Nie si „tolerantný“ ? Zničíme ťa. Boj proti „homofóbii“ stál kariéru jedného z najlepších austrálskych športovcov

Israel Folou (Zdroj: SITA)

V roku 2017 Austráliou rezonovala celonárodná debata o postavení LGBTI menšiny a jej požiadavkách. Bola sprievodným javom referenda o legalizácii inštitútu manželstva aj pre homosexuálne páry. Konzervatívni kritici, ktorí ako jediný legitímny model rodiny vnímajú ten tradičný, boli ubezpečení, že týmto posunom hraníc v prospech gayov sa nič nezmení. Opak je pravdou. Len 2 roky odo dňa D padol prvý exemplárny trest ako výstraha pre všetkých, ktorí plávajú proti prúdu a s homoagendou principiálne nesúhlasia.

Meno nového veľkého previnilca voči liberálnemu konsenzu je Israel Folau. Je jedným z najlepších rugbyových hráčov v krajine a neraz ju dokonca reprezentoval. Jeho profesionálna kariéra sa však v dnešných dňoch otriasa v základoch a je pravdepodobné, že na vysokej úrovni si vo svojom športe už nezahrá. Cestu ďalej mu totiž môže zahatať komisia, ktorá sa zaoberá jeho „závažným porušením“ Kódexu správania profesionálnych športovcov. Pokiaľ sa domnievate, že Israel niekomu ublížil, niekoho okradol alebo sa zaplietol do športovej korupcie, mýlite sa.

Prípustný je tu len jeden pohľad

Folau na sociálnej sieti Instagram iba zdieľal obrázok, v ktorom sa nachádzal text parafrázujúci časť Svätého písma, podľa ktorého „opilci, homosexuáli, cudzoložníci, klamári, smilníci, zlodeji, ateisti“ pôjdu do pekla. Zavaril si však už 2 roky predtým, keď sa vyjadril, že „miluje a rešpektuje všetkých ľudí za to, kým sú a za ich názory, ale osobne nepodporuje homosexuálne manželstvo.“

Bez ohľadu na to, ako po formálnej stránke dopadne „etický“ rozhodovací proces, najpravdepodobnejším scenárom pre Folaua je strata 4 miliónového kontraktu, vyrazenie z rugbyovej reprezentácie a strata spoločenskej prestíže ako takej.

Hoci sa o obsahu predmetných vyjadrení môžeme sporiť, už teraz možno skonštatovať, že test slobody slova v krajine skončil fiaskom. To, čo bolo donedávna v skutočne demokratických štátoch nemysliteľné, sa dnes stáva normou. Vyjadrenia smerujúce proti prevládajúcej ideológii vás naozaj môžu v pravom zmysle slova zničiť.

Kriminalizovanie myšlienok

Medzi skutočným zločincom a „myšlienkovým zločincom“ sa stierajú všetky rozdiely a dokazujú to aj nasledovné reakcie.

Prezident rugbyového tímu vo francúzskom meste Toulon, Mourad Boudjellal, povedal, že Folau je „hlupák a mal by odísť, alebo by si mal kúpiť rozum. Stále môže ísť do Ku Klux Klanu, potom by videl, aké je to byť na druhej strane.“ Pokiaľ vám práve pri šialenom výbere v duchu „buď my, alebo Ku Klux Klan“ vypadli oči z jamiek, nie ste jediní. Okrem toho, posielať Folaua, ktorý je sám tmavšej pleti práve do Ku Klux Klanu, ktorý černochov zabíjal, je za hranicou zdravého rozumu.

Ešte pozoruhodnejšie vyjadrenie pozliepal Ian Roberts, homosexuál a bývalý hráč rugby. Čítajte sústredene. „Je mi ľúto Israela, ale skutky majú svoje následky a reakcie…na predmestiach doslova existujú deti, ktoré sa zabíjajú…tento druh poznámok môže ľudí vytláčať do priepasti a aj to robí.“ Z tohto značne kostrbatého a nelogického vyjadrenia môžeme vyčítať jedine spájanie kritiky homosexuálneho manželstva s vraždami. Za tento myšlienkový konštrukt by sa nemusel hanbiť ani Milan Kohout, legendárna postava „pražskej kavárny.“

Strata chuti brániť sa?

Hoci má tento prípad potenciál dostať sa až na Najvyšší súd Austrálie, Folau po tejto vlne iracionálnej hystérie zatiaľ rezignoval a v čerstvom vyhlásení povedal, že voči rozhodnutiu komisie Austrálskeho rugby sa odvolávať nebude. „Jednoducho nemám dôveru v ich schopnosť zaobchádzať so mnou v tomto procese spravodlivo alebo zákonne,“ zaznelo. Následne dodal, že zvažuje mnohé kroky a že rôzne cesty pre neho ostávajú otvorené.

Bez ohľadu na to, ako celá kauza dopadne, podľa šéfky austrálskeho rugby, Raelene Castle, toto „rozhodnutie zmení tvár športu naprieč Austráliou a možno aj medzinárodne.“

Možno s ňou iba súhlasiť. Prípad Israela Folaua môže byť precedensom, po ktorom moderný liberalizmus definitívne zanevrie na odkaz jeho zakladajúcich mysliteľov alebo, v prípade nutného očistenia športovcovho mena, svetlým dôkazom toho, že na neškodný názor a jeho slobodné šírenie máte ešte stále sväté právo.

— Tím Denník S

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

0

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...

V Belgicku sa šíri britský variant koronavírusu

V Belgicku sa šíri britský variant koronavírusu

Najnovším ohniskom nového variantu vírusu je domov dôchodcov v meste Houthuls a dve školy v Antverpách. Nový variant koronavírusu, ktorý prvýkrát zistili vo Veľkej Británii, sa čoraz viac šíri v Belgicku. "Tento variant sa usadil v našej krajine,"..

Odoberajte náš newsletter