Neobhájiteľné. Zahraničné reťazce neobmedzujeme, našich podnikateľov likvidujeme, reaguje Sulík na Matoviča

Richard Sulík a Igor Matovič (Zdroj: SITA)

Minister hospodárstva Richard Sulík (SaS) reagoval na vyjadrenia premiéra Igora Matoviča (OĽaNO) o tom, že o reštarte ekonomiky majú rozhodovať len epidemiológovia, lekári a virológovia. Predseda SaS s tým nesúhlasí a upozorňuje na varovania ekonómov, ktorí tvrdia, že takéto konanie zlikviduje malých obchodníkov na Slovensku. Pre Denník S uviedol, čo je podľa neho v tejto chvíli kľúčové.

„Toto nám zlikviduje to maloobchodné podhubie, ktoré tu vznikalo dve, tri desiatky rokov. Tieto predajne by sme už nemali mať dlhšie zatvorené, napácha to obrovské škody,“ varoval Sulík počas krátkeho stretnutia s novinármi na úrade vlády.

Minister hospodárstva pripomenul, že počet ľudí nakazených ochorením Covid-19 je na Slovensku veľmi nízky a mali by sme sa podľa neho preto pozerať aj na obrovské ekonomické škody, ktoré vzniknú. Sulík dodal, že tieto škody epidemiológovia zhodnotiť nevedia.

„Ja si myslím, že by sme niektoré typy predajní mali otvoriť čím skôr, samozrejme pri dodržaní všetkých hygienických opatrení,“ zdôraznil Sulík. Dodal, že samozrejmosťou by mala byť dezinfekcia pri vstupe aj pravidlo, že v predajni má byť maximálne 1 zákazník na 25 metrov štvorcových plochy obchodu.

Likvidácia podnikateľského prostredia

Podľa predsedu SaS nemá zmysel nechať silou mocou zatvorené predajne. Upozornil tiež na nespravodlivosť voči malým podnikateľom. „Domáce potreby, obchod prístupný z ulice musí byť zatvorený, ale Tesco si môže predávať domáce potreby koľko chce. Namiesto zahraničných reťazcov, ktoré neobmedzujeme nijak, likvidujeme naše domáce podnikateľské prostredie a likvidujeme desaťtisíc, zväčša malých, slovenských obchodov v prospech zahraničných reťazcov. Toto je neobhájiteľné, mali by sme tieto predajne čím skôr otvoriť,“ uviedol Sulík s tým, že by to nemalo platiť pre predajne vo veľkých obchodných centrách.

Otvoriť by mali podľa šéfa rezortu hospodárstva aj otvorené športoviská, akými sú napríklad golfové ihriská. Sulík nesúhlasí ani s argumentom premiéra, že na malých podnikateľoch, ktorí majú z nariadení vlády zatvorené, ekonomika nepadá, lebo tvoria iba 2 % HDP.

„Ekonomika na nich nepadá, ale tí podnikatelia padajú a robíme tak všetko preto, aby došlo k veľkej sérii bankrotov spojenej s tým, že stoj, čo stoj im odmietame preplatiť nájomné. To je rovnako vec, ktorá mala byť. Opakovane som sa to snažil na koaličnej rade presadiť a nerozumiem, prečo takáto samozrejmosť nebola už dávno schválená,“ vyhlásil Sulík.

O plánovanom preplácaní nájmov, ktoré by malo byť schválené ešte tento týždeň, informoval krátko pred Sulíkovým vyjadrením minister práce Milan Krajniak na separátnej tlačovke.

Vidia len vírus

Sulík si myslí, že v prípade nájmov za priestory by mali nájomcovia platiť len ich časť, prenajímatelia by mali byť zákonom donútení nájmy znížiť a rozdiel, približne polovicu, im uhradí štát.

Minister hospodárstva reagoval aj na otázku Denníka S, prečo slovenskí odborníci radia premiérovi nechať zatiaľ prevádzky zatvorené, keď vidíme, že napríklad v Rakúsku sa už postupne otvárajú aj reštaurácie, ktoré mimoriadne trpia a hlásia pokles tržieb až o 90 %. Podľa Sulíka je to preto, že odborníci z krízového štábu vidia len vírus.

„Keď sa dívam iba na vírus a mám len jedno zadanie, ktorým je čo najmenej nakazených, tak samozrejme, že všetko zavriem, ale svet je rozmanitejší. Máme tu státisíce podnikateľských subjektov, máme tu 2 milióny zamestnancov a sociálne aspekty a keď zvážite na miske váh všetky pre a proti, ako to spravili v iných krajinách, kde k tomu pristupujú s rozumom, tak výsledok je, že opatrenia treba uvoľňovať a zároveň dodržiavať všetky hygienické opatrenia, to je kľúč a to by sme mali robiť,“ odpovedal Sulík pre Denník S.

Pred odchodom na rokovania Sulík ešte dodal, že dúfa, že sa s uvoľňovaním opatrení už čoskoro začne. Plán na postupné uvoľňovanie by mal tím expertov predstaviť na budúci pondelok.

— Peter Števkov/Tomáš Pilz

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

0

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...