Matovič v konflikte s ľudskoprávnymi aktivistami: Zmierte sa s prehrou vašej obľúbenej strany

Igor Matovič (Zdroj: SITA)

Premiér Igor Matovič v príspevku na sociálnej sieti pokarhal aktivistov za ich kritiku postupu štátu pri testovaní Rómov v osadách. Odkazuje im, aby namiesto prázdnych rečí išli radšej do týchto osád pomáhať. Pripomína im, že karanténa je bežné opatrenie proti šíreniu nákazy a nie je na tom nič rasistické.

Premiér Igor Matovič vyzýva aktivistov, ktorí kritizujú testovanie v rómskych osadách, či ich karanténu, aby si sami vyhrnuli rukávy a išli tam pomáhať. Vyjadril sa tak v príspevku na sociálnej sieti.

Vládna politika ohľadom opatrení, ktoré majú zabrániť šíreniu koronavírusu v rómskych osadách sa totižto dostala pod paľbu kritiky viacerých aktivistov. Zaznela napríklad od správcu Nadácie otvorenej spoločnosti Jána Orlovského, ktorý to označil za „príklad prevládajúceho rasizmu v našich verejných politikách“.

Demonštrácia moci

Podobne to videl aj Peter Neméth, garant Komunitného centra Rómskeho inštitútu. „Je to jasná demonštrácia moci na tých, na ktorých si to dovoliť môžu, pretože Rómovia oponovať nebudú alebo nevedia,“ napísal k testovaniu v osadách.

Únia Rómov zase obvinila Matoviča zo šírenia poplašných správ, keď tvrdili, že situácia v osadách sa môže dramaticky zhoršiť. To podľa nich nie je pravda. „Sme svedkami selektívneho a diskriminačného prístupu k marginalizovaným rómskym komunitám zo strany vlády SR,” napísala únia vo svojom stanovisku.

OSADY V KARANTÉNE A "ĽUDSKOPRÁVNI AKTIVISTI"Tzv. "ľudskoprávni aktivisti" sa v tieto dni nechávajú počuť, akúže to…

Gepostet von Igor Matovic am Montag, 13. April 2020

Pomoc sa zíde

„Vraj je to nehumánne, vraj je to nesprávne, vraj je to amaterizmus, vraj je to protirómske opatrenie,“ reaguje Matovič na slová aktivistov. Odporúča im, aby šli radšej osobne pomáhať.

„A ak by ste sa napriek vašim odvážnym rečiam báli ísť na miesto činu, skúste nabrať odvahu ísť aspoň do všetkých doteraz netestovaných osád – máte ich na výber k dispozícii stovky. Potrebujeme vás v teréne na osvetu, nie v bezpečí na mudrovanie,“ pokračuje premiér.

Nehádžte polená pod nohy

Dodáva, že ak niečo také nechcú spraviť a sú odvážni len za „bratislavskou klávesnicou“, tak ich žiada, aby boli aspoň ticho a neznevažovali prácu štátnych zložiek – hasičov, policajtov, vojakov, zdravotníkov, sestričiek, atď.

„Ak sa vyskytne “nerómske” sídlisko či obec, kde bude hroziť rovnaké zvrhnutie sa epidémie do jeho/jej okolia, zavrieme ju úplne rovnako do karantény… lebo karanténa je hygienické nie rasistické opatrenie,“ tvrdí premiér.

Predseda OĽaNO nakoniec aktivistom radí, aby sa zmierili s prehrou ich obľúbenej strany vo voľbách, odkazujúc zrejme na koalíciu PS/Spolu.

—  JOR

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

1

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...

Rokovania o vytvorení jednotnej maďarskej strany sa posunuli dopredu

Rokovania o vytvorení jednotnej maďarskej strany sa posunuli dopredu

Počas tohto týždňa pokračovali rokovania medzi Mostom-Híd, Stranou maďarskej komunity (SMK) a hnutím Spolupatričnosť o vytvorení spoločnej maďarskej strany. Ako pre agentúru SITA uviedla hovorkyňa Mosta-Híd Klára Magdeme, rokovania od podpísania memoranda o vytvorení novej strany v auguste..

Odoberajte náš newsletter