Potravinová sebestačnosť a koronakríza má byť prioritou, nie riadenie podnikov, odkazujú ministrovi potravinári

Emil Macho (Zdroj: SITA)

Šéf rezortu pôdohospodárstva Ján Mičovský prvými týždňami pôsobenia v úrade zatiaľ nenaplnil očakávania potravinárov. Okrem iného sú sklamaní vymenovaním druhého štátneho tajomníka Samuela Vlčana z dôvodu jeho neodbornosti. Minister sa bráni tvrdením, že hoci túto kritiku vníma, musí napĺňať politický program vlády. Riaditeľa potravinárskej komory Emila Macha ale táto argumentácia neuspokojila.

Štátni tajomníci bývajú často ľuďmi, ktorí majú na praktický a dennodenný chod rezortu väčší vplyv ako samotní ministri. V súvislosti s nimi totiž nie je výnimkou, ak pochádzajú z úplne odlišného odboru a ministerstvo prišli iba takpovediac technokraticky manažovať.

Možno aj tejto skutočnosti si boli vedomí slovenskí potravinári združení v Rade poľnohospodárskych a potravinárskych samospráv (RPPS), ktorá zastrešuje päť najreprezentatívnejších organizácii v tomto biznise v celej krajine.

Je nám veľmi ľúto, že menovaním druhého štátneho tajomníka nemajú poľnohospodári a potravinári žiadneho zástupcu vo vedení ministerstva, ktorý by mal reálnu skúsenosť s prácou v poľnohospodárskej alebo potravinárskej výrobe,“ uviedol včera jej predsedajúci Emil Macho, ktorý tiež sedí vo vedení Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK).

Podľa Macha teraz nie je čas na experimenty a nepremyslené kroky a verí, že premiér Igor Matovič zváži vymenovanie tretieho štátneho tajomníka, ktorý bude expertom na agropotravinárstvo.

Mičovský: Vnímam to, ale plním program

„Viete, keď chcete riadiť taký kolos, ako je ministerstvo a pomaly 15 podnikov, potrebujete nielen poľnohospodárov, lesníkov, ale potrebujete aj odborníkov na riadenie ako také. A tento pán, nielen s jeho životopisom, ale aj jeho názormi a skúsenosťami, je z môjho pohľadu veľmi dôležitým článkom,“ odvetil pre Denník S na tieto výhrady minister Mičovský.

O nespokojnosti RPPS ale ešte včera vraj bližšie nevedel a bude ju analyzovať a reagovať na ňu. „Avšak nespokojnosť nemôže byť príčina, aby človek nevykonal tie veci, o ktorých správnosti je presvedčený,“ dodal, čím naznačil, že za Vlčanom stojí.

Nevedia sa stretnúť už dva týždne

Na Mičovského slová reagoval dnes (utorok) po obede aj Emil Macho. „Mrzí ma, že si musíme vymieňať odkazy cez médiá,“ povedal pre Denník S. Nespochybňuje, že Vlčan je v iných odvetviach skúsený, ale „prioritou teraz nie je dobré riadenie podnikov, ale potravinová sebestačnosť a koronakríza,“ dodal.

V tomto menovaní vidí tiež rozpor s oficiálnou politikou Matovičovej vlády, ktorá sa zaviazala obsadzovať posty expertami v daných odboroch. „Potrebujeme úzko spolupracovať na dennej báze, nie len stretávať sa raz mesačne na konferencii,“ zdôvodňuje Macho požiadavku, prečo by mal byť štátnym tajomníkom človek od ich remesla. S neveľkým nadšením tiež podotkol, že s ministrom Mičovským sa snažia neúspešne stretnúť už dva týždne.

— Tomáš Dugovič

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

0

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...

Odoberajte náš newsletter