Zaplatí Holandsko milióny eur za fipronilovú kauzu? Slováci počítajú škody

Vajcia (Zdroj: SITA)

Slovensko bude pravdepodobne žiadať od Holandska finančnú kompenzáciu za dovezené fipronilové vajcia z augusta 2017. Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka totiž farmárov a výrobcom potravín koncom augusta zaslalo dotazník, v ktorom ich žiada o podrobný opis škôd spôsobených fipronilovou kauzou a ich kvantifikáciu. Straty by mali spočítať nielen slovenskí producenti vajec, ktorých kontaminované holandské vajcia vytlačili z trhu, ale aj pekári, či iní spracovatelia, ktorí nevhodné vajcia použili pri výrobe potravín.

Svoje zvýšené náklady zrejme vyčíslia aj štátni veterinári,  ktorí museli vynaložiť nemalé financie pri vystopovaní a následnom sťahovaní zdraviu škodlivých vajec z trhu. Takáto iniciatíva Slovenska môže súvisieť nielen so snahou ochrániť domácich spotrebiteľov, ale aj s nedodržaním povinnosti členského štátu včas ohlásiť potravinovú hrozbu vo výstražnom systéme Európskej únie RASSF.

Dopady kauzy fipronilových vajec začala u svojich členov zisťovať aj Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora (SPPK). „Oslovili sme listom niektorých našich chovateľov, potravinárov a regionálne poľnohospodárske a potravinárskej komory,“ uviedla pre Denník S hovorkyňa SPPK Jana Holéciová.

Nespokojnosť s bruselským aparátom

Kauza fipronil otriasla Európou v júli 2017, kedy Holandsko oznámilo prítomnosť tejto nebezpečnej chemickej látky vo vajciach distribuovaných na spoločnom trhu Európskej únie. Kontaminované vajcia odhalili inšpektori aj na Slovensku, celkovo boli tieto vajcia dodané do 13 členských štátov EÚ. Ministerka poľnohospodárstva Gabriela Matečná ešte v decembri minulého roka upozornila, že kauza holandského fipronilu je aj slovenským problémom, keďže prišlo k sťahovaniu viacerých produktov z pultov obchodov a z gastronomických prevádzok a úrady vynaložili desiatky tisíc eur na stovky dodatočných kontrol. Matečná priamo v Bruseli pripomenula, že členské štáty, ktoré zanedbali svoju ohlasovaciu povinnosť, vôbec neboli potrestané. Slovensko prostredníctvom agrorezortu vyjadrilo nespokojnosť so slabou reakciou bruselského aparátu.

Málo vajec a drahšie

Fipronilová kauza spôsobila koncom roka 2017 na trhu doslova vaječnú hystériu. Vajíčok bolo menej a výrazne stúpla ich cena. Viaceré obchodné reťazce totiž razili vo všeobecnosti politiku lacných dovozov zo zahraničia, ktorú však slovenský spotrebiteľ v tom čase rezolútne odmietol. Reťazce tak boli nútené obrátiť sa aj na slovenských poľnohospodárov a na domáce chovy hydiny. Daniel Molnár, riaditeľ Únie hydinárov Slovenska, však média informoval, že keďže reťazce nemali o pomerne veľký objem vajec od domácich farmárov záujem, uzavreli kontrakty na ich dodávku do cudziny. Tým, že boli zmluvne viazaní, nevedeli vajcia okamžite presunúť na Slovensko. Prístup reťazcov na sociálnej sieti kritizovalo vtedy aj samotné ministerstvo pôdohospodárstva.

Jed proti blchám

Fipronil je jed vyvinutý vo Francúzsku, ktorí sa používa na ničenie napríklad bĺch alebo kliešťov. Táto látka postihuje nervovú sústavu hmyzu a tým ho zabíja. Od roku 2013 je povolené jej používanie výlučne v poľnohospodárstve, v chovoch hospodárskych zvierat je jeho aplikácia zakázaná. Vyšetrovatelia podozrievali holandské a belgické firmy obchodujúce s vajcami, že do prípravku Dega-16 primiešali aj nebezpečný fipronil. Podľa medicínskych odborníkov by konzumácia už troch fipronilom kontaminovaných vajec mohla spôsobiť zdravotné problémy.

— Peter Števkov

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

0

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...

Odoberajte náš newsletter