Keď príde nový vírus, viac ako expertov počúvajte svoj sedliacky rozum

(Zdroj: SITA)

KOMENTÁR Jednou z vád ľudského myslenia je prílišná dôvera autoritám a spochybňovanie vlastného úsudku. Niekedy je to žiadúce, inokedy extrémne škodlivé – napríklad dnes, keď nás komunita expertov doviedla do stavu, že vedľajšie obete (v čo najširšom slova zmysle) boja proti koronavírusu možno prevýšia obete koronavírusu.

Hĺbka ľudského poznania je v dnešnej dobe tak enormná, že je pre priemerného človeka nemožné obsiahnuť ho nielen prakticky, ale v podstate aj teoreticky. Respektíve, ani sa k tomu priblížiť.

Preto v spoločnosti existuje deľba práce, ktorá nám dáva možnosť zamerať sa iba na istý maličký výsek z týchto vedomostí či zručností a nie je výnimkou, ak sa v ňom pohybujeme celý kariérny život.

Tieto výseky voláme vedné disciplíny alebo profesie a ľudí, ktorí v nich pracujú, odborníci. Hoci si to v bežnom živote nie vždy uvedomujeme, vkladáme im do rúk všetko od opravy auta až po svoj život.

Na dôvere k nim stojí celá civilizácia a len za pomoci tejto dôvery vieme ďalej napredovať. Ak v tomto reťazci niekto alebo niečo zlyhá, nastáva chaos a atomizácia spoločnosti, ktorá stráca jednotné východiská.

Pokiaľ sa vám v tomto momente derie na jazyk slovo koronakríza, tak máte pravdu. Posledné mesiace a týždne sú totiž v celosvetovom meradle charakteristické absolútnym zlyhaním odbornej obce ako celku.

Nehovoríme tu o malých rozdieloch v postojoch, ktoré vo finále nemajú zásadný význam, ale o absolútne protichodných stanoviskách infektológov, epidemiológov, zástupcov WHO, lekárov a iných kompetentných.

Noste rúška, nenoste rúška. Vírus sa udrží aj vo vzduchu, neudrží sa vo vzduchu. Nakaziť sa môžete ľahko, pri krátkom kontakte sa nenakazíte. Koronu chytí 5 miliárd ľudí, dostanú ju iba 2 % populácie. Budujme kolektívnu imunitu, spusťme lockdown a blackout.

Poviete si, že to boli prvotné zmätky a dnes už poznáme definitívne odpovede? Kdeže. My sa len vraciame na úplný začiatok a otvárame polemiku o tom, či bol vírus vytvorený prírodne alebo umelo.

Kým väčšina vedeckej obce názory o Covid-19 ako o (čiastočnom) diele človeka odmieta aj napriek indíciám niektorých kolegov, dnes túto hypotézu opäť pretlačil do popredia aj francúzsky laureát Nobelovej ceny a virológ Lucas Montagnier.

Uvedený názorový pingpong tak spôsobil chaos, v ktorom jedna skupina ľudí po prílete z Anglicka bez obáv navštívila svoju 90-ročnú babičku, a druhá namáčala do Sava jogurty po príchode z obchodu a bála sa nadýchnuť, keď okolo nej niekto prešiel v lese. A vlastne sa ani nedalo rozlíšiť, kto koná racionálnejšie.

Pokiaľ však namietate, že ľudia majú predsa vlastný rozum a mali by sa radiť predovšetkým ním, máte pravdu a odhalili ste základné posolstvo tohto článku. Hoci je to riskantné tvrdenie, pokiaľ niekedy platí, že zdravý sedliacky rozum je lepším radcom ako konzílium odborníkov, kde občas existuje 20 názorov na 10 ľudí, je to práve tento prípad.

— Tomáš Dugovič

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

0

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...