Pandémia zasiahla aj ekologické bezobalové obchody

Ilustračný obrázok (Zdroj: Pexels.com)

V posledných rokoch sa spolu s environmentalizmom stalo trendom aj tzv. bezobalové nakupovanie. V súvislosti so súčasnou situáciu vyvstali špecifické otázky aj ohľadom tohto spôsobu nákupov. Pre koronavírus sa ľudia začali obávať napríklad nebaleného pečiva aj v klasických supermarketoch. Ako vyzerá takýto nákup počas pandémie?

V mnohých mestách na Slovensku máme bezobalový obchodík, kde môžu ľudia nakúpiť potraviny do vlastných nádob, a tak šetriť obalové materiály, ktoré sa rýchlo menia na zbytočný odpad. Takýto obchodík sme oslovili a opýtali sa, či a aké špeciálne opatrenia zasiahli jej prevádzku. 

Prevádzka v Trnave mala prvýkrát otvoriť dvere pre svojich zákazníkov práve v dňoch, kedy sa na Slovensku objavovali prvé pozitívne testy na koronavírus. Toto personálu skomplikovalo situáciu, nakoľko pohyb ľudí bol minimálny. Napriek mimoriadnej situácii obchodík otvorili a hneď prijali prísne opatrenia.

Zdroj: Ecoterra Trnava

Dezinfikujú všetko, čoho sa zákazník dotýka

Vstup do predajne len s ochranným rúškom, na predajni len 2 zákazníci a dezinfekcia umiestnená hneď pri vstupe do predajne. Našu predajňu dezinfikujeme niekoľkokrát denne. Pult, kľučky a všetko, čoho sa zákazník dotýka, dezinfikujeme hneď po jeho odchode,“ priblížila majiteľka prijaté opatrenia. 

Keďže v bezobalových potravinách je nutné prísť s tovarom do kontaktu, povedala nám aj akú špecifickú prevenciu realizujú pre takéto nákupy. „Potraviny, ktoré ponúkame, sú balené v uzatvárateľných nádobách a zákazníkovi sú balené len po kompletnej dezinfekcii rúk a náradia, s ktorým sa potravina naberá.“ Tiež momentálne nie je možné nakúpiť do vlastných nádob. Potraviny si zákazníci odnášajú v nových papierových vreckách.

V predajni nám potvrdili, že ruky aj náradie dezinfikujú priamo pred zákazníkom, aby videl, že hygiena je na prvom mieste. 

Neexistuje dôkaz, že by potraviny predstavovali riziko

Tento postup vyplýva aj z odporúčaní Úradu verejného zdravotníctva SR (ÚVZ), ktoré už 18. marca vydalo stanovisko k práci s potravinami, podľa ktorého radí „obmedziť predaj nebalených potravín, pokrmov a nápojov, t. č. nepoužívať predaj do vlastných obalov prinesených zákazníkom”.

ÚVZ SR upozorňuje aj na to, že neexistujú žiadne dôkazy o tom, že by sa koronavírus prenášal prostredníctvom potravín. „Neexistuje žiadny dôkaz o tom, že by potraviny predstavovali riziko pre verejné zdravie v súvislosti s výskytom ochorenia COVID-19. Hlavný spôsob prenosu je z človeka na človeka,” ubezpečuje. Dodal tiež, že ani kontaminované obaly potravín, ktoré boli vystavené rôznym okolitým podmienkam a teplotám, neprenášajú infekciu.

Menej zákazníkov je aj v týchto prevádzkach

Keďže aj v bezobalových potravinách majú v tieto dni menej zákazníkov, venujú sa viac reklame, skrášľovaniu priestorov a sústredia sa na výber nového sortimentu. Okrem potravín v tomto obchodíku predávajú aj čapovanú drogériu. Veľký záujem je o dezinfekciu a čistiace prostriedky. Pri potravinách spozorovali vyšší záujem najmä o múky a tiež bezlepkové sladkosti.

— VDA

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

1

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...

Rozsudok v kauze Kuciak v stredu nepadne, pojednávanie presunuli

Rozsudok v kauze Kuciak v stredu nepadne, pojednávanie presunuli

Rozsudok v kauze vraždy novinára Jána Kuciaka a ďalších skutkov v stredu 5. augusta nepadne. Agentúru SITA o tom informovala hovorkyňa Špecializovaného trestného súdu Katarína Kudjáková. „Predsedníčka senátu Ružena Sabová zrušila termín stredajšieho hlavného pojednávania z dôvodu nutnosti..