaja DSSky

Túto premiérovu nerozvážnosť si všimol aj niekdajší predseda KDH Alojz Hlina a náležite ju okomentoval na sociálnej sieti. Keď niečo odmietneš kúpiť preto, že je to predražené a ešte to aj okomentuješ, že je to aj úplne nanič /na vyhodenie do Dunaja/, aby si to o mesiac neskôr kúpil,“ píše v krátkom príspevku.

Matoviča podľa Hlinu motivovalo náhle zistenie, že v domovoch sociálnych služieb umierajú ľudia a že rýchlotesty vedia vzniknutú situáciu riešiť. „A ešte aj tie isté rýchlotesty kúpiš za vyššiu cenu ako za akú si ich odmietol kúpiť pred mesiacom,“ obviňuje kádehák.

Či budú na testovanie v DSS-kách využité pôvodné rýchlotesty alebo či prišlo k nákupu nových a za akú cenu, bude pre vás redakcia Denníka S v priebehu dňa zisťovať. Rovnako ako aj ďalšie nevyhnutné podrobnosti.

Keď niečo odmietneš kúpiť preto, že je to predražené a ešte to aj okomentuješ, že je to aj úplne nanič /na vyhodenie do…

Gepostet von Alojz Hlina am Mittwoch, 22. April 2020

— TOD

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

0

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...

Odoberajte náš newsletter