Ruská pomoc Taliansku? Dáva to zmysel ako logistické cvičenie armády. Boli tam agenti, hovorí progresívec Šimečka

Michal Šimečka (Zdroj: SITA)

V médiách aj na sociálnych sieťach sa v uplynulých týždňoch objavili v súvislosti so šírením koronavírusu aj informácie o tom, že Rusko pomáha Taliansku. Europoslanec Michal Šimečka (PS/Spolu) spôsob, akým bola táto pomoc poskytnutá, kritizuje.

Šimečka na sociálnej sieti pripomína virálne videá, v ktorých Taliani spievajú ruskú hymnu a vešajú na domy ruské vlajky, ale tvrdí, že fakty o ruskej pomoci, ktorá sa dostala do Talianska sú zdrvujúce. „Zhruba 80 percent zdravotníckeho materiálu, ktoré Rusko do Talianska dopravilo, označili zdroje z prostredia talianskej vlády za nepoužiteľné alebo zbytočné,“ cituje Šimečka z talianskeho denníka La Stampa, ktorý citovali aj ďalšie zahraničné médiá.

Agenti

Kritika potom spadá aj na špecialistov, ktorých Moskva vyslala do Talianska. Medzi nimi sa podľa Šimečku ako keby „náhodou“ ocitli aj agenti vojenskej rozviedky GRU. „Veliteľom chemickej a biologickej jednotky je generál Sergej Kikot, známy z ruskej operácie v Sýrii, kde šíril dezinformácie o tom, že Assadove chemické útoky boli nafingované,“ konštatuje europoslanec.

Podozrenie, že Moskva pod rúškom pomoci Taliansku rozbehla spravodajskú operáciu, posilnil podľa Šimečku aj zbytočný transport ruského konvoja z Ríma do Bergama. „Keďže priamo v okolí Bergama je plno vhodnejších letísk, 600 kilometrový presun dáva zmysel najmä ako logistické cvičenie ruskej armády na území NATO,“ myslí si europoslanec progresívcov.

Podľa Šimečku ruský prezident Vladimir Putin rozohrával geopolitické hry a „zúfalo podcenil prípravu na koronu v samotnom Rusku“. Práve Rusko označuje europoslanec za nové masívne ohnisko pandémie. „Čína už oficiálne ohlásila, že dnes považuje Rusko za najnebezpečnejší zdroj nákazy. Primátor Moskvy či predstavitelia ostatných miest a regiónov prijímajú kvôli neschopnosti Kremľa vlastné krízové opatrenia,“ dodáva progresívec.

Druhá strana mince

Šimečka pripomína, že oficiálne štatistiky ukazujú dramaticky stúpajúcu krivku nakazených. „Každý deň prinesie historicky najväčší nárast (dnes o 2700 prípadov na celkových 21 tisíc). O skutočnom rozsahu epimédie v Rusku však vypovedá aj fakt, že oproti minulému roku narástol – až o 37 percent – výskyt zápalu pľúc. V realite môže ísť o pacientov COVID-19,“ píše europoslanec.

Na druhej strane však Šimečka okrem kritiky pridáva aj slová spolupatričnosti a súcitu so situáciou, ktorej čelí Rusko. „Veľmi dúfam, že Rusom sa podarí dostať epidémiu pod kontrolu. Ako europoslanec budem za to, aby EÚ bola pripravená Rusku pomôcť v boji s koronou. Osobne mám Rusko a Rusov rád, roky som študoval ruštinu, ruskú kultúru a dejiny. O to viac ma bolí, že Rusi sú opäť raz obeťami vlastného režimu, ktorý nemá záujem ani silu ochrániť ich zdravie,“ dodáva.

Šimečka v závere svojho komentára pripomína, že „v prípade videí, v ktorých Taliani spievali ruskú hymnu na oslavu pomoci z Moskvy vyšlo najavo, že ju nikto reálne nespieval, ale v dvoch videách hrala z rádia (v jednom videu ju pustila ruská novinárka v Taliansku, v druhom zase odborárska organizácia s fašistickými koreňmi a väzbami na Kremeľ). A na ikonicky zdieľanom videu s ruskou vlajkou je jeden taliansky inžinier, notoricky známy svojim obdivom Putina,“ uzatvára europoslanec.

— TOP

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

0

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...