Predseda vlády Igor Matovič (OĽaNO) a minister hospodárstva Richard Sulík (SaS) sa už niekoľko dní sporia o podobu plánu, podľa ktorého by sa mala začať pomaly oživovať ekonomika. Navyše premiér predbehol Sulíka, keď vytvoril ekonomický krízový štáb pod vedením svojho ministra financií Eduarda Hegera. Šéf rezortu hospodárstva ustúpil a odvolal avizované vytvorenie ekonomickej rady zloženej z ekonómov a zástupcov zamestnávateľov, ktorá sa mala stretávať pod jeho vedením na ministerstve hospodárstva.
Sulík navrhuje, aby boli za dodržiavania prísnych hygienických nariadení čo najskôr otvorené niektoré prevádzky, ako to spravili už v susednom Rakúsku a na budúci týždeň sa začne uvoľňovanie opatrení aj v Česku. Premiér je však rázne proti a tvrdí, že nebude riskovať zdravie výmenou za ekonomické oživenie.
Podľa Matoviča by otvorenie všetkých prevádzok zasiahnutých nariadeniami proti šíreniu nákazy Covid-19 prispelo k oživeniu ekonomiky „len“ 2 % HDP, a to predseda vlády považuje za príliš málo na to, aby riskoval, že po otvorení by sa tento koronavírus znova rozšíril. Premiér tvrdí, že rozhodovať o zmierňovaní opatrení budú len odborníci z radov epidemiológov, virológov a lekárov, ale nie ekonómovia.
Minister hospodárstva Richard Sulík však v uplynulých dňoch opakovane pripomenul, že väčšina poklesu ekonomiky je síce zapríčinená prepadom dopytu zo zahraničia, ale spomínané 2 % HDP prinášané malými podnikateľmi a živnostníkmi, ktorí boli nútení zatvoriť prevádzky, predstavujú podľa neho 30-tisíc až 40-tisíc predajní, obchodov a služieb. To znamená státisíce zamestnaných.
20 rokov podnikania v troskách
Za pondelok pribudlo takmer 120 obetí
„Za každou predajnou, väčšinou sú to malé obchodíky, tak za každou je nejaký majiteľ, jeho rodina a nejaký príbeh. Mne títo ľudia vypisujú vo veľkých počtoch a sťažujú sa, že nemôžu pracovať na tom, čo 20 rokov budovali a vidia, ako im to v ich rukách preteká pomedzi prsty. Treba niečo robiť,“ vyhlásil Sulík v stredajšej mimoriadnej relácii televízie Markíza venovanej koronavírusu.
Otvorenie obchodov prístupných z ulice, teda nie obchodných centier, by podľa ministra hospodárstva pri dodržaní dnešných hygienických štandardov nijak zásadne nezhoršilo zdravotnú situáciu na Slovensku. „Veríme našim občanom, ktorí sa už ukázali ako zodpovední. Nosme naďalej rúška, dodržujme odstupy, nevystavujme sa riziku zbytočne. Zároveň však prestaňme ničiť podnikateľskú vrstvu, ktorú beztak zdecimovalo 12 rokov Smeru,“ vyzýva Sulík.
Šéf rezortu hospodárstva dodal, že ho mrzí, ako premiér zúžil túto problematiku na to, že podľa neho nehrajú 2 % HDP úlohu. „Okrem toho spochybňujem aj to číslo, pretože si myslím, že títo podnikatelia majú väčší vplyv v ekonomike, preto navrhujem otvoriť letné záhradné terasy veď tam je riziko nakazenia nízke,“ argumentuje Sulík.
Matovič však nechce o Sulíkových plánoch ani počuť. O tom, či a kedy sa na Slovensku konečne začnú uvoľňovať opatrenia na zamedzenie šírenia koronavírusu, nemajú podľa predsedu vlády rozhodovať ekonómovia. Napriek tomu, že na stredajšej tlačovke Matovič sľuboval, predstavenie plánu, predstavil len termín, kedy plán na oživovanie ekonomiky predstavia odborníci z krízového štábu.
Len pripomeňme, že kým u nás sa v pondelok iba oboznámime s plánom, tak v Rakúsku už tento týždeň otvorili prvé prevádzky s rozlohou do 400 metrov štvorcových mimo obchodných domov a v susednom Česku premiér Andrej Babiš predostrel predpokladaný plán zmierňovania opatrení až do júna. Na to, ako bude vyzerať opätovné „zapnutie“ ekonomiky na Slovensku, si budeme musieť ešte pár dní počkať.
— TOP
Našli ste chybu? Napíšte nám na [email protected]
ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO
Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.
Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy.
Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet,
prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.
Prispejte nám transparentne (IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)