Prešli ste za čiaru, pán redaktor. Exministerka kultúry podáva trestné oznámenie na novinára SME

Ľubica Laššáková (Zdroj: SITA)

Podanie trestného oznámenia politikom na novinára nie je častým javom, no až do tohto posledného štádia prerástol súčasný konflikt medzi novinárom SME a exministerkou kultúry Ľubicou Laššákovou. Článok, ktorý ju obviňoval z netransparentného rozdávania eurofondov totiž považuje za plný zavádzania a dezinformácii. Redaktorovi podľa nej chýbajú fakty a vopred mal jasný zámer.

Minulý týždeň v piatok publikoval redaktor novín SME Roman Cuprik článok, v ktorom obviňoval niekdajšiu šéfku rezortu kultúry Ľubicu Laššákovú (Smer) z netransparentného rozdeľovania európskych peňazí.

Získať ich totiž mali firmy, ktoré sa nepohybujú v oblasti kultúry, také, ktoré ponúkajú nezaujímavé projekty, neaktívne alebo naopak nedávno založené spoločnosti a poputovať mali aj na konto podnikateľov, ktorí radia iným, ako tieto peniaze získať. Rozhodujúce vraj bolo najmä to, či vedia presvedčivo napísať projekt.

Ministerstvo v zmysle uverejnených informácii rozdelilo na 280 projektov celkovo 42,690,000 eur. Problémom mala byť aj zdĺhavosť celého konania, nakoľko niektoré spoločnosti, ktoré sa zapojili do výzvy vyhlásenej v roku 2016 už pred rokmi, sa dostali k svojim prostriedkom až dnes.

Dotácie aj pre neúspešných

Podľa SME sa má medzi kontroverznými zmluvami nachádzať napríklad 141-tisícová dotácia pred spoločnosť Direct Impact určená na vytvorenie online portálu, ktorý má pomocou umelej inteligencie zbierať dáta o verejných súťažiach a publikovať o tom spravodajstvo. Eurofondová výzva bola pritom určená na rozvoj kreatívnych talentov v regiónoch.

Dotáciu v podobnej výške dostala aj firma GreenStars (konkrétne 146-tisíc) na fotografické služby, pričom v roku 2018 mala tržby iba 1,300 eur a jej konatelia vraj doteraz podnikali v IT oblasti a firemnom poradenstve.

Do tretice možno spomenúť firmu Avans, ktorá zinkasuje takmer 200-tisíc na kaštieľ, ktorý chemička Dagmar Machová prerobila na hotel, pričom má ísť o spoločnosť, ktorá minulý rok vykázala stratu 780-tisíc eur.

Kontroverzné projekty a ich financovanie má pod vedením novej ministerky Natálie Milanovej (OĽaNO) teraz kontrolovať vládny audit. Informoval o tom hovorca rezortu Matúš Bystriansky.

Článok sa hemží dezinformáciami, tvrdí exministerka

Práca spomenutého redaktora sa ale nepozdávala samotnej bývalej šéfke rezortu Ľubici Laššákovej a na Facebooku mu odkázala, že prešiel cez čiaru. Vraj jej je jasné, že politik musí zniesť väčšiu dávku pozornosti, ale nikdy sa nestotožní s „klamstvami“.

„Z otázok, ktoré som dostala mailom som pochopila, že v téme eurofondov a kreatívneho priemyslu sa neorientuje. Preto som na dvoch stranách tému vysvetlila a požadované informácie odoslala. To, čo uverejnil pod titulkom ‚Laššáková po voľbách podpísala milióny z eurofondov‘ bolo však prejavom nielen absolútnej neznalosti témy, ale aj prejavom neschopnosti čítať napísané,“ hovorí exministerka o redaktorovi.

Podľa nej bol jeho zámer vopred daný a pre ilustráciu jeho omylnosti uviedla, že uvedené projekty hodnotilo 49 odborníkov niekoľko mesiacov. Úspešné projekty vraj podpisovala priebežne a každý prešiel viacstupňovým overením.

„Zavádzajúcimi informáciami, či skôr, dezinformáciami sa článok len tak hemží,“ hovorí Laššáková s tým, že viac sa bude s Cuprikom baviť na úrovni trestného oznámenia, ktoré na neho podala.

K záveru však chcela vyvrátiť ešte jedno jeho tvrdenie. Totiž, vládny audit, o ktorý mala požiadať nová ministerka kultúry Natália Milanová kvôli projektom, je vraj klasickým auditom, ktorý je dlhodobo plánovaný a vykonáva sa dvakrát ročne. „Fakty – to je to, čím nedisponujete, pán redaktor. Pri Vašej práci sú potrebné ako soľ,“ uzatvára Laššáková.

Prešli ste za čiaru, pán redaktor.Je mi jasné, že politik musí zniesť väčšiu dávku „pozornosti“ ako ktokoľvek iný. S…

Gepostet von Ľubica Laššáková am Sonntag, 5. April 2020

— TOD

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

0

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...