Deň druhý. Kočner sa snažil spochybniť svedkov

Marian Kočner (Zdroj: SITA)

Druhý deň procesu s Marianom Kočnerom sa niesol v znamení výpovedí Zuzany Ťapákovej, bývalej riaditeľky TV Markíza, Mathiasa Setteleho, súčasného generálneho riaditeľa Markízy a pokračovania neverejnej výpovede Petra Tótha, bývalej pravej ruky obvineného Kočnera.

Prvý deň ukázal, že Marian Kočner je stále sebavedomý a snaží sa pôsobiť vyrovnaným dojmom. Podnikateľ stále tvrdí, že zmenky sú pravé a podpísané Pavlom Ruskom v roku 2000. Na to neexistuje žiaden úradný záznam. Žalobca preto pokračuje v dokazovaní nepravosti zmeniek prostredníctvom predkladania dôkazov a svedectiev ľudí z bývalého, či súčasného vedenia televízie.

Ťapáková: Kočner televíziu obsadil násilím

Deň začínal výpoveďou Zuzany Ťapákovej, bývalej riaditeľky TV Markíza z obdobia, kedy sa ju pokúsil ovládnuť Kočner. Tá, na rozdiel od Kočnera, tvrdí že televíziu obsadila násilím skupina pod jeho vedením a v ozbrojenom sprievode Petra Čongrádyho.

Ťapáková sa na margo Kočnera vyjadrila, že naňho nemá dobré spomienky. Ten sa ju naopak snažil spochybniť ako dôveryhodného svedka, ktorý nemohol mať informácie o procesoch bežiacich v pozadí, ako napríklad vystavení zmeniek.

Settele: Hollywoodu dlhujeme 3 milióny, Kočnerovi 69?

Rakúšan Mathias Settele je súčasný generálny riaditeľ TV Markíza. Na súde vystupuje ako svedok, ktorý má dosvedčiť chýbajúcu dokumentáciu k akejkoľvek existencii zmeniek. Settele uviedol, že v čase, kedy si začal Kočner vymáhať pohľadávku za zmenky aj s pokutou, overoval možné dlžoby televízie či podobné ťarchy. Podľa jeho slov nič také neexistuje.

Práve absencia akýchkoľvek dôkazov o existencii zmeniek poslúžila vedeniu Markízy ako motivácia pre riešenie situácie súdnou cestou. Settele uviedol, že najväčšie pohľadávky Markízy dosahujú výšky troch miliónov dolárov voči Hollywoodskym štúdiám. Preto mu suma 69 miliónov eur príde absolútne nereálna.

Kočner sa opäť snažil spochybniť informovanosť súčasného riaditeľa TV. Narážal na korupčné aféry bývalého šéfa CME (väčšinový vlastník TV Markíza), Adriana Sarbu v Rumunsku. O tých Settele taktiež nevedel vypovedať. Podnikateľ sa snažil naznačiť, že Sarbu vytuneloval Markízu a preto musel z CME odísť. Je teda dosť možné, že Kočner sa bude snažiť podpísanie zmeniek zakryť tunelovaním bývalého šéfa CME.

Kočner spochybňuje celý proces

Kočnerova taktika spočívala v podrývaní dôveryhodnosti svedkov predvedených poškodenou stranou. Ťažiskom tejto taktiky pri Ťapákovej aj Settelem má byť nedostatočná informovanosť oboch svedkov o procesoch dejúcich sa vo vední CME.

Kočner dnes počas výsluchu Setteleho spomenul aj stretnutie Pavla Ruska s právnikmi TV Markíza. Tí sa podľa Kočnera mali pokúšať presvedčiť Ruska o tom, aby prišiel s tvrdením, že žiadne zmenky nepodpísal. Háčik by bol asi v tom, že Rusko zmenky osobne podpísal a znalec by prišiel na to, že jeho rukopis na zmenkách je. Akurát nesedí rok podpisu.

Zároveň sa Kočner pýtal na dôvod prečo si Markíza platí PR agentúru Neuropea, keď má vlastné PR oddelenie. Chcel pravdepodobne poukázať na financovanie štvavej kampane proti jeho osobe. Je však bežné, že veľké spoločnosti si platia odborníkov na krízovú alebo špeciálnu komunikáciu v prípade, že nastane podobná udalosť.

Kľúčový bude Tóth

Bývalý príslušník SIS a blízky Kočnerov spolupracovník Peter Tóth dnes vypovedá už druhý deň. Jeho výpovede sú zatiaľ neverejné. Jediné, čo sa dostalo v tejto súvislosti na verejnosť je údajná zmena prístupu Mariana Kočnera počas jeho výpovede. Obhajcovia Markízy uviedli, že jeho výpoveď výrazne posilnila pozíciu poškodenej strany.

To však môže byť len taktické vyjadrenie. Ozajstné výsledky zrejme prinesú až ďalšie dni. Samozrejme, môže prísť k únikom z pojednávania, ktoré poodhalia viac z výpovede jedného z najbližších spolupracovníkov Kočnera. Uvidíme.

— Peter Števkov

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

0

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...

O milosť doteraz Zuzanu Čaputovú požiadalo 1 379 ľudí

O milosť doteraz Zuzanu Čaputovú požiadalo 1 379 ľudí

Prezidentku Zuzanu Čaputovú doteraz požiadalo o milosť 1 379 ľudí. Vyplýva to z verejne dostupných údajov, ktoré sú k dispozícii na stránke Prezidenta Slovenskej republiky. Terajšia hlava štátu doteraz udelila milosť v piatich prípadoch, z toho trikrát podmienečne,..