Rakúsko sa prepadlo do vládnej krízy. Vicekancelára Stracheho potopilo video s Ruskou

Heinz-Christian Stache (Zdroj: SITA)

Rakúska koaličná vláda neustála otrasy, ktoré ju zasiahli predposledný májový víkend. V nemeckých médiách sa objavili úryvky z videonahrávky, na ktorej vicekancelár a predseda Slobodnej strany Rakúska (FPÖ) Heinz-Christian Strache sľubuje štátne zákazky Ruske vystupujúcej ako neter oligarchu so záujmom investovať v Rakúsku 250 miliónov eur.

Vicekancelár a predseda pravicovo populistickej Slobodnej strany Rakúska (FPÖ) Heinz-Christian Strache sa po zverejnení škandalóznej nahrávky síce vzdal funkcie podpredsedu vlády a rezignoval aj na predsednícku funkciu vo svojej strane, ale ani to nezachránilo koaličný kabinet pred predčasným koncom.

Premiér a líder Rakúskej ľudovej strany (ÖVP) Sebastian Kurz reagoval odmietnutím ďalšej spolupráce so Strachem a požiadal prezidenta Alexandra Van der Bellena, aby čo najskôr vypísal predčasné parlamentné voľby, z ktorých by vzišla nová vláda.

Aj podľa hlavy štátu sú predčasné voľby jedinou cestou ako obnoviť dôveru Rakúšanov vo verejné inštitúcie. Van der Bellen vyhlásil, že je za to, aby ľudia hlasovali o novom zložení parlamentu čo najskôr a za najbližší možný termín označil september 2019.

Post vicekancelára bude až do predčasných volieb zastávať bývalý prezidentský kandidát Norbert Hofer, ktorý stál v koaličnom kabinete na čele rakúskeho rezortu dopravy.

Inkriminovaná nahrávka

Nahrávka, ktorá „zlomila väzy“ rakúskemu vicekancelárovi je z roku 2017 a je na nej Strache v spoločnosti ďalších ľudí v luxusnej vile na Ibize. Úryvky z nahrávky priniesol týždenník Der Spiegel a denník Süddeutsche Zeitung v piatok 17. mája a Strache sa vzdal funkcie deň na to.

Podľa nahrávky prepísanej v nemeckých médiách sa dnes už bývalý rakúsky vicekancelár stretol v honosnom sídle na Ibize s Ruskou menom Aľona, ktorá tvrdila, že má aj lotyšské občianstvo a vystupovala ako neter ruského oligarchu Igora Makarova. To si aspoň myslel Strache a odporúčal jej kúpu jedného z najčítanejších rakúskych denníkov Kronen Zeitung.

Bývalý rakúsky vicekancelár na nahrávke navyše navrhuje, aby boli vymenení niektorí novinári v Kronen Zeitung a aby bulvár, ktorý číta približne štvrtina Rakušanov, pretláčal jeho stranu (FPÖ). Aľona podľa nemeckých médií na nahrávke opakovane naznačuje, že investované peniaze nemusia pochádzať z úplne „čistých“ zdrojov, ale Strache sa nedal odradiť ani tým.

Strache na nahrávke hovorí aj o investícii pre FPÖ od vplyvných investorov, ktorí mali strane „darovať“ od pol milióna do dvoch miliónov eur na predvolebnú kampaň prostredníctvom verejnoprospešného združenia. Platby pritom nemali byť nahlásené úradom.

Nielen o obchode

Stretnutie na Ibize trvalo 6 hodín a zúčastnil sa na ňom aj – dnes už bývalý – predseda poslaneckého klubu Rakúskej strany slobodných (FPÖ) Johann Gudenus, ktorý odstúpil po zverejnení škandálu v rovnaký deň ako Strache.

Rakúski politici s údajnou „ruskou investorkou“ hovorili aj o ďalších lukratívnych obchodoch, ktoré by mohli zariadiť v prípade vstupu do vlády. Išlo napríklad o kúpu luxusného hotela, licencie pre kasína či kontrakt na výstavbu diaľnice. Dohromady malo ísť o investície za štvrť miliardy eur, ktoré bol Strache ochotný vybaviť výmenou za pomoc v kampani.

Na nahrávke sa zúčastnení bavia aj o médiách a Strache sa netají tým, že by rád zmenil mediálne prostredie v Rakúsku po vzore maďarského premiéra Viktora Orbána, ktorý žne kritiku zo strany EÚ za obmedzovanie novinárov. Nechýbajú ani vulgárne označenia žurnalistov.

Obe nemecké médiá, ktoré dostali tajnú nahrávku k dispozícii uviedli, že ide o jasnú pascu na  predstaviteľov Rakúskej strany slobodných (FPÖ). Editori z Der Spiegel a Süddeutsche Zeitung vraj poznajú zdroj, z ktorého tajne spravená videonahrávka pochádza, ale z pochopiteľných dôvodov trvajú na zachovaní jeho anonymity. Nie je podľa nich jasné, kto si niečo také objednal a aká bola motivácia.

Isté však je, že informácie z tajnej nahrávky sa na verejnosť dostali len pár dní pred voľbami do Európskeho parlamentu, do ktorých ide Rakúska strana slobodných (FPÖ) v koalícii s ďalšími euroskeptickými a pravicovými zoskupeniami ako je talianska Liga severu pod vedením Mattea Salviniho, Národné zhromaždenie Marine le Penovej či slovenské hnutie Sme rodina Borisa Kollára.

Stracheho reakcia

Strache sa v emotívnom prejave na kamery ospravedlnil strane, jej voličom aj vlastnej manželke. Svoje rozhodnutie odstúpiť z vedenia strany aj funkcie podpredsedu vlády odôvodnil tým, že chcel zabrániť rozpadu koalície s Rakúskou ľudovou stranou (ÖVP). To sa mu však nepodarilo a do predčasných volieb už rakúskych Slobodných nepovedie.

Aj keď sa Strache z postu vicekancelára a predsedu FPÖ rozhodol odísť dobrovoľne, trvá na tom, že podľa neho ide o nečistú kampaň, ktorá mala ukončiť jeho politickú kariéru. Dodal, že sa na Ibize údajne iba snažil „pripitý zaujať“ atraktívnu Rusku.

49-ročný Heinz-Christian Strache sa stal predsedom Slobodnej strany Rakúska (FPÖ) v roku 2005, keď prebral opraty po známom rakúskom euroskeptikovi a ultrapravičiarovi Jörgovi Heiderovi. Strachemu sa na čele FPÖ podarilo zmeniť imidž rakúskych Slobodných, z ktorých sa pod jeho vedením stala strana s vyšším volebným potenciálom.

— Tím Denník S


Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

0

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...

Odoberajte náš newsletter