Prešovský župan Majerský pripúšťa kandidatúru na šéfa KDH. Pakt s PS nám nepomohol, hovorí

Milan Majerský (Zdroj: SITA)

ROZHOVOR Niektoré hodnotové témy neboli od vedenia KDH dobre komunikované, čo voličov odlialo k populistom. Expredseda Alojz Hlina priniesol nový zápal a dynamiku, no spôsob jeho komunikácie mohol byť lepší. Pakt s progresívcami neobhajoval a myslí si, že strane nepomohol. Uchádzanie sa o post predsedu kresťanských demokratov tiež nevylúčil. Aj takto odpovedá Denníku S prešovský župan a jedna z najvýraznejších postáv kresťanských demokratov Milan Majerský.

Ako hodnotíte volebný neúspech KDH? Má podľa vás strana ešte možnosť prekvapiť a osloviť voličov aj po ôsmich rokoch mimo NR SR?

Ľudia si zvolili zástupcov, treba rešpektovať ich vôľu a hľadať cestu, ako znovu získať ich dôveru. Potreba a naliehavosť pokrývania a odkrývania tém, ktoré KDH reprezentuje, bude hnutie vždy radiť medzi politické strany, ktoré Slovensko pri správe štátu potrebuje. Ambícia uchádzať sa o dôveru voličov ostáva naďalej aktuálna. KDH je druhou najsilnejšou stranou na komunálnej a regionálnej úrovni, máme dvoch europoslancov. Sú to predispozície, ktoré nám dávajú nádej, aby sme boli po najbližších voľbách v parlamente.

Aké sú podľa vás príčiny zisku nedostatočného počtu hlasov?

Volebný výsledok bol sumárom viacerých prvkov. Voliči boli zmätení komunikačnou nejasnosťou hodnotových tém, v dôsledku čoho sa priklonili k populistickým alternatívam. Hnutie sa pre nedostatočnú komunikáciu dostalo pristúpením k paktu o neútočení do dlhomesačnej defenzívy. KDH však muselo zviesť aj nebývalý súboj o kresťanského voliča so stranami, ktoré nemajú záujem úprimne ho reprezentovať, ale zneužiť na politický kapitál. Kľúčovou bola roztrieštenosť kresťanských hlasov. Pri týchto voľbách však treba citlivo vnímať, že populizmus, ku ktorému sa KDH nepriklonilo, sa na Slovensku stáva novou povinnou politickou výbavou tých, čo chcú pomýšľať na výraznejší úspech. 

Expredseda Alojz Hlina v liste členom priznal, že medzi jeho najväčšie chyby patrilo to, že nevedel vymenovať desatoro či konfrontačná diskusia so Štefanom Harabinom a Marianom Kotlebom. Súhlasíte s tým? Čo podľa vás urobil dobre a kde zlyhal?

Alojz Hlina priniesol do KDH nový život, dynamiku, veľký zápal a nový pohľad na veci spojený so snahou o pritiahnutie nového voliča. Za jeho nasadenie mu treba poďakovať. Rovnako za zloženie veľmi silnej kandidátky či vytrvalosť pri útokoch, ktoré sa na hnutie valili. Čo by sa dalo urobiť lepšie, je spôsob komunikácie, v dôsledku ktorého ostal často nepochopený, respektíve sa ňou KDH nechtiac dostalo do obrannej pozície. Zápasom o nového voliča sme v dôsledku komunikácie prichádzali o stáleho, hoci KDH je hodnotovo tá istá strana, ako bola.

Uškodila podľa vás strane aj dohoda s progresívcami? Podpísali by ste ju vy osobne, keď situáciu vyhodnocujete s odstupom času?

Pristúpením k paktu o neútočení sa KDH pre nedostatočnú komunikáciu dostalo do dlhomesačnej defenzívy. To strane určite nepomohlo. Nebol som iniciátorom ani obhajcom paktu a nie som ním ani spätne.

Uvažuje sa v KDH o zmene štýlu politiky? Ak áno, akými myšlienkami a inováciami chce zaujať?

Všetky ďalšie kroky sú dnes otázkou vnútrostraníckeho dialógu. 

Budete sa uchádzať o post šéfa KDH?

Nové vedenie strany musí vzísť z poctivej celorepublikovej vnútrostraníckej diskusie. Pokiaľ by takáto diskusia dospela k mojej nominácii na post predsedu hnutia a štýl politiky, ktorému verím, by dostatočne nereprezentoval iný kandidát, budem to zvažovať tak, aby som neohrozil stopercentné fungovanie PSK. Najskôr by však museli byť zodpovedané mnohé ďalšie otázniky, na ktoré by som hľadal odpovede vnútri strany. 

Vylučujete do budúcnosti spojenie aj s inou, svetonázorovo blízkou stranou?

V KDH som viac ako dvadsať rokov, čo je takmer polovica môjho života. Som presvedčený, že KDH patrí na slovenskú politickú scénu a rád prispejem k tomu, aby opäť získalo maximálnu možnú dôveru v spoločnosti. O spájaní som hovoril aj pred poslednými voľbami, myslím si, že stačilo trochu viac dobrej vôle a ľudia z KÚ mohli byť na našej kandidačnej listine. Otázka spájania bude na programe dňa s blížiacimi sa voľbami, dovtedy nás ešte čaká veľké množstvo práce.

— Peter Števkov

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

0

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...