Slováci prestali nakupovať v zahraničí, nákupy sa podľa analytičky historicky prepadli

Ilustračný obrázok (Zdroj: Unsplash.com)

Slováci od začiatku marca výrazne obmedzili výbery z bankomatov, platenie kartou či výber hotovosti cez terminál u obchodníka v zahraničí. Súvisí to podľa analytičky Slovenskej sporiteľne Lenky Buchlákovej so zavedenými karanténnymi opatreniami a návratom stoviek Slovákov pracujúcich zo zahraničia späť na Slovensko.

Najvýraznejšie prepady v medziročnom porovnaní zaznamenala sporiteľňa v Taliansku, kde sa výbery z bankomatov znížili o 66 % a platenie kartou až o 86 %. Kým počas februára Slováci minuli v Taliansku takmer milión eur, počas marca sa suma znížila na úroveň približne 266-tisíc eur.

Viacero Slovákov využilo jarné prázdniny detí na spoločnú lyžovačku v Taliansku. “Preto sme práve vo februári zaznamenali veľký objem transakcií, či už priamo u obchodníkov cez platobný terminál alebo prostredníctvom výberu hotovosti z bankomatov. Medzimesačne išlo o takmer polovičný prepad výberov a až 83-percentný prepad platieb kartou. Vlani pritom výrazne veľké míňanie Slovákov pokračoval aj v marci, kedy turisti v Taliansku minuli vyše 1,3 milióna eur,” povedala Buchláková.

Prepady je podľa analytičky vidieť aj v okolitých krajinách. V susednom Rakúsku počas karantény minuli klienti o takmer tri milióny eur menej ako mesiac predtým, dokopy to bolo približne 2,5 milióna eur. “Je logické, že s obmedzeniami pri cestovaní do zahraničia sa zníži celková mobilita ľudí a následne aj suma peňazí, ktorú Slováci v zahraničí míňajú. V rámci všetkých krajín badáme výrazne poklesy, dokonca pri susedných štátoch ide o historicky najväčšie prepady v rámci objemu nákupov a platieb. V Poľsku sme vlani v marci minuli takmer 1,4 milióna eur, za tohtoročný marec sa suma znížila na niečo vyše 400- tisíc eur,” komentovala Buchláková.

V Maďarsku klienti len za marec minulého roka minuli takmer tri milióny eur. Tohtoročný marec zaznamenal najväčšie prepady, kedy nákupy Slovákov dosiahli sumu niečo vyše 1,4 milióna eur. Vo Veľkej Británii prepadli nákupy Slovákov o takmer dve tretiny v medziročnom porovnaní, v marci v porovnaní s mesiacom pred karanténou ide o polovičné prepady vo výberoch a platbou kartou. V Českej republike vlani v marci klienti minuli vyše štyroch miliónov eur. “Prepady v nákupoch Slovákov sú aktuálne na úrovni až 60 %,” doplnila Buchláková.

V tomto roku Slovenská sporiteľňa očakáva, že prepady v nákupoch v zahraničí sa môžu ešte prehĺbiť. Aj napriek tomu, že susedné krajiny už uvoľňujú karanténne opatrenia, na Slovensku to zatiaľ tak podľa Buchlákovej nevyzerá. Cezhraničná nákupná turistika za účelom výhodných nákupov sa tento rok značne obmedzí.

—  SITA

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

0

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...

Trump chce samit G7 uskutočniť osobne. Merkelová odmietla

Trump chce samit G7 uskutočniť osobne. Merkelová odmietla

Nemecká kancelárka Angela Merkelová sa nezúčastní na stretnutí lídrov najsilnejších ekonomík v Spojených štátoch, ak sa dovtedy nezmení situácia v súvislosti so šírením koronavírusu. V sobotu o tom informovala jej kancelária. Po tom, ako zrušili summit G7, pôvodne..