Prokurátor chce pre Kuciakovho vraha 25 rokov. Rozsudok môže padnúť už dnes

Miroslav Marček (Zdroj: SITA)

Špecializovaný trestný súd ukončil v prípade Miroslava Marčeka obžalovaného v kauze vraždy novinára Jána Kuciaka, Martiny Kušnírovej a ďalších skutkov dokazovanie, prokurátor sa prikláňa k trestu 25 rokov väzenia. Súd udelil procesným stranám povolenie na prednes záverečných rečí.

Prokurátor vo svojej reči zdôraznil, že obžalovaný priznal spáchanie mimoriadne závažných trestných činov, pričom jeho pohnútky boli prevažne zištné. V prípade vraždy Martiny Kušnírovej bolo zase jeho motívom zbaviť sa svedka.

Pokiaľ ide o výšku uloženého trestu, prokurátor sa prikláňa k trestu 25 rokov väzenia a nie doživotnému trestu, ktorý za trestný čin úkladnej vraždy môže byť takisto uložený. Svoj návrh zdôvodnil tým, že Miroslav Marček sa ku skutkom priznal a pomohol pri ich objasňovaní. Bez výpovede Marčeka by podľa prokurátora napríklad v prípade vraždy podnikateľa Petra Molnára nebolo vôbec možné vzniesť obvinenie.

Zástupca Kušnírovej nesúhlasí, chcú doživotie

Právny zástupca matky zavraždenej Martiny Kušnírovej Roman Kvasnica s návrhom prokurátora nesúhlasí, pričom podľa neho je možné Miroslavovi Marčekovi uložiť doživotný trest. Podľa neho sa totiž obžalovaný priznal až potom, čo orgány činné v trestnom konaní za vraha označili jeho bratranca Tomáša Szabóa, s ktorým má blízky vzťah a vnímal ho ako autoritu.

Tiež poukázal na znalecký posudok psychológa, podľa ktorého je prognóza nápravy obžalovaného nepriaznivá. Advokát rodičov Jána Kuciaka Daniel Lipšic zopakoval, že poškodení si uplatňujú nemajetkovú ujmu v celkovej hodnote jeden milión eur.

Keď ľútosť neprejavuje, neznamená to, že ju necíti

Obhajca Miroslava Marčeka Martin Endrödy vyjadril názor, že jeho klientovi by mohol byť uložený aj mimoriadne znížený trest. „Že niekto neprejavuje ľútosť spôsobom, akým si predstavujeme neznamená, že žiadnu ľútosť necíti,” povedal na margo prečítaných znaleckých posudkov.

Pripomenul, že Miroslav M. rozsiahlo vypovedal k žalovaným skutkom a uviedol všetky potrebné skutočnosti. Advokát tiež zdôraznil, že jeho klient nebol doposiaľ súdne trestaný.

Súd pojednávanie prerušil do 14:30, pravdepodobné je následné vynesenie rozsudku.

Vinu nepopiera

Miroslav Marček sa na predošlých súdnych pojednávaniach priznal k tomu, že zastrelil Jána Kuciaka, jeho snúbenicu Martinu Kušnírovú a tiež podnikateľa Petra Molnára. Z tohto dôvodu bol vyčlenený na samostatné konanie, pričom súd má v jeho prípade rozhodovať len o výške jeho trestu.

Jána Kuciaka a jeho snúbenicu Martinu Kušnírovú zastrelili 21. februára 2018 v ich dome v obci Veľká Mača v okrese Galanta. Kuciak bol investigatívnym novinárom portálu Aktuality.sk a okrem iného sa zaoberal kauzami podnikateľa Mariana Kočnera.

Účasť na vražde priznal aj Zoltán Andruskó. Po dohode o vine a treste s prokurátorom mu súd uložil trest 15 rokov väzenia. Andruskó od svojho zadržania na jeseň 2018 spolupracoval v kauze vraždy Kuciaka s vyšetrovateľmi.

— SITA

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

0

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...