Prezidentka o zvýšenej miere domáceho násilia diskutovala s policajným prezidentom

Zuzana Čaputová (Zdroj: SITA)

Prezidentka Zuzana Čaputová dnes diskutovala o zvýšenej miere domáceho násilia s policajným prezidentom Milanom Lučankským. Informovala o tom na sociálnej sieti. Lučanského požiadala o zvýšenú pozornosť polície v súvislosti s týmito prípadmi, a najmä o častejšie využívanie inštitútu vykázania páchateľa. V takom prípade vďaka polícii nemusí zo spoločného bytu utekať obeť, ale vykázaný je násilník.

Hlava štátu sa chce obetiam násilia venovať aj naďalej. Čaputová zároveň vyzvala ľudí, aby boli v tomto období citlivejší k tomu, čo sa deje okolo nich a kontaktovali políciu, ak majú pocit, že v susednom byte či dome prichádza k domácemu násiliu.

Na tému domáceho násilia som dnes hovorila s policajným prezidentom Milanom Lučanským a požiadala ho o zvýšenú pozornosť polície na takéto prípady a najmä o väčšie využívanie inštitútu vykázania páchateľa, keď je to možné uplatniť. V takom prípade vďaka polícii nemusí zo spoločného bytu utekať obeť, ale z bytu je vykázaný násilník,“ uviedla prezidentka. Dodala, že v Rakúsku je tento inštitút využívaný desaťnásobne častejšie. Čaputová zdôraznila, že smutným dôsledkom aktuálnej krízy je aj zvýšený výskyt domáceho násilia, čo potvrdzujú údaje z krajín celého sveta. Podľa nej sa obetiam domáceho násilia výrazne sťažila možnosť volať o pomoc, keďže sú s násilníkom uzavreté v spoločnej domácnosti.

Policajný prezident podľa hlavy štátu prisľúbil okamžitú pomoc a zdôraznenie postupu vykázania páchateľa do vnútra polície. „Zhodli sme sa tiež, že kľúčom k lepšiemu využívaniu inštitútu vykázania je aj úzka spolupráca polície s poradenskými organizáciami, ktoré poskytujú následnú právnu a psycho-sociálnu pomoc obetiam násilia,“ vysvetlila Čaputová.

S Lučanským sa hlava štátu rozprávala aj o možnostiach ubytovacích zariadení pre obete a tiež pre vykázaných násilníkov. Prezidentka sa chce pomoci obetiam domáceho násilia v spolupráci s odborníkmi venovať aj naďalej. „Jednak už spomínanému uplatňovaniu vykázania násilníka, ale tiež zabezpečeniu dostatočných ubytovacích kapacít pre obete násilia aj téme alternatívnych spôsobov nahlásenia domáceho násilia, ktoré sa ujali v niektorých krajinách v zahraničí, napríklad v lekárňach či v obchodoch,“ uzavrela. Vyzvala, aby boli ľudia v tomto čase ešte citlivejší k tomu, čo sa deje okolo nich. A najmä, aby neváhali kontaktovať políciu, ak majú pocit, že v susednom byte či dome prichádza k domácemu násiliu.

— SITA

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

0

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...