Asociáciu zamestnávateľov, ktorí dávajú prácu 400-tisíc ľuďom, nikto nepozval do ekonomického krízového štábu

Predseda Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení SR (AZZZ SR) Tomáš Malatinský a prezident Republikovej únie zamestnávateľov (RÚZ) Miroslav Kiraľvarga (Zdroj: SITA)

Premiér Igor Matovič (OĽaNO) v stredu (15.04.) oznámil, že zakladá ekonomický krízový štáb, ktorý povedie jeho minister financií Eduard Heger (OĽaNO). Prizvaní do neho majú byť aj zástupcovia ministerstva hospodárstva, ale podľa vyjadrenia, ktoré Denníku S poskytla Asociácia zamestnávateľských zväzov a združení (AZZZ) SR však nikto neprizval do krízového štábu jej zástupcov.

Minister hospodárstva a líder SaS Richard Sulík avizoval vytvorenie krízovej rady, ktorú chcel predstaviť v stredu (15.4.), ale premiér ho o pár hodín predbehol s tlačovkou, kde oznámil vznik ekonomického krízového štábu pod vedením ministra financií. Matovič uviedol, že si nemyslí, že ide konkurenciu voči Sulíkovej rade, ale predseda SaS napriek tomu svoju iniciatívu stiahol s vysvetlením, že nechce súťažiť s premiérom.

„Čo si organizuje minister hospodárstva na jeho ministerstve je jeho úloha. Jeho úloha je najmä komunikovať so zamestnávateľmi, predpokladám, že to bude iniciatíva týmto smerom,“ povedal Matovič.

Do žiadnej krízovej rady ani štábu však zatiaľ podľa informácií Denníka S nedostali pozvanie zástupcovia Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení (AZZZ), ktorá je najväčšou a najdlhšie pôsobiacou zamestnávateľskou organizáciou na Slovensku. To, že neboli zástupcovia zamestnávateľov pozvaní, považuje preto AZZZ za zarážajúce.

„Bohužiaľ do novovznikajúceho krízového štábu sme zatiaľ neboli oslovení. Členovia AZZZ SR v súčasnosti zamestnávajú takmer 400-tisíc zamestnancov, čím sa radí medzi najreprezentatívnejšieho sociálneho partnera. Spomedzi všetkých tripartitných zástupcov zamestnávateľov máme v Hospodárskej a sociálnej rade Slovenskej republiky najviac zástupcov ako aj funkciu podpredsedu Hospodárskej a sociálnej rady SR,“ uvádza asociácia zamestnávateľov v reakcii pre Denník S.

AZZZ pripomína, že od vypuknutia pandémie Covid-19 upozorňovala na nevyhnutnosť rýchleho prijatia opatrení na pomoc zamestnávateľom a podnikateľom, ktoré by mali smerovať k stlmeniu ekonomických dopadov koronavírusu.

„Od začiatku sa aktívne podieľame na pripomienkovaní predložených návrhov ako aj mnohé sami navrhujeme. AZZZ SR bola jedným z prvých iniciátorov myšlienky zriadenia hospodárskeho krízového štábu, resp. inej platformy na riešenie tejto problematiky, samozrejme za účasti zástupcov zamestnávateľov,“ pripomínajú zástupcovia zamestnávateľov.

AZZZ združuje veľkých aj malých a stredných podnikateľov a zamestnávateľov naprieč takmer všetkými odvetviami hospodárstva. Členmi asociácie zamestnávateľov sú aj spoločnosti pôsobiace v sieťových odvetviach, ktoré majú osobitné a špecifické postavenie, a ktorých chod je nevyhnutný aj v čase tejto krízy.

„Mnohé z týchto spoločností už vyjadrili svoju nespokojnosť z prijímania niektorých opatrení a upozorňujú na to, že neakceptovanie ich pripomienok a návrhov môže mať veľmi vážne následky. Považujeme preto za nevyhnutné, aby AZZZ SR malo v krízovom štábe svojho zástupcu,“ varuje Asociácia.

— Tomáš Pilz

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

0

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...