Naď: Obmedzenia sa dotknú aj slovenských vojakov v zahraničí

Jaroslav Naď (Zdroj: SITA)

Väčšina slovenských profesionálnych vojakov z Afganistanu príde na Slovensko. Niektorí ich kolegovia v Pobaltí si tam však predĺžia pobyt o šesť mesiacov. Pre agentúru SITA to uviedol v rozhovore minister obrany Jaroslav Naď (OĽaNO).

Rezort obrany takýmto spôsobom reaguje na celosvetovú pandémiu nového koronavírusu. Slovensko má zatiaľ potvrdených viac ako 750 prípadov ochorenia Covid-19. Vírus sa objavil aj u príslušníkov Ozbrojených sil SR.

Sú rôzne dopady vírusu na pôsobenie v zahraničných operáciách. Môžem povedať, že nás veliteľ operácie Aliancie v Afganistane požiadal, rovnako ako ostatné krajiny, ktorých vojaci tam pôsobia o to, aby sme čo najviac znížili taký personál, ktorý priamo nesúvisí s vykonávanou činnosťou. My teda zo 49 vojakov sťahujeme 29 domov v priebehu tohto mesiaca,“ uviedol Naď. Dodal, že nejde o odkaz Slovenska spojencom, ale o reakciu na situácia s pandémiou.

Profesionálni vojaci pôsobia na viacerých miestach, napríklad na Cypre či v Lotyšsku, kde sú v rámci predsunutej prítomnosti síl NATO. V Pobaltí sa striedajú v pravidelných polročných rotáciách. V tomto prípade si vyslaní vojaci predĺžia pobyt v Lotyšsku o jeden úsek, teda o šesť mesiacov.

V Lotyšsku, kde pôsobí približne 150 našich vojakov, sme im už oznámili, že ich pôsobenie bude predĺžené o jednu rotáciu, teda šesť mesiacov. Môžem povedať, že som hrdý, pretože iba desať z nich požiadalo o odchod domov na základe reálnych a oprávnených dôvodov,“ uzavrel Naď.

— SITA

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

0

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...

Odoberajte náš newsletter