Prepojenie na Vallov tím, neznáma firma, pochybný postup. Ako sa kupovali predražené rúška v Bratislave?

Matúš Vallo (Zdroj: SITA)

Zlyhanie toľko prezentovanej transparentnosti? Bratislavský magistrát pod vedením Matúša Valla nakúpil v polovici marca predražené rúška – ešte drahšie ako Správa štátnych hmotných rezerv (SŠHR). K spoločnosti JAMINI A, ktorá sa bežne predajom zdravotníckych pomôcok neživí, sa magistrát dostal cez Adama Sarlósa. Ten je člen Vallovho tímu a zároveň spoločníkom konateľa spoločnosti JAMINI A vo firme V&S Games.

Organizácia Transparency International približne pred dvoma týždňami upozornila na predražený nákup rúšok vedenia mesta Bratislava. Magistrát pod vedením Matúša Valla vtedy kúpil 45-tisíc kusov rúšok za jednotkovú cenu 2,2 eura. To je ešte viac ako nákup rúšok SŠHR pod vedením Kajetána Kičuru.  

Magistrát hlavného mesta vtedy nákup rúšok, ktoré v ideálnych časoch stoja 2 centy za kus, obhajoval časovým stresom – pomôcky zháňali v sobotu 14. marca a už v pondelok 16. marca s nimi chceli nastúpiť do práce.

Hovorca magistrátu Peter Bubla vysvetlil, že spomínaná spoločnosť JAMINI A bola jediná z oslovených firiem, ktorá dokázala tieto rúška dodať v tak krátkom časovom horizonte. Táto spoločnosť má však hneď niekoľko otáznikov.

Ako sa o nej dozvedeli?

JAMINI A normálne nepodniká s predajom zdravotníckeho materiálu, takže je otázne, ako sa podarilo bratislavskému magistrátu nájsť a kontaktovať túto spoločnosť. Prípadne, ak spoločnosť sama kontaktovala magistrát, ako sa dozvedela v sobotu 14. marca o potrebe nákupu rúšok? Miroslav Babič, zakladateľ portálu UVOstat.sk, je presvedčený, že to je vďaka prepojeniu na Vallovu skupinu.

„Do úvahy prichádzajú dve možnosti, buď firma proaktívne oslovila magistrát, z čoho vyvstáva otázka ako sa o tej núdzovej potrebe rúšok do 24 hodín dozvedeli v sobotu alebo magistrát oslovil neznámu firmu na niekoho popud,“ píše Babič na svojom blogu.

Poukazuje na to, že konateľ JAMINI A je taktiež konateľom v spoločnosti V&S Games s.r.o., kde je jeho spoločníkom Adam Sarlós – člen Vallovho tímu. Ten sa vraj ku kontaktovaniu spoločnosti JAMINI A (podľa pripojeného komentára na sociálnej sieti) aj sám priznal. Komentár mal byť neskôr vymazaný.

Spomínaný komentár Adama Sarlósa (Zdroj: Miroslav Babič blog)

Prečo rozdelili objednávku

JAMINI A má daňové nedoplatky (vo výške 1 722 eur), čiže v bežnom verejnom obstarávaní by bola diskvalifikovaná. Zaujímavejšie je však to, že daná objednávka rúšok vo výške 184 800 eur bola rozdelená na dve objednávky po 92 400 eur. Zhodou okolností je hranica 100-tisíc eur limit, po ktorého prekročení sa musí spoločnosť zapísať do registra partnerov verejného sektora.

—  JOR

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

0

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...

Odoberajte náš newsletter