Mlčanie o Kimovom zdraví vedie k špekuláciám o možnom nástupníctve

Na televíznej obrazovke Kim Čong-un (Zdroj: SITA)

Severná Kórea stále nereaguje na správy zahraničných médií, že tamojší líder Kim Čong-un je zrejme chorý, vo veľkom sa už preto špekuluje o tom, kto by mohol byť jeho potenciálnym nástupcom.

Otázky týkajúce sa Kimovho zdravia sa rozšírili, keď sa 15. apríla neukázal na oslavách 108. výročia narodenín svojho starého otca a zakladateľa Kórejskej ľudovodemokratickej republiky Kim Il-songa. Ide pritom o najdôležitejšie podujatie v Severnej Kórei a 36-ročný Kim ho nevynechal, odkedy v roku 2011 prevzal moc po svojom otcovi.

Severokórejské štátne médiá v stredu síce zverejnili niektoré predchádzajúce vyjadrenia vodcu Kima, neinformovali ale o žiadnych jeho nových aktivitách. Južná Kórea v posledných dňoch viackrát uviedla, že na Severe nezaznamenala žiadny nezvyčajný vývoj udalostí.

Kim je predstaviteľom tretej generácie jedinej komunistickej dynastie na svete. Kim si rovnako ako jeho otec či starý otec buduje okolo seba silný kult osobnosti. Podľa tradície má v Severnej Kórei právo vládnuť len ich priamy pokrvný príbuzný. V prípade, že by teda Kim ochorel alebo zomrel, by bola najpravdepodobnejšou nástupkyňou jeho mladšia sestra Kim Jo-čong, ktorá už teraz zastáva popredné miesto vo vládnej strane i po bratovom boku.

— SITA

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

0

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...