Boj štátu proti hoaxom? Vyzerá to ako výsmech. Obzvlášť ak to chcú robiť Sulík, Kollár a Matovič

Richard Sulík, Igor Matovič a Boris Kollár (Zdroj: SITA)

KOMENTÁR Kabinet Igora Matoviča vo svojom programovom vyhlásení prišiel s viacerými zaujímavými návrhmi. Mnohé sú len zrecyklované plány z minulosti, no vyniká úplne nová agenda – štátny boj proti dezinformáciám. Ako by nestačilo, že to vyvoláva veľa otáznikov samé o sebe, je naozaj tragikomické, že pod túto iniciatívu sa podpísali práve tí lídri, ktorí more hoaxov v minulosti sami šírili.

Nová slovenská vláda včera definitívne predstavila svoje programové vyhlásenie. Dnes bude predložené parlamentu a pokiaľ ho náš zákonodarný zbor odklepne, nasledujúce 4 roky by sa od neho mali odvíjať všetky kroky Matovičovho kabinetu.

Dokument o dĺžke 121 strán obsahuje viacero nespochybniteľne dobrých návrhov. Pokiaľ si odmyslíme odveké pravidlo, že papier veľa znesie a že množstvo nápadov sa nepodarí zrealizovať alebo budú obrátené naruby, platí, že by sme mali žiť v lepšej krajine.

Vládny štvorlístok sľubuje zatraktívnenie podnikateľského prostredia, zvýšenie potravinovej sebestačnosti, skvalitnenie vzdelávacej, sociálnej či zdravotnej politiky a OĽaNO neprekvapivo venovalo veľkú pozornosť aj antikorupčnej problematike. Čo sa týka hodnotových otázok, prekusnú ich konzervatívci aj liberáli.

Strážcovia pravdy

Presné znenie jednotlivých pasáži v prípade záujmu nájdete v tomto linku. Pre účel tohto komentára je potrebné predstaviť konkrétnejšie iba jednu, ktorá spadá pod kapitolku týkajúcu sa mediálnej politiky.

„Vláda so znepokojením sleduje nárast dezinformácií v médiách a najmä na sociálnych sieťach, ktoré účelovo vyvolávajú strach a nedôveru v štátne zriadenie a liberálnu demokraciu. Vláda preto podporí iniciatívy bojujúce proti hoaxom, falošným správam a iným dezinformáciám a vytvorí mechanizmy na boj proti hoaxom, falošným správam a iným dezinformáciám,“ uvádza sa.

Podobné formulácie pritom môžeme vidieť aj na iných miestach v texte. Ide o bezprecedentný krok, nakoľko podľa portálu infosecurity.sk, štát prvýkrát „uznáva dezinformácie a hybridné hrozby ako vážny problém pre krajinu a spoločnosť“.

Má to viacero háčikov

Pri týchto riadkoch je však potrebné sa pristaviť. Boj proti dezinformáciám tak, ako ho posledné roky chápe transatlantická a liberálna časť hodnotového spektra, so sebou prináša viacero úskalí a často je namiesto presných vedeckých pravidiel ohraničený ideologickými mantinelmi a hnaný nevraživosťou voči inému spôsobu myslenia.

V prvom rade nie je vždy možné určiť, kde pri informácii alebo subjektívnom hodnotiacom úsudku leží hranica medzi pravdou a lžou. Ak napríklad na internete napíšete jednoduchú a nevulgárnu myšlienku, že homosexuáli nemôžu mať deti, môžete vyfasovať 30-dňový ban (reálny príbeh).

Nepomôže ani to, že sa sa opierate o základné biologické poznatky o ľudskom rozmnožovaní . Takzvaní strážcovia pravdy naozaj radi stierajú rozdiel medzi lžou a politicky nekorektným uvažovaním.

Monopol na kontrolu dezinformácii?

Druhým úskalím je fakt, kto bude v tomto boji hlavným rozhodcom. Pokiaľ by bol zverený do rúk akademikom, ktorých úprimným záujmom je upozorňovať na šíriace sa závažné lži, zrejme málokto by mohol namietať, nakoľko laici majú skutočne veľký problém s verifikovaním niektorých tvrdení.

Skúsenosť však vraví, že túto agendu na Slovensku prevzali ľudia, ktorí sa na objektívnosť ani nehrajú a naopak, svoju názorovú vyhranenosť dávajú častokrát najavo. Samozrejmosťou sú aj pofidérne finančné toky do ich vreciek či vzájomné personálne a inštitucionálne väzby.

Rozhoduje niečo úplne iné

Tretím kameňom úrazu je skutočnosť, kto sú adresáti týchto obvinení zo šírenia dezinformácii či konšpirácii. V praxi totiž platí akási prezumpcia viny najmä voči konzervatívcom a národovcom, pri ktorých sa častokrát automaticky predpokladá, že klamú.

Redakcia Denníka S má napríklad osem osobných skúseností s ľuďmi, médiami a organizáciami, ktoré náš obsah označili práve týmito a podobnými diskreditačnými nálepkami. Ani raz pritom svoje tvrdenia neobhájili nie dostatočne, ale vôbec. Kvantum dôkazov o tomto hone na bosorky nájdete tu.

Keď pes naháňa svoj chvost

A naopak, existuje tu skupina ľudí, ktorí môžu takpovediac beztrestne hovoriť, čo chcú, a odmenou za to im je tak veľká voličská dôvera, že sú schopní zostaviť vládnu koalíciu a neskôr cynicky naskladať do svojho programového vyhlásenia horeuvedenú pasáž o boji proti hoaxom.

Aj keď sa to bude voličom troch vládnych strán zrejme ťažko počúvať (subjekt Za ľudí, ktorý je v stave klinickej smrti, nateraz ignorujme), práve ich lídri majú sami za ušami obrovské množstvo kontroverzných výrokov. Takých, ktoré by sitom, ktoré včera predstavili, takmer určite neprešli.

Tým nechceme povedať, že s niektorými tvrdeniami do veľkej miery nesúhlasíme, ale iba to, že naši vysokopostavení polici sa podpísaním programového vyhlásenia s uvedeným znením sami chytajú do pasce, ktorú im prichystali ich vyhranenejší kolegovia.

Agresívne USA a neexistujúce účty na Belize

Spojené štáty rozvracajú svet vojnami a „šíria demokraciu dynamitom“, povedal napríklad minulý rok premiér Igor Matovič. Extrémne zjednodušené, ale do veľkej miery pravdivé, no opačný názor majú dozaista lovcovia konšpirátorov a dezinformátorov.

Spomeňte si napríklad aj na údajné Ficove účty na Belize, kde malo byť uložených takmer 700-miliónov eur, o ktorých šéfovi OĽaNO povedal anonym. Bolo to asi najmenej dôveryhodné obvinenie zo strany Matoviča za celú jeho politickú kariéru, alebo ak chcete, čistý hoax a dezinformácia.

Benčík je vraj fašista a udavač

Šéf druhej najsilnejšej koaličnej strany, Boris Kollár, sa zase do NR SR prvýkrát zviezol na vlne migračnej krízy a verejnosť si dodnes vie vybaviť jeho obvinenia, ktoré padali štýlom piate cez deviate. Hoax v tomto ohľade zdieľal napríklad aj minulý rok.

Opäť, nevravíme, že riziká, ktoré z masovej migrácie plynú nie sú veľké a sami ju odmietame, no Kollár si na seba uplietol bič. Mimochodom, bolo by vhodné spýtať sa antikonšpiračných aktivitov na jeho označenie susedného koaličného poslanca Jána Benčíka za „udavača“ či „fašistu“ či nápad klepnúť mimovládkam po prstoch potrebou preukazovať vlastné financovanie.

Pravda je medzi Ruskom a USA

No a do tretice neradno vynechať ani Richarda Sulíka, ktorý je na myšlienku o tom, že „umiernený islam neexistuje“ tak hrdý, že si ju dokonca umiestnil do titulku textu na svojej oficiálnej webovej stránke. Je to pravda alebo lož? Odpovedzte si sami, faktom je, že aktivistická obec pri citátoch tohto charakteru tradične prudko pení.

Za zmienku stojí aj Sulíkov 6 rokov starý blog s nadpisom „Amíci bojujú na Ukrajine a SME nedovolí diskutovať,“ v ktorom sa napríklad zamýšľa nad zvláštnou prítomnosťou šéfa CIA v Kyjeve či nad bojovaním súkromnej americkej armády Blackwater u našich východných susedov. Píše pritom, že pravda je medzi Ruskom a USA „niekde uprostred“.

Quo vadis?

Suma sumárum, pozerať sa na týchto pánov, ako podpisujú veľkohubé prehlásenia o boji proti dezinformáciám, je jednoducho tragikomické. No neostáva nič iné ako dúfať, že im vlastné zlyhania a skutočnosť, že vchádzajú na veľmi tenký ľad, rozsvietia kontrolku a zamyslia sa ešte raz na tým, ako to chcú robiť, prečo a za pomoci koho.

Prípadne, či nechcú zvoliť mäkšie formy boja, ako napríklad odtabuizovanie verejnej diskusie a tým pádom aj obrusovanie hrán za pomoci verejnoprávneho média, ktoré majú teraz v rukách.

Ale to už je na inú debatu.

— Tomáš Dugovič/Peter Števkov

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

0

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...