Takzvanú pomlčkovú vojnu ukončil pred 30 rokmi kompromisný názov federálneho štátu

Ilustračný obrázok (Zdroj: Unsplash.ocm a Pixabay.com)

Poslanci federálneho parlamentu pred 30 rokmi zmenil oficiálny názov spoločného štátu Čechov a Slovákov na Česká a Slovenská Federatívna Republika (ČSFR). Týmto kompromisným pomenovaním tak 20. apríla 1990 ukončili legislatívny spor oboch národných reprezentácií, pre ktorý sa vžilo terminologicky nepresné pomenovanie „pomlčková vojna“.

Zákon vstúpil do platnosti o tri dni neskôr 23. apríla a čiastočne tak upokojil napätú atmosféru, ktorá sa vystupňovala na obidvoch stranách rieky Moravy.

Takzvaná „pomlčková vojna“ sa začala v januári 1990, keď vtedajší prezident Václav Havel navrhol zmeniť vtedy platný názov Československa socialistická republika a jeho štátne symboly na „pôvodný názov Československá republika (ČSR)“. Takto sa však spoločný štát nazýval až po prijatí ústavy v roku 1920. Išlo de facto o účelovú zmenu, aby v novom štáte neboli Nemci najpočetnejším národom. Dovtedy totiž niesol názov Česko-Slovensko a na diplomatickej scéne sa ako Czecho-Slovakia, Tchéco-Slovaquie či Tschecho-Slowakei označoval ešte ďalšie štyri roky. V roku 1938 sa krajina znovu oficiálne premenovala na Česko-Slovenskú republiku.

Slovenská vláda preto vo februári 1990 navrhovala, aby sa nový názov krajiny písal so spojovníkom „Republika Česko-Slovensko“ alebo „Federácia Česko-Slovensko“, podobne, ako v období od 1918 do 1920 a v rokoch 1938 a 1939. Prezident Havel potom navrhol kompromisný názov „Republika česko-slovenská“, teda so spojovníkom a s malými písmenami. Českí poslanci sa naopak prikláňali k názvu „Československá federatívna republika“. Federálne zhromaždenie sa však 27. marca 1990 rozhodovalo len medzi prezidentovým a českým poslaneckým návrhom. Neprešiel ani jeden z nich.

Českí politici aj média spojovník, napriek jeho zjavnej gramatickej aj významovej odlišnosti od pomlčky (v oboch jazykoch), naďalej vytrvalo označovali za pomlčku a interpretovali ho ako symbol rozdelenia. V snahe urýchliť celý proces federálny parlament schválil 29. marca návrh vtedajšieho poslanca a dnešného českého prezidenta Miloša Zemana, aby mal nový názov štátu dve podoby – „Československá federativní republika“ a „Česko-slovenská federatívna republika“. So zákonom, ktorý podporili aj niektorí slovenskí poslanci hnutia Verejnosť proti násiliu (VPN), nebol ale spokojný takmer nikto a o necelý mesiac ho musel parlament znovu meniť.

Hneď večer po jeho schválení sa v Bratislave konala veľká protestná demonštrácia. Výrazne sa radikalizovala česká verejnosť aj médiá, ktoré „pomlčku“ v názve štátu odmietali. Na oboch stranách sa stupňovali nacionalistické nálady a podpisovali nesúhlasné petície. Napraviť politický prešľap a upokojiť vyhrotenú situáciu sa poslanci pokúsil 20. apríla 1990, keď parlament rozhodol o novom názve Česká a Slovenská Federatívna Republika (ČSFR). Ten potom zostal v platnosti až do jej zániku 31. decembra 1992.

Skrátená podoba názvu sa ďalej uvádzala v dvoch podobách, v Česku v tvare Československo a na Slovensku ako Česko-Slovensko. Takzvaná „pomlčková vojna“ vtedy naplno odhalila rozdielne vnímanie spoločného štátu na strane českej a slovenskej verejnosti. Za zástupným problémom spojovníka sa ukrývali dve diametrálne odlišné predstavy o budúcom štátoprávnom usporiadaní a vzťahoch medzi národnými republikami. Tie v priebehu nasledujúcich dvoch rokov napokon skončili dohodou oboch politických reprezentácií o konci spoločného štátu Čechov a Slovákov a vzniku dvoch nezávislých štátov.

Následnícke štáty ČSFR Slovenská republika a Česká republiky vznikli 1. januára 1993.

— SITA

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

0

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...

PRIESKUM: Súčasná koalícia by v parlamente nemala väčšinu

PRIESKUM: Súčasná koalícia by v parlamente nemala väčšinu

Keby sa parlamentné voľby konali v januári, súčasná koalícia by už nemala väčšinu. Vyplýva to z prieskumu agentúry Focus, ktorý zverejnila TV Markíza v diskusnej relácii Na telo. Strany súčasnej koalície by podľa preferenčných ziskov mali spolu v..

Odoberajte náš newsletter