Analytik o opatreniach proti pandémii: Bezočivosť voči národu. Neuveriteľné, v akom stave je táto republika

ROZHOVOR Každý jeden politik v zodpovednej funkcii by si mal uvedomiť, ako sa rozhodne, čo povie verejnosti a hlavne, čo tým myslí. Rozdávali sa politické válovy a dnes vidíme, že do úradov a na miesta, kde je určitá zodpovednosť, boli dosadzovaní totálne neschopní ľudia. To je obrovská bezočivosť voči nášmu národu. Na významné rozhodnutia musíte mať cit a predstavivosť, vidieť to naprojektované, pretože ide o veľké bezpečnostné opatrenie. Nevidím najmenší dôvod, aby som špekuloval o tom, že pochybili policajti, hovorí pre Denník S o vládnych opatreniach proti koronavírusu bezpečnostný analytik a bývalý šéf Úradu pre ochranu ústavných činiteľov a diplomatických misií MV SR Juraj Zábojník.

Ako hodnotíte utorkový chaos na cestách, ktorý spôsobili policajné kontroly medzi okresmi?

Jeden americký hudobník a skladateľ raz povedal: „Akceptujem chaos, len neviem, či on akceptuje mňa.“ Preto by si mal každý jeden politik v zodpovednej funkcii uvedomiť, ako sa rozhodne, čo povie verejnosti a hlavne, čo tým myslí. Nikto sa nemôže spoliehať na nejaké šťastie, pretože šťastie nie je neprítomnosť problémov, ale schopnosť sa s nimi vysporiadať. Je prirodzené, že nikto z nás nie je neomylný, ale nikto nemá ani patent na rozum.

Bolo to zle načasované, logisticky nezvládnuté a z hľadiska celkového splnenia účelu aj kontraproduktívne. Lekári a sestričky sa nedostali do svojich ambulancií, rodičia so svojimi deťmi na plánované ošetrenie, občania do zamestnania, zásobovanie meškalo atď. A nie je vylúčené, že sa roznášal aj vírus, ak vodiči v kolónach jedným perom podpisovali nejaké dotazníky. Toto určite nikto neobdivoval. Musíte mať v hlave chaos, aby ste vytvorili takúto tancujúcu hviezdu.

Šlo o adekvátne opatrenie na boj s pandémiou?

Správna otázka. Ak hovoríme o adekvátnosti k niečomu, musíme brať do úvahy všetky aspekty a to zvyčajne býva úloha buď jedinca – odborníka alebo skupiny ľudí, ktorí by mali tomu rozumieť. Ak tomu tak nie je, je to ako so šalátom, ktorý má v sebe nakrájané dobré aj zlé a keď sa to všetko zmieša vzniká zmätok a konflikt. A keď sa pýtate, či išlo o adekvátne opatrenie na boj s pandémiou… Viete, na takéto významné rozhodnutia musíte mať cit a predstavivosť, vidieť to naprojektované, pretože ide o veľké bezpečnostné opatrenie, kde cieľovou skupinou je to najcennejšie a to sú naši občania, ich životy a tam musíte brať do úvahy všetky nepredvídané okolnosti, ktoré môžu z toho vzniknúť.

Ide o prácu s rôznymi premennými a ja som doteraz nepočul meno jedného odborníka v krízovom štábe, ktorý by k tomu mal blízko tak, aby to celé koordinoval. Musí to byť fachman, ktorý vydáva jasné príkazy, ktoré majú hlavu aj pätu a hlavne vie, o čom hovorí, kým ostatní hovoria len to, čo vedia. Musí to mať jednoducho v hlave usporiadané. V každom záprahu musí byť nejaký ťažný kôň a keď tomu tak nie je, tak ten voz behá hore dole a bez cieľa.

Kto by tým ťažným koňom mal byť?

To, aby to všetko fungovalo ako švajčiarske hodinky, nie je len úloha epidemiológov, virológov alebo laborantov. Nestačí vedieť len, čo robiť, ale aj ako to robiť. To je práca lídra a títo všetci sú vo vzťahu k nemu v subsidiarite. Vychádzajú jasné a konštruktívne rozhodnutia a tými sa premiér tejto krajiny riadi. Zhrnuté a podčiarknuté. Inak to nemôže byť a ani nesmie byť. Je to o zodpovednosti voči národu, občanom a budúcim generáciám. Ak to takto niekto nevidí, tak to je chyba.    

Vy ste sám plukovník vo výslužbe a takmer 40 rokov ste v bezpečnostnej politike a vyjadrujete sa už desaťročia pre takmer všetky média k ťažkým témam. Preto sa pýtam, pochybili policajti alebo vláda?

Nevidím najmenší dôvod, aby som špekuloval o tom, že pochybili policajti. Policajný zbor a jeho príslušníci si vždy plnia úlohy na základe rozhodnutí z vyšších štátnych poschodí. Vychádzajú z uznesení vlády, zákonov parlamentu a tieto sú rozpracované do interných nariadení, ktoré pre policajtov vydáva minister vnútra SR. Takto to vždy fungovalo a aj musí, pretože dobré urobené je vždy lepšie, ako dobre povedané. Je to aj o delegovaní úloh a hlavne o zodpovednosti až na jednotlivca. Musí to mať hlavu aj pätu. Zase je to o odbornosti. Môžeme ísť v mimoriadnych situáciách pomaly, ale nikdy nie nazad!

Obvinenie príslušníkov polície zo strany predsedu vlády, že sa dopustili sabotáže považujem za unáhlené a hlavne vtedy, keď vám dajú ľudia nečakanú dôveru v posledných dňoch pred voľbami a veria vám, že naozaj idete bojovať proti korupcii, potrestať zlodejov, ktorí rozkrádali roky štát, pozrieť sa mnohým na majetky, ktoré si za tie roky nahanobili a presvedčiť tých, čo vás volili, že máte na to a neoklamali ste ich. Nie je umenie vyhrať voľby, ale vrátiť sa do parlamentu opäť a pokračovať v exekutíve, pretože sklamať môžete ľudí iba raz. No a ak to myslíte naozaj vážne a chcete po sebe zanechať nejakú stopu, akýsi pomník spravodlivosti, tak to môžete dokázať len s orgánmi činnými v trestnom konaní.

Tú hlavnú zložku, ktorá to všetko podrobne zdokumentuje a zrealizuje, tvoria policajti a to sú operatívci, dobrí a čestní vyšetrovatelia, skratka celé tímy oddaných ľudí. Preto nikdy by som si ich nedovolil uraziť, bez akejkoľvek hlbšej analýzy veci a poznania problému, pretože sa vám to vráti ako bumerang. Môžete sedieť aj na Marse, nie len na úrade vlády, bez nich sľuby, ktoré ste dali svojim voličom nesplníte a nemôžete sa vyhovárať celé štyri roky na koronavírus. Ľudia už toľko rozoznajú originál obrazu od reprodukcie v kalendári.

Ako hodnotíte testovanie v rómskych osadách? Niektorí aktivisti vládu kritizovali, že testovanie za účasti desiatok ozbrojených vojakov pôsobilo rasisticky a bolo prehnané.

Ako správne. Tu som na strane vlády a podporujem to. Malo sa začať skôr. Nebolo to mnoho dní pod kontrolou a zbytočne. Ak je na niečo vážny dôvod, tak sa nesmie čakať ani minútu. Aj deti musíme pri ich výchove učiť, ako majú myslieť a nie, čo si majú myslieť. Preto keď boli poznatky, že sú tam ložiská infekcie a začalo sa konať, súhlasím s rozhodnutím kompetentných.

Ako hodnotíte ostatné opatrenia súčasnej a minulej vlády na boj proti šíreniu koronavírusu?

Očakával som väčšiu pružnosť, dynamiku, správne rozhodovanie a hlavne predvídavosť a uvedomovanie si toho, že máme dočinenia s biologickým nepriateľom. Informácií a poznatkov, čo sa deje vo svete a u našich blízkych susedov, bolo dosť. Kroky k prijímaným opatreniam mali byť v praxi rýchlejšie a s konkrétnymi cieľmi. Čas bol proti nám a výhoda na strane nepriateľa s menom Covid-19.   

Aké opatrenia by ste vláde poradili vy?

Ja som poskytol pre mnohé média rozhovory už pred mesiacom, kde som pomenoval veci a to bolo nasledovné:

Tým že predstavitelia EÚ nekonali ako mali, celý február len posudzovali riziká, no nie na zdravie ľudí, ale riziká dopadu na ekonomiku, mala naša vláda už po prepuknutí pandémie v Taliansku dňa 21. februára prijať razantné opatrenia a to vyzvať našich občanov, aby sa vrátili domov so stanovením termínu a hneď na to uzavrieť hranice.

Paralelne s tým okamžite mali zostaviť krízový štáb nielen z odborníkov z radov epidemiológie, virológie a pod., ale hlavne postaviť do tímu ľudí, ktorí majú cit pre projekciu bezpečnostných opatrení, majú skúsenosti spájať jednotlivé zložky v procesoch, majú obrazotvornosť a hlavne vidia dopady na jednotlivé odvetia fungovania štátu. Je to rozsiahla koordinácia systémových opatrení, ktoré sú výstupom pre troch hlavných predstaviteľov štátu. Ak sa sám premiér vlády vyjadrí, že jedna ruka nevedela, čo robila druhá, tak to je veľmi smutné a bohužiaľ to len potvrdzuje nepripravenosť kompetentných v štáte. Je to neuveriteľné a aj nepochopiteľné, v akom stave je táto republika, ale je to v podstate tak. Je to doslova tragédia.

Prijímanie ľudí zo zahraničia bolo zvládnuté?

Plán opatrení a krokov ohľadom našich prichádzajúcich občanov zo zahraničia sa mal vypracovať okamžite. To čo prežívajú na hraniciach, tie desiatky hodín čakania a v takých podmienkach je znakom nepripravenosti. Je to nezmysel, aby niekto čakal 10 hodín na Bergu a potom mu povedali, aby išiel do Svidníka do karantény. Nemá to logiku a ohrozuje to životy jednotlivcov. To isté, že miešame zdravých s chorými na jednej izbe alebo v rámci spoločných priestorov. Celé na hlavu.

Okamžite sa mali určiť miesta pre karanténne strediská, pretože objektov je dosť, len bolo treba pružne reagovať. Spolupráca s dobrovoľníkmi po celom Slovensku, trasovanie infikovaných a v prvom rade ochrana lekárov, sestier a inštrumentárok. Naozaj nerozumiem, na čo sa čakalo. A to si zoberte, že na takéto niečo v rámci ohrozenia obyvateľstva biologickou zbraňou mal byť štát pripravený, kde krok po kroku by len plnil úlohy z pripravenej metodiky. OK nebol, čiže toto je tá sabotáž, ak už hovoríme o nejakej skutkovej podstate trestného činu, pretože ak je nechaný národ napospas bez ochranných prostriedkov v skladoch a naše pracovité ženy s matkami a dcérami zachraňujú situáciu tým, že po nociach šijú rúška, tak to je všetko ako jeden zlý sen.

Kritizuje sa počiatočné nedostatočné testovanie, čo si o tom myslíte?

No a samozrejme testovanie čím najviac občanov každý deň, no len to by sme boli museli mať s čím. Trestuhodné veci, s akými sme sa stretli, keď sme sa ráno zobudili nahí. Keby sa tieto opatrenia, ktoré som uviedol boli okamžite realizovali, mohli sme mať túto pliagu pod kontrolou, o tom som presvedčený. Už naši predkovia alebo indiánske kmene sa vedeli lepšie pripraviť na podobné pandémie a mali v hlave plány okamžitých nevyhnutných opatrení. Nestačím sa diviť, čo za ľudia riadili tento štát. Rozdávali sa politické válovy do úradov a na miesta, kde je určitá zodpovednosť a dnes vidíme, že boli dosadzovaní totálne neschopní ľudia. To je obrovská bezočivosť voči nášmu národu.

Ako hodnotíte nomináciu Romana Mikulca na post ministra vnútra?

Polícia musí mať v ministrovi vnútra silný pilier. Musí byť pre nich otcom, bratom, ale aj priateľom. Musí byť rešpektovaný a osobnosť. Jeho slová musia mať váhu a presvedčivosť. Musí sa vedieť vyjadrovať a média ho musia vnímať ako rozhodného človeka s dobre naštudovanou problematikou. Musí sa vedieť zastať policajtov, aj keď to je v kontradikcii so samotným premiérom. Ako povedal Abraham Lincoln, ten dosiahol úspech, kto si užil dôveru, rešpekt inteligentného muža, kto zaplnil svoje miesto a uskutočnil svoje dielo.

Viete, byť ministrom vnútra je veľmi zodpovedná funkcia a ja som prežil niekoľko nominantov. Buď po sebe niečo múdre zanecháte alebo len vašu fotografiu vo vestibule budovy. Je veľmi dôležité poznať prácu polície. Ovládať ostatných je síce znakom sily a inteligencie, ale ovládať samého seba a byť rešpektovaný pred podriadenými, to je skutočná moc. A potom je tu veľmi dôležitá otázka vnímania zo strany médií, ako vystupujete, ako reagujete a to je tiež časť vášho vysvedčenia, ktoré vám vystavia. Každý by mal pamätať vždy na koniec a uvedomiť si, že premárnený čas sa už nikdy nevráti.

Očakávam od ministra vnútra v tejto zložitej situácii nielen v boji s pandémiou, ale aj s dlhodobo medializovanými vážnymi kauzami razantné konanie a on je poslom svojho šéfa, ktorý ho tam nominoval a s ktorým sľúbili ľuďom, že sa budú diať veci. Tak si počkajme. Ja osobne by som si veľmi želal, aby ľudia nezostali sklamaní.

 Myslíte si, že sa policajný prezident Lučanský udrží?

Koronavírus, s ktorým bojujeme mu predlžuje pôsobenie, ale neviem, či vydrží dlhšie táto pandémia, alebo on vo funkcii. Po tom, čo sa stalo v utorok na cestách, po tej konfrontácii a vyjadreniach premiéra na adresu polície a spätnú reakciu samotného Lučanského na sociálnych sieťach to vidím jasne uzavreté.

Viete, ak sa policajný prezident vyjadrí, že všetky kroky boli konzultované s vedením ministerstva a pozorne som sledoval všetky reakcie zo strany jeho nariadených, tak si hneď spomeniem na starú pravdu, že ak sa ocitnete v daždi, musíme počítať s blatom. Z pohľadu objektívneho posúdenia z mojej strany a podľa tých informácií, ktoré sú mi dostupné  konal policajný prezident a jeho podriadení zodpovedne. Žiaľ, to by platilo vo vyspelej a normálne fungujúcej krajine. Tam kde egá stavajú svoje katedrály, to zásadne neplatí.

—  Peter Števkov

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

0

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...