Futbalové legendy po víťazstve nad Maďarskom: Určite môžeme postúpiť. A vypískanie slovenskej hymny? Choré

Slovenský futbalista Róbert Boženík sa teší z gólu v sieti Maďarska počas zápasu E-skupiny o postup na ME 2020. Budapešť (Groupama Arena), 9. september 2019. (Zdroj: SITA)

Včerajší kvalifikačný zápas Slovenska a Maďarska sa skončil víťazne pre slovenské družstvo. Južných susedov sme v Budapešti zdolali s výsledkom 2:1. Viacerým ľuďom však pôžitok zo zápasu pokazilo správanie sa maďarských fanúšikov. Na výkon slovenského mužstva a na napätú atmosféru na štadióne sme sa pýtali bývalých reprezentantov, ktorí vymenili športový dres za ten politický.

Slovenskí futbalisti odohrali 9. septembra kvalifikačný zápas na Majstrovstvá Európy 2020. Na budapeštianskom štadióne Groupama Arena zdolali maďarskú reprezentáciu 2:1. Dosiahli tak v E-tabuľke 9 bodov, čím sa dotiahli práve Maďarov. 

Víťazný zápas pokazilo správanie sa maďarských fanúšikov, ktorí hneď v úvode zápasu vypískali slovenskú hymnu. Zápas bol tiež tradične označený ako vysoko rizikový, takže ho sprevádzalo množstvo policajtov. K žiadnym stretom našťastie nedošlo.

Ohľadom našich šancí na postup, ako aj na incident s hymnou, sme sa pýtali viacerých bývalých reprezentantov, ktorí dnes už pôsobia v politike.

Bývalý reprezentačný tréner a poslanec za stranu Smer Dušan Galis si myslí, že Slováci na postup jednoznačne majú. „Po tomto zápase s Maďarmi už určite áno. Keby sme prehrali, tak by to bolo komplikované, ale teraz určite máme šancu.“ Ku správaniu sa maďarských fanúšikov sa bližšie vyjadrovať nechcel, no je toho názoru, že na futbalový štadión nepatrí.

Aj exfutbalista Tibor Jančula vníma po včerajšku naše šance pozitívnejšie. „Ak mám byť úprimný, po tom predvedenom výkone s Chorvátmi som tomu neveril, že môžeme uspieť v Maďarsku, ale podarilo sa to. Zase sme v hre a postup máme vo svojich rukách,“ hovorí. Z hanobenia slovenskej hymny je sklamaný. „Je to trochu spolitizované a sfanatizované, u nás na južnom Slovensku aj v Maďarsku. Je to choré, toto do športu nepatrí a som z toho sklamaný,“ tvrdí dnes už poslanec SNS.

Pozitivizmom srší aj jeho národniarsky kolega a známa futbalová legenda Dušan Tittel. Podľa Tittela sa slovenskému mužstvu podarilo uspieť v dôležitom zápase a teraz to máme vo vlastných rukách. Vo vzťahu k Maďarom tvrdí, že očakával búrlivé prostredie, keďže pozná názory maďarských fanúšikov na Slovensko. „Škoda len, že som nemohol hrať za Slovensko, lebo tú radosť po víťaznom zápase by som si rád vychutnal priamo na Ihrisku,“ uzatvára.

Jozef Gönci: Napadlo mi, že napíšem do Maďarska

Na názor sme sa opýtali aj súčasného štátneho tajomníka pre šport, bývalého reprezentanta a olympijského medailistu v streľbe Jozefa Gönciho. Podľa neho máme všetko vo svojich rukách. „Nerozhoduje nikto iný, len vaša forma, to čo máte natrénované, váš talent. To je momentálne najdôležitejšie a myslím si, že všetko je na správnej ceste,“ komentuje Gönci.

Pískanie na národnú hymnu odsudzuje, pričom tvrdí, že si našu hymnu a reprezentáciu musíme chrániť. „Viete čo mi prvé napadlo, keď som včera počul ten piskot? Lebo to sa nerobí nikde. Napadlo mi, že si vymením korešpondenciu s maďarským štátnym tajomníkom pre šport, pretože sme v nejakom slova zmysle v kontakte, robíme na jednom projekte, a upozorním ho na to.“ Ako však vzápätí dodáva, uvedomuje si, že štátny tajomník nemá veľký dosah na fanúšikov a nemôže prikázať ľuďom inak sa správať.

— Juraj Orolín

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

0

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...

O milosť doteraz Zuzanu Čaputovú požiadalo 1 379 ľudí

O milosť doteraz Zuzanu Čaputovú požiadalo 1 379 ľudí

Prezidentku Zuzanu Čaputovú doteraz požiadalo o milosť 1 379 ľudí. Vyplýva to z verejne dostupných údajov, ktoré sú k dispozícii na stránke Prezidenta Slovenskej republiky. Terajšia hlava štátu doteraz udelila milosť v piatich prípadoch, z toho trikrát podmienečne,..