Za dobrý návrh Smeru či ĽSNS na ochranu života zahlasujem. Verím, že s KDH začneme debatu o spolupráci, hovorí Záborská z KÚ

Anna Záborská (Zdroj: FB Anna Záborská)

ROZHOVOR Zatiaľ nevidím prekážky v napĺňaní nášho programu. Práve sa tvorí programové vyhlásenie vlády a je dôležité, aby aj náš hlas zaznel pri jeho príprave, hovorí predsedníčka konzervatívnej Kresťanskej únie Anna Záborská, ktorá sa do parlamentu dostala na kandidátke OĽaNO. Ako sa jej spolupracuje s Igorom Matovičom? Čo si myslí o opatreniach minulej a súčasnej vlády proti šíreniu koronavírusu? A ako vníma kritiku politikov Progresívneho Slovenska, ktorí ju označili za fundamentalistu? Aj k týmto témam sa vyjadruje Záborská v rozhovore pre Denník S.  

Do NR SR ste sa vrátili po 16. rokoch, aký je to pocit?

Priznám sa, že som očakávala viac zmien vo fungovaní parlamentu, aké sa doposiaľ udiali. Je ich len niekoľko. Čo ma neprekvapilo a úprimne ma mrzí je poznanie, že parlament „zhrubol“. Ani pred rokom 2004 nebola Národná rada ideálnym miestom pre výchovu detí (úsmev), to zďaleka nie. Spôsob debaty bol však iný. Nebolo toľko vzájomnej neúcty. Verím, že s tým dokážeme postupne niečo urobiť.

Ako konkrétne by ste to chceli zmeniť?

Na začiatku – osobným príkladom. Na kandidátkach rôznych politických strán bolo zvolených nie málo kandidátov, ktorí sa otvorene hlásia ku kresťanským hodnotám. Som presvedčená, že naším cieľom by malo byť využívanie tohto legitímneho poslania na dosiahnutie spoločného dobra. Na prvom mieste by sme mali ukázať, že rešpektujeme toho druhého, aj keď má iný názor ako my. Mali by sme spolupracovať, predkladať dobré návrhy a podporovať dobré riešenia pre celé Slovensko. Táto výzva je osobitne dôležitá počas krízy, ktorou prechádzame, ktorú žijeme.

Pokiaľ ide o pandémiu koronavírusu, patríte medzi rizikové skupiny. Nebojíte sa, že vás kolegovia poslanci nakazia? Možno ak nie teraz, tak v budúcnosti. Hovorí sa totiž, že aj keď pominie najhoršie, vírus s nami zostane. Ako teda v tomto smere plánujete postupovať?

Myslím, že obavy z nakazenia majú všetci. Musíme urobiť všetky opatrenia a dodržiavať ich, aby sme predišli nákaze. Tak ako vtedy, keď som pracovala v Afrike. Zažila som choleru, tuberkulózu, dyzentériu a aj malomocenstvo. Tiež mi to nebolo jedno. Parlamentná práca, ako každá iná, je o plnení si povinností. Nikto z nás nemôže od nich odísť, ani poslanci. A ani obavy z nákazy nemôžu byť tým dôvodom. Možno je to z mojej strany neopatrnosť, ale dostali sme mandát od občanov, a to zaväzuje.

Často zaznieva, že poslanecký klub OĽaNO je nesúrodý. Bude Kresťanská únia jeho súčasťou do konca volebného obdobia?

Slovo „nesúrodý“, z môjho pohľadu, nepopisuje dobre realitu poslaneckého klubu OĽaNO-NOVA-Kresťanská únia-Zmena zdola. Je v ňom skôr veľká rôznorodosť. V mnohom mi to pripomína Európsky parlament, kde bola „pestrosť“ ešte väčšia a dokázali sme spolupracovať. Ja, ako aj ostatní poslanci za Kresťanskú úniu, patríme ku konzervatívnej časti klubu a zatiaľ nevidím prekážky v napĺňaní nášho programu. Práve sa tvorí programové vyhlásenie vlády a je dôležité, aby aj náš hlas zaznel pri jeho príprave.

Čo očakávate od programového vyhlásenia vlády?

V prvom rade je treba si otvorene povedať, že súčasná pandémia všetko zmenila. Do volieb sme išli za úplne iných podmienok, v akých žijeme dnes. A tomu musíme prispôsobiť aj programové vyhlásenie vlády. Je ilúzia si myslieť, že o pár týždňov či mesiacov pandémia skončí a my sa jednoducho vrátime do sveta, ktorý tu bol ešte pred mesiacom. To sa nestane.

Pandémia a s ňou spojené „umŕtvenie mnohých aktivít“ nielen u nás, ale i vo veľkej časti sveta spôsobí, že nadchádzajúce mesiace a možno roky budeme musieť riešiť dôsledky súčasnej situácie. Tomu musíme prispôsobiť aj vládny program. A práve preto očakávam od programového vyhlásenia aspoň rámcové pomenovanie stavu spôsobeného koronakrízou a navrhnutie konkrétnych riešení v jednotlivých rezortoch. Treba pripraviť skutočne dobré programové vyhlásenie, aby bolo jasné, kam kráčame a národ sa vedel s týmto programom stotožniť, zjednotiť sa. Radšej nech príprava vládneho programu trvá dlhšie, ale nech je vo finále naozaj kvalitný.

Samozrejme ako predsedníčka Kresťanskej únie očakávam od programového vyhlásenia aj plnenie sľubu, ktorý OĽaNO-NOVA-Kresťanská únia-Zmena zdola dala voličom. Teda žiadnu formu registrovaných partnerstiev a adopcií detí homosexuálnymi pármi, žiadne uvoľnenie protidrogovej politiky, jasné zdôrazňovanie odmietania nelegálnej migrácie a zachovanie sociálnej podpory ľudí na súčasnej úrovni.

Na predloženie programového vyhlásenia vlády do parlamentu má vláda jasný časový limit.

Krízy potrebujú krízové riešenia. Myslím, že pokojne sa môže lehota na predloženie programového vyhlásenia predĺžiť na 60 dní. Dôvody na to sú a koalícia disponuje ústavnou väčšinou.

Programové vyhlásenie je kľúčové a nemá sa šiť horúcou ihlou. Viete, aké bude programové vyhlásenie, taká bude vláda. My v Kresťanskej únii chceme dobrú vládu pre Slovensko, a teda radšej nad ním strávime viac času, akoby sme mali neskôr ľutovať.

Ako hodnotíte opatrenia minulej vlády, ako aj vlády súčasnej, v boji proti pandémii s koronavírusom?

Zatiaľ sme iba na začiatku. Myslím si však, že vláda Petra Pellegríniho odviedla dobrú prácu, rovnako i vláda Igora Matoviča. My v Kresťanskej únii chceme podporiť akékoľvek dobré opatrenie v boji s touto krízou. Zároveň, ak budeme mať k vládnym návrhom výhrady, budeme sa snažiť do nich vstúpiť.

Tie najväčšie výzvy nás však ešte len čakajú. Krajina je dnes akoby v umelom spánku. Úlohou nás všetkých bude ju prebudiť a rozhýbať. Musíme zvoliť nielen správny čas, ale i vhodné a dobre cielené opatrenia.

Základom musí byť vízia Slovenska po kríze. Ako som povedala, je ilúzia, že sa jednoducho môžeme vrátiť tam, kde sme prestali vo februári. Potrebujeme sa zamyslieť nad tým, ako chceme žiť a zjednotiť sa na určitej vízii. Kresťanská únia vychádza z toho, aké je Slovensko dnes, ale aj z jeho podstaty a tradícií. Zároveň si uvedomujeme, že medzinárodný obchod aj všeobecne globalizácia dostali veľkú ranu. V tejto situácii sa musíme rozhodnúť, ako ďalej. Sme kresťanskí konzervatívci, a preto naša odpoveď na tieto otázky bude v posilnení autonómie rodiny, miestnych samospráv a miestnej ekonomiky.

Vidím, že myslíte dlhodobo.

Nemáme na výber. Národ nás zvolil, aby sme ho zastupovali v týchto ťažkých časoch. Je to veľká zodpovednosť. Chceme sa postaviť na stranu tých, ktorí sa spoliehajú na našu pomoc. Urobím všetko pre to, aby sme nesklamali.

Späť k súčasnej politike. Igor Matovič je očividne nedôverčivý človek, čo môže byť pre politika pozitívom, ale aj negatívom. Jožo Pročko mi povedal, že v kampani mal Matovič tendenciu všetko kontrolovať a málo delegoval kompetencie. Vidíte to rovnako?

Kresťanská únia mala samostatnú kampaň, do ktorej Igor Matovič nevstupoval, takže k slovám Joža Pročka sa neviem vyjadriť. Kresťanská únia je samostatná politická strana a Igora Matoviča vnímam ako predsedu hnutia, s ktorým kresťanská únia išla do volieb. Nás vzťah bol partnerský. Teraz je Igor Matovič premiér a ja som koaličná poslankyňa.

K nedôverčivosti v politike: ako ste povedali, môže to byť výhoda aj nevýhoda. Závisí od situácie. Vždy je kľúčové povedať si, komu dôverujeme. Ja som človek, ktorý dôveruje svojim spolupracovníkom. Život ma naučil, že napriek viacerým sklamaniam, mi to bolo skôr na osoh ako na škodu.

Kedy plánujete predložiť prvý návrh zákona na zvýšenie ochrany života?

Nechcem hovoriť o žiadnych dátumoch. Mojím cieľom je konečne po 30 rokoch parlamentnej demokracie posilniť postavenie nenarodených. Chce to mravčiu prácu s prolife aktivistami, odborníkmi a s poslancami, plus správne načasovanie.

Ste ochotná zahlasovať za dobrý návrh na ochranu života, ak by ho predložil Smer alebo ĽSNS?

Vo vašej otázke sú dôležité dve slová, dobrý návrh. Ak budú naplnené, tak áno.

Okrem ochrany života, čo bude pre vás ako političku prioritou?

Rodina a ešte raz rodina. Veľa sa o nej hovorí, ale málo sa pre ňu robí. Rodina a deti sú kľúčové pre každú spoločnosť. Verím, že s novým ministrom Milanom Krajniakom budeme dobre spolupracovať. Rodinná politika musí byť v centre politiky tejto vlády. Urobím preto všetko.

Predsedom parlamentu je Boris Kollár, za ktorého ste zahlasovali. Je však známe, že v minulosti udržiaval čulé kontakty s mafiánmi. Nie je to z vašej strany prešľap?

Minulosť človek zmeniť nemôže, budúcnosť áno. Dúfam, že pán Kollár bude dobrým predsedom parlamentu. Rada mu pomôžem pri výkone jeho funkcie, ak bude o to stáť.

Pred voľbami, ako aj po nich, sa zrazu voči vám vyrojila vlna kritiky. Osočovali vás ako fundamentalistku, stránka Zomri dokonca naznačila, že ste fašistka. Ako sa pozeráte na tieto prejavy?

Predvolebná kampaň býva krutá. Neberiem to osobne. Mojím životom som dokázala, že nie som ani fašistka, ani fundamentalistka. Myslím, že vyhlásenia či karikatúry, ktoré ma zosmiešňovali viac hovoria o ich autoroch a šíriteľoch ako o mne.

Klamlivo onálepkovať názorového oponenta a snažiť sa ho vytesniť z verejného života len preto, že s ním nesúhlasíme – je pre mňa druhom extrémizmu. Považujem to za prejav ľudí, ktorí nemajú demokraciu a základnú ľudskú slušnosť v srdci.

Konkrétne na vás útočili politici Progresívneho Slovenska, ktorí vás označili za fundamentalistku. Ste rada, že sa koalícia PS/Spolu do parlamentu nedostala?

Škodoradosť nepatrí k mojim vlastnostiam. Dúfam, že je to pre nich ponaučením, že zlo, ktoré človek šíri okolo seba, sa mu vráti.

KDH sa do parlamentu nedostalo a vnútri hnutia to vraj berú veľmi ťažko. Neozývajú sa hlasy, aby ste sa vrátili a takpovediac, to tam „prebrali“?

Nie som členkou KDH a neplánujem sa ňou stať. Preto je táto otázka pre mňa bezpredmetná.

Mnohých ľudí v KDH mám úprimne rada a želám hnutiu čo najrýchlejšiu konsolidáciu. Verím, že keď sa KDH stabilizuje začneme spoločnú debatu o spolupráci. O tom, ako vytvoriť na Slovensku silnú kresťansko-demokratickú stranu.

Koaličnú zmluvu ste napriek istej kritike podpísali…

Ide o koaličnú zmluvu v ťažkých časoch. Z našej strany podpis koaličnej zmluvy znamená vzatie na vedomie uzavretie tejto zmluvy a podporu tejto vláde. Základom našej podpory, tak ako to bolo aj v dohode s Igorom Matovičom v septembri m.r. a spomenula som to aj vyššie, že nepôjdeme do vlády, ktorá by mala v pláne prijať registrované partnerstvá, adopcie detí pármi rovnakého pohlavia, uvoľnenie drogovej politiky, zrušenie sociálnych istôt alebo zmenu postoja Slovenska k nelegálnej migrácii.

Pre nás je dôležité, že koaličná zmluva nám konečne dáva priestor, aby sa Slovensko stalo ľudskejšou krajinou. Budeme tvrdo pracovať pre všetkých, obzvlášť pre najmenších, najslabších a najohrozenejších z nás.

Kresťanská únia pozýva všetkých kolegov v parlamente k spolupráci pri príprave zákonov podporujúcich deti, aj tie nenarodené, rodiny a medzigeneračnú súdržnosť.

—  Peter Števkov

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

0

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...