Koaličná dohoda vzala poslancom svojprávnosť. Týchto ľudí nazýval Matovič opičkami, pripomína Palko

Igor Matovič (Zdroj: SITA)

Koaličná dohoda štyroch vládnych subjektov obmedzuje poslaneckú slobodnú vôľu tak, ako žiadny podobný dokument v minulosti. Myslí si to Vladimír Palko, podľa ktorého zákonodarcov zbavuje svojprávnosti. Pripomenul, že sám premiér Igor Matovič poslancov v tejto pozícii v roku 2011 nazýval opičkami.

Novú koaličnú dohodu od jej tvorby až po samotný podpis sprevádzalo hneď niekoľko zvláštností. Špeciálne jednu si všimol aj niekdajší minister vnútra Vladimír Palko a obsah tejto zmluvy označil za „škandálny.“

Svoje výhrady predostrel na Facebooku a k veci prešiel hneď v úvode. Politické strany v modernej histórii Slovenska podľa neho ešte nikdy neoklieštili slobodu poslancov Národnej rady tak, ako tento dokument.

Strata svojprávnosti

„Na internete si možno prečítať koaličné dohody z čias dvoch Dzurindových vlád aj z čias Radičovej vlády. Tieto nikdy nespochybnili právo poslancov slobodne predkladať vlastné návrhy zákonov, o pozmeňujúcich návrhoch ani nehovoriac,“ pripomína Palko.

Tieto dohody vraj iba hovorili o vzájomnej informačnej povinnosti a prerokovaní návrhov v koaličnej rade, ale nikdy ich predloženie neviazali na súhlas zvyšných koaličných strán.

„Súčasná koaličná dohoda robí poslancov Matovičovej koalície nesvojprávnymi. Koaličné návrhy mimo programového vyhlásenia vlády majú byť predložené do parlamentu a vláde až po tom, ako ich prerokuje a odsúhlasí koaličná rada. Čítate dobre. Odsúhlasí,“ pozastavuje sa konzervatíny exminister.

V minulosti boli takíto poslanci pre Matoviča „opičkami“

Po preštudovaní zmluvy si tiež všimol, že obsahuje bod, v zmysle ktorého budú koaliční poslanci musieť pred úpravou vládnych návrhov požiadať o súhlas toho, kto ich predložil. Na zmenách sa rovnako budú musieť dohodnúť predsedovia poslaneckých klubov.

„Toto obsekanie vlastných ústavných právomocí podpísali až na jedného všetci poslanci vládnej koalície. Je to neslýchané,“ píše expolitik za KDH.

V tejto súvislosti tiež upozornil na paralelu z roku 2011, kedy sám Matovič rozdával poslancom banány, lebo vraj hlasovali ako „opičky“ keď šlo o nezaradenie návrhov zákonov iných poslancov na program schôdze.

„Teda za obmedzenie práva poslanca predkladať zákony. Dnes jeho koalícia obmedzuje svojich vlastných poslancov, ktorí to radi podpisujú,“ porovnáva Palko a implicitne naráža na premiérov dvojaký meter.

Samozrejmosť a nie výsada

Podľa šéfa bývalého šéfa ministerstva vnútra je pekné, že tento dokument umožňuje predkladať návrhy na ochranu života, ale táto poslanecká sloboda by vraj mala byť samozrejmosťou. Tiež si kladie otázku, ako to bude s právom koaličných zákonodarcov podporiť tieto návrhy v prípade, ak prídu z opozície?

„Nebudú to liberáli vo vláde označovať za porušenie koaličnej dohody, ktorá hovorí, že koaličná strana nemôže presadzovať svoje záujmy na úkor inej koaličnej strany či zvyšku koalície spoločným postupom s opozíciou? Samozrejme, že budú. Bude to ‚banánová koalícia‘,“ uzatvára Palko.

Je mi to ľúto, ale koaličná dohoda novej vládnej koalície je škandálna. Politické strany, ktoré si zvykli dávať sami…

Gepostet von Vladimír Palko am Montag, 6. April 2020

— TOD

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

0

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...