Šlendriánska práca projektu Konšpirátori.sk. Člen hodnotiacej komisie nevedel, že to funguje a 2 roky nič nehodnotil

(Zdroj: Denník S)

KOMENTÁR Hoci vyhral Denník S dovedna každý spor s rivalmi, ktorí ho hodnotili ako dezinformačný, konšpiračný či problematický, podobné bezzubé snahy nás poškodiť stále neustávajú. Najnovšie nás totiž na svoj zoznam zaradil projekt konšpirátori.sk. Opäť však platí, že obeť zdiskreditovala útočníka. Skutoční správcovia webu nás ignorujú, žiadny dôvod svojho konania neposkytli, údajný člen hodnotiacej komisie ani nevedel, že tento web stále existuje a Juraj Smatana ako kľúčová osoba dáva od aktivity ruky preč. Nižšie sa o tejto progresívnej Potemkinovskej dedine dozviete viac.

Článok je aktualizovaný o odpoveď projektu konšpirátori.sk.

Náš spravodajský portál je za vyše sedem mesiacov regulárneho fungovania terčom permanentných útokov. Či už prichádzajú z prostredia médií, politických strán alebo mimovládnych organizácii, majú spoločný prienik v progresívnej ideológii.

Za iných okolností by sme s nimi problém nemali, ale naopak by sme ich rovno vítali. Konštruktívny konflikt medzi konzervatívnou a progresívnou stranou hodnotového spektra je totiž nevyhnutný pri budovaní silnej pluralitnej demokracie.

Okolnosti sú ale také, aké sú a bez okolkov môžeme napísať, že tieto ataky majú podobu kydania hnoja.

Vyšší prevodový stupeň

Po siahodlhých diskusiách s ľuďmi zodpovednými za tieto útoky, ktoré vyústili do korigovania alebo rovno zmazania hanlivých označení a tým pádom aj k našej symbolickej výhre, prišlo zo strany progresívnych síl k zmene taktiky.

Oponenti začali predvádzať bizarnú verbálnu gymnastiku a zaradili nás napríklad do tzv. „šedej zóny“ alebo pri tragikomickej snahe nás za každú cenu očierniť aj rovno do výpočtu „webových stránok, ktoré sú zdieľané na facebookových stránkach s problematickým obsahom“.

Pokiaľ sa pýtate, na základe čoho sa tak stalo, pravdou je, že netušíme. Ani v jednom zo siedmich prípadov, či už šlo o agentúru Crassus Consulting, portál blbec.online, stranu Spolu, Denník N alebo mimovládku Globsec, sme sa žiadneho racionálneho vysvetlenia a dôkazu nedomohli.

Celé zmapovanie nášho boja s morálne skazeným prostredím, kde sa – minimálne vo vzťahu k nám – konsenzuálne lži a pudová nenávisť tvári ako vznešená vedecká činnosť, nájdete tu. Predmetný link vás zároveň dovedie k ďalším a ďalším odkazom, v ktorých nechýba presný vývoj, citácie oponentov, screenshoty, prepojenia a podobne.

Aj na vás sme čakali…

Ako však z úvodu textu viete, tento článok nevznikol s cieľom samoúčelného pripomínania starších krívd. Denníku S sa totiž postavil do cesty azda najväčší súper, minimálne v rovine potenciálu nám poškodiť, ak nie rovno existenčne nás zlikvidovať.

Pred zhruba týždňom sme boli našim čitateľom v komentári upozornení na skutočnosť, že na svoj diskreditačný zoznam nás zaradil aj populárny web konšpirátori.sk. V čase písania tohto článku sme v ňom figurovali na 156. mieste zo všetkých 178 monitorovaných webov.

Pre tých, ktorí ešte nemali tú „česť,“ v krátkosti dodáme, že ide o projekt, ktorý vznikol už pred rokmi za účelom odradzovania zadávateľov reklám od spolupráce so spravodajskými webmi, ktoré šíria (dez)informačný obsah, s cieľom tieto stránky odstrihnúť od príjmov.

Hodnotiaci členovia, ktorí nehodnotia

Podľa oficiálneho vysvetlenia o zaradení jednotlivých stránok na zoznam rozhoduje odborná hodnotiaca komisia, ktorej členovia stránkam udeľujú známku na stupnici od 1 do 10, pričom 10 znamená absolútnu nedôveryhodnosť.

V tejto komisii momentálne figuruje 13 členov. Medzi nimi napríklad spisovateľ Michal Hvorecký, administrátor facebookovej stránky Prečo ľuďom hrabe? Marián Jaslovský, poradca Sorosovej Nadácie otvorenej spoločnosti Tomáš Kriššák, komentátor SME Matúš Ritomský, novinár Denníka N Filip Struhárik či politológ Tomáš Zálešák.

Web má aj tzv. čestných členov komisie, medzi ktorými môžeme nájsť Alexeja Fulmeka, podpredsedu Asociácie vydavateľov, či známeho „antikonšpiračného“ aktivistu a po novom aj štátneho tajomníka rezortu životného prostredia Juraja Smatanu.

Obsadenie hodnotiacej a rovnako aj čestnej komisie má navodzovať dojem vysokej kompetentnosti a nestrannosti, no hoci to nie je nespochybniteľné tvrdenie, faktom je, že prevažujú členovia so silnou liberálnou svetonázorovou orientáciou.

Kritéria, ktoré spĺňať netreba

Komisia pracuje s piatimi hlavnými kritériami, na základe ktorých vynáša svoj ortieľ. Sleduje prezentovanie šarlatánstva, dezinformácie a propagandu, konšpiračné teórie a bludy, výzvy k násiliu a extrémistický obsah či v poslednom rade aj nerešpektovanie princípov novinárskej etiky.

Autorom projektu je údajne netsuccess.sk (Petra Vašková, ktorá s nami za túto spoločnosť komunikovala, ale upozorňuje, že za projektom netsuccess.sk nestojí), partnerom portál seesame.com a iniciatívu podporuje celkovo 40 spoločností, väčšinou PR a reklamných agentúr. Možno tu však nájsť aj mobilného operátora O2, spoločnosť WebSupport (založil a neskôr ju predal expredseda PS Michal Truban) či občianske združenie slovensko.digital.

Celý kolos vyzerá na prvý pohľad vskutku legitímne, k čomu prispieva aj podpora naprieč všetkými médiami hlavného prúdu či politikov. Progresívec Martin Poliačik napríklad vraví o „super zostave“ a „výbornom projekte“, ktorý pochybné zdroje odstriháva od príjmov.

No nie nadarmo sa vraví, že papier (alebo v tomto prípade skôr monitor) veľa znesie. Rozdiel medzi praxou a teóriou je v tomto prípade totiž naozaj enormný, čo pochopíte pri čítaní nasledovných riadkov.

Celý týždeň bez akejkoľvek odpovede

Bezprostredne po tom, ako bol Denník S upozornený, že sa na zozname konšpirátorov.sk nachádza, sme využili kontaktný formulár uvedený na stránke s domnením, že sa dozvieme reálne dôvody tohto kroku, početné dôkazy o našich omyloch, konkrétne známky od jednotlivých členov (náš výsledný priemer hodnotenia je vraj 6,9) a podobne.

Na naše otázky v kontaktom formulári ale nikto celý týždeň nereagoval.

Člen údajnej komisie: Ono to ešte funguje?

Obrátili sme sa preto telefonicky s prosbou o riadne zdôvodnenie na jedného z členov hodnotiacej komisie, spomínaného politológa Tomáša Zálešáka. Obsah jeho rozhovoru s našim šéfredaktorom nás doslova a do písmena šokoval.

Hoci je Zálešák stále uvedený v hodnotiacej komisii, žiadny web a už vôbec nie ten náš, dva roky neznámkoval a účastný bol len jedného hodnotiaceho kola. Čudoval sa a nevedel, že tento projekt ešte funguje a na našu otázku, či si myslí, že je korektné, ak je uvedený ako jeho spolupracovník, hoci na procese vôbec neparticipuje, odvetil „to si s nimi ešte vykomunikujem“.

Politológ Zálešák viackrát opakoval, že nie je vzhľadom na okolnosti tou správnou osobou na vysvetlenie nášho zaradenia a takisto viackrát prizvukoval, aby sme sa obrátili na pána Juraja Smatanu.

AKTUALIZOVANÉ 6. 5. 2020. Projekt Konšpirátori.sk nás informoval, že Tomáš Zálešák zostáva čestným členom hodnotiacej komisie. To podľa ich vyjadrenia znamená, že projekt podporuje, no na hodnotení sa aktívne podieľať nebude.

Kľúčová osoba si nič nepamätá

Ten nám povedal, že si „naozaj nepamätá“, či sa podieľal na našom hodnotení a máme sa obrátiť na všeobecný mail [email protected], teda opäť na stránku ako takú, ktorá nás už týždeň ignoruje.

„Asi takto: s nástupom do funkcie štátneho tajomníka ukončujem v zákonnej lehote tie svoje aktivity v mimovládnych organizáciách, ktoré by mohli čo i len zakladať podozrenie z konfliktu záujmov (napr. členstvo v hodnotiacej komisii OZ Konšpirátori.sk.),“ vysvetlil nám tiež Smatana.

Samozrejme, v tomto štádiu sporu nemôžeme vylúčiť, že sme akýmsi relevantným hodnotiacim procesom zo strany iných členov komisie naozaj prešli, no viacero indícií svedčí skôr o opaku. Rovnako je záhadou, prečo nie sú výstupy z tohto procesu riadne zverejnené, keď už si správcovia stránky uzurpujú právo viesť mašinériu, ktorá potápa (častokrát) priamu mediálnu konkurenciu.

Zhrnuté a podčiarknuté. Ani po niekoľkých dňoch stále nemáme k dispozícii vysvetlenie tohto odvážneho zásahu do našich práv. Zato sme sa však dozvedeli, že člen hodnotiacej komisie ani nevie, či web poriadne funguje, dva roky nič nehodnotil a že kľúčová osoba, na ktorú nás odkazuje, dáva od problému ruky preč, lebo sa medzitým stal štátnym tajomníkom.

Lajdáctvo tolerovať nebudeme

Úprimne povedané, pohár našej trpezlivosti po tejto skúsenosti pretiekol. Zaradenie nášho webu do uvedeného zoznamu za týchto podmienok a v čase, kedy kvôli pandemickej situácii médiá bojujú o prežitie a zaznamenávajú masívny odliv inzerentov, považujeme nielen za znevažovanie našej práce, ale najmä za primitívny pokus o totálnu ekonomickú likvidáciu.

Naša redakcia je tvorená ľuďmi s jasne deklarovanou pronárodnou a konzervatívnou hodnotovou orientáciou, ktorí svoju prácu vykonávajú s najlepším vedomím a svedomím. Nevylučujeme, že sme v minulosti chybovali a že chybovať budeme, no nikdy sme našich čitateľov úmyselne nezavádzali.

Za každé relevantné upozornenie na našu zle odvedenú prácu, či už po formálnej alebo obsahovej stránke, sme naopak vďační a pod každý náš článok umiestňujeme apel, aby nás na ňu ľudia upozornili.

Zhruba tu mohol projekt konšpirátori.sk začať a prípadne aj skončiť. Namiesto toho sa však vydal cestou šlendriánskej práce a nepodložených útokov, ktoré by svojim prevedením neobstáli ani na prvom stupni základnej školy, nie pred celou krajinou. Sme z toho znechutení ľudsky, ale aj profesionálne.

Vydavateľstvo Denníka S Tribun media a.s., berúc do úvahy všetky odprezentované okolnosti, sa o ďalšom postupe radí s právnikmi.

— Peter Števkov/Tomáš Dugovič

Po dlhom čakaní nám bola v čase tvorenia článku zo strany občianskeho združenia Konšpirátori.sk konečne doručená odpoveď. Uverejňujeme jej kompletné znenie. Brániť sa budeme ďalej.

“V prvom rade sa ospravedlňujeme za neskoršiu odpoveď – Vaša pôvodná správa nám zapadla v doručenej pošte. Na ten e-mail nám chodí pomerne veľa správ.

V druhom rade Vám chcem vysvetliť, ako funguje hlasovanie v komisii. Na to, aby bol niektorý web zaradený na náš zoznam, stačí, aby ho hodnotila nadpolovičná väčšina všetkých členov komisie. Nie každý web teda hodnotí každý jeden člen komisie. Niektorí členovia komisie sa nemusia cítiť kompetentní v danej téme, a tak sa zdržia hodnotenia. Toto sa mohlo stať aj v prípade členov, ktorých spomínate. Komisia navyše hodnotí weby vo väčšej „várke“, a teda konkrétni členovia si nemusia pamätať konkrétne weby.


Pokiaľ ide o pána Zálešáka, ten je riadnym členom komisie od roku 2016, riadne mu chodia weby na hodnotenie a doteraz nepožiadal o vystúpenie z komisie. Ak nemá záujem byť ďalej medzi hodnotiteľmi, spojíme sa s ním a preberieme jeho ďalšie pôsobenie v projekte.

Každopádne o zaradení Vášho webu na zoznam rozhodla svojím hodnotením nadpolovičná väčšina komisie, ktorá je nezávislá, a ktorej verdikt je odrazom ich kvalifikovaného odborného hodnotenia. Určite na to mali dobré dôvody. Ak sa však cítite, že na zoznam Denník S nepatrí, poprosíme komisiu o prehodnotenie. O výsledku Vás budeme informovať.”

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

0

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...