Afrika sa môže stať novým epicentrom koronavírusu, kapacity na JISkách má pritom takmer nulové

Ilustračný obrázok (Zdroj: SITA)

Afrika sa môže stať novým epicentrom šírenia koronavírusu, varuje Svetová zdravotnícka organizácia (WHO). Kontinent hlási takmer 19-tisíc infikovaných a najmenej 970 mŕtvych. Najviac zasiahnutá je severná časť Afriky. Alžírsko, Egypt a Maroko majú po vyše dvetisíc nakazených a najmenej sto osôb v každej z krajín podľahlo ochoreniu COVID-19. Najviac ľudí zomrelo v Alžírsku, a to 348.

Juhoafrická republika má viac ako dvetisíc infikovaných a 48 mŕtvych. Najľudnatejší štát Nigéria má 442 nakazených a 13 mŕtvych. Regionálna riaditeľka WHO pre Afriku Matshidiso Moeti pre BBC povedala, že dôležitým faktorom šírenia je medzinárodná doprava a ozrejmila, že v porovnaní so zvyškom sveta využívajú Afričania medzinárodnú dopravu menej.

Keďže však vírus prenikol na kontinent, WHO predpokladá, že sa bude šíriť rovnako rýchlo, ako inde. V 15 štátoch sa vírus ešte nerozšíril a Moeti uviedla, že ak sa im podarí dodržiavať prísne obmedzenia, mohli by celú situáciu zvládnuť.

Najnovšie prognózy WHO naznačujú, že v najbližších troch až šiestich mesiacoch by sa mohlo nakaziť viac ako desať miliónov ľudí. Tento scenár však nepočíta so zavedenými opatreniami verejného zdravotníctva.

Afrika si s kritickými prípadmi neporadí

WHO uvádza, že vo väčšine štátov pripadá na milión obyvateľov len päť lôžok na jednotkách intenzívnej starostlivosti. V Európe je to aj niekoľko stovák lôžok na milión ľudí. Organizácia sa sústredí viac na prevenciu ako liečbu, pretože mnohé africké krajiny nemajú kapacitu na liečenie pacientov.

Snažia sa preto minimalizovať počet prípadov odkázaných na jednotky intenzívnej starostlivosti. Ďalšie obavy majú zo šírenia koronavírusu v preľudnených oblastiach, kde nie je možné dodržiavať karanténu a kde ľudia nemajú prístup k čistej vode či mydlu.

Podľa Moeti je jednou z najväčších výziev nedostatok pľúcnych ventilátorov. Jednou z prvých obetí ochorenia COVID-19 v Afrike bol zimbabwiansky novinár Zororo Makamba. Úrady v hlavnom meste Harare vyhlásili, že na jeho liečbu potrebovali pľúcny ventilátor, ktorý však nemali k dispozícii.

— SITA/TOD

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

0

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...

Odoberajte náš newsletter