Podnikateľské skupiny za ministrom dopravy? Nadácia varuje

Andrej Doležal (Zdroj: TV Joj)

Nový minister dopravy Andrej Doležal (Sme rodina) v minulosti pôsobil vo firme Comalex Consult, ktorá podniká v oblasti poradenských služieb. Nadácia zastavme korupciu (NZK) upozorňuje na to, akí ľudia sa za Doležalom vynárajú po jeho príchode na čelo rezortu. Pozornosť Nadácia upriamuje aj na nového šéfa úradu.

Spolukonateľkou a spoločníčkou ministra Doležala bola vo firme Comalex Consult jeho švagriná, ktorá podľa Nadácie zastavme korupciu (NZK) zároveň figuruje aj v spoločnostiach, ktoré sa spájajú s menom slovenského podnikateľa Jána Sabola. Jeho osoba sa v minulosti spomínala aj v súvislosti s údajným sponzorovaním SaS, ale predseda strany Richard Sulík to opakovane poprel.

NZK pripomína, že Doležalova švagriná figuruje napríklad aj v dozornej rade spoločnosti Budiš a v minulosti viedla kontrolný orgán v Poľnohospodárskom družstve Orechová Potôň, v ktorom figuruje aj dcéra vplyvného podnikateľa na južnom Slovensku Oszkára Világiho.

Doležal však na takéto prepojenia reaguje s tým, že po nástupe do funkcie ministra dopravy sa vzdal konateľského postu vo firme Comalex Consult. Svoj podiel predal novopečený minister aj vo firme Cleveria, ktorá vznikla len začiatkom februára a predmetom jej činnosti je aj nákladná doprava či prenájom motorových vozidiel. NZK priznáva, že v tomto prípade sa nedá hovoriť o strete záujmov, pretože minister z firmy odišiel.

Zaujímavý šéf kancelárie ministra

Zaujímavejšiu minulosť má podľa Nadácie nový šéf Doležalovho úradu na rezorte dopravy Martin Janáček. Ide o človeka, ktorý mal na ministerstve kultúry na starosti digitalizáciu kultúrneho dedičstva a ešte predtým pôsobil na rezorte školstva.

Na ministerstvo školstva prišiel Janáček podľa NZK v roku 2014 zo spoločnosti Slovak Telekom, ktorá rezortu dodávala projekt Infovek. Janáček sa pritom v Telekome na projekte podieľal. Keď sa z neho za ministrovania Petra Pellegriniho na rezorte školstva stal šéf sekcie informatiky, tak sa predĺžila zmluva na projekt Infovek 2. Tým bol Janáček podľa Nadácie v konflikte záujmov. Úrad pre verejné obstarávanie (ÚVO) za projekt udelil dve pokuty.

Janáček navyše rozbiehal aj projekt Edunet_Sk, ktorým sa tiež zaoberal ÚVO a padali preň aj žaloby. Podľa kritikov ministerstvo trvalo na celonárodnom dodávateľovi a aj na tom, že musí existovať spoločná infraštruktúra pre všetky, aj staršie projekty, čím vraj zvýhodňovalo jednak predošlého dodávateľa Infoveku a celkovo veľkých dodávateľov.

— TOP

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

0

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...

Progresívec Poliačik: Ja inak Pellegrinimu držím palce

Progresívec Poliačik: Ja inak Pellegrinimu držím palce

Progresívec Martin Poliačik sa na sociálnej sieti nechal počuť, že vzbura Petra Pellegriniho je dôležitá pre uchovanie viery v normálnu demokraciu na Slovensku a vraj mu drží palce. Ondrej Dostál (SaS) a Pavel Macko (Spolu) politika za toto vyjadrenie skritizovali. Vzbura,..