Na Oscarov posielame film, ktorý má zobrazovať slovenskú dedinu ako xenofóbnu

Snímka z filmu Nech je svetlo (Zdrokj: Youtube)

Nový slovenský film z réžie Marka Škopa bol vybraný, aby reprezentoval Slovensko na Oscaroch. Po úspechu na festivale v Karlových Varoch sa tak rozhodla Slovenská filmová a televízna akadémia. Do slovenských kín zamieri 26. septembra a je isté, že vyvolá búrlivé debaty. Ako informujú viaceré médiá, slovenskú dedinu film zobrazuje ako xenofóbnu a homofóbnu. 

Film Nech je svetlo je počin režiséra Marka Škopa, ktorý na filmovom festivale v Karlových Varoch zaujal divákov. Herec Milan Ondrík si vďaka nemu odniesol Krištáľový glóbus pre najlepšieho herca. Samotnému filmu vyfúkla hlavnú cenu bulharsko-grécka snímka Otec.

Film o otcovi, ktorý sa snaží pomôcť svojmu synovi, má prísť do slovenských kín 26. septembra. Medzitým už však bol vybraný ako národný kandidát na Oscara. Rozhodla tak Slovenská filmová a televízna akadémia.

Film vyvolá ostré debaty

Podľa samotného režiséra film určite vyvolá na Slovensku debaty. Rovnako je zvedavý, ako zareaguje cirkev, ktorá popri „typickej“ slovenskej dedine, má byť najcitlivejším bodom filmu.

„Patriarchát, homofóbia, xenofóbia a toxická maskulinita. Taká je vo filme Nech je svetlo súčasná slovenská dedina,“ napísal o filme Miloš Krekovič z Denníka N.

Podľa Kristíny Kúdelovej zo SME zase ide o „mimoriadne výstižný a aktuálny príbeh o rodine, do ktorej sa vplietla kotlebovská ideológia.“ Vypovedať má aj o negatívnom vplyve brancov, ku ktorým sa pripojí syn hlavného hrdinu.

„V príbehu nechýba nič – ani problém rodiny a výchovy detí, ani problém nebezpečnej politickej klímy, ani problém tmárstva a zaslepenosti,“ komentuje do tretice Emília Kincelová pre Pravdu.

Denník S si s hodnotením počká na koniec septembra, kedy sa film objaví v našich kinách.

— Juraj Orolín

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

0

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...