Sulík by uvítal otvorenie ďalších obchodov po Veľkej noci, vypnutie krajiny odmieta

Podpredseda vlády pre ekonomiku a minister hospodárstva SR Richard Sulík (Zdroj: SITA)

Slovensko podľa ministra hospodárstva Richarda Sulíka potrebuje v súčasnej situácii začať postupne uvoľňovať prijaté opatrenia a otvárať ďalšie prevádzky. Uviedol to v nedeľnej diskusnej relácii RTVS O 5 minút 12.

“Musíme pokračovať v uvoľňovaní, inak si zruinujeme maloobchod,” vyhlásil šéf rezortu hospodárstva. Podľa neho je však, samozrejme, nutné situáciu pozorne sledovať a výrazne dbať na hygienické pravidlá. Ďalšie obchody by pritom rád otvoril už po Veľkej noci. Ako príklad spomenul predajne automobilov. “Nevidím dôvod, aby boli zatvorené,” povedal.

Sulík zároveň opätovne odmietol možné ‘vypnutie’ krajiny, ktoré označil za spoľahlivú cestu, ako zruinovať celú ekonomiku. Podľa neho sú Slováci veľmi zodpovední a on osobne by im aj počas nadchádzajúcich veľkonočných sviatkov skôr dôveroval, vyzýval ich a radil im, a nie im niečo zakazoval. S postupným uvoľňovaním predaja úplne nesúhlasí bývalý minister hospodárstva Peter Žiga. Podľa neho je na tento krok ešte skoro. “Ja by som to ani nezvyšoval a ani zatiaľ neznižoval,” skonštatoval s tým, že by bolo dobré ešte 2 až 3 týždne počkať.

Súčasný ako aj bývalý minister diskutovali aj o pomoci podnikateľskému sektoru. Sulík označil prijaté opatrenia za správne, Žigovi chýba pomoc pre veľké podniky, ale aj riešenie splátok lízingovým či splátkovým spoločnostiam a niektorým opatreniam vyčítal administratívnu náročnosť. “Veľkí podnikatelia sú kostrou slovenského priemyslu, dávajú prácu tým malým. Zabúdate na nich, a to považujem za veľkú chybu,” vyčítal Žiga Sulíkovi. Obaja sa však zhodli na podpore formou tzv. Kurzarbeit.

Pomoc pre podnikateľov

V našich podmienkach by to bol model 20-20-60, a teda, že by sa samotný zamestnanec vzdal 20 % svojej mzdy, 20 % by zaplatil zamestnávateľ a zvyšných 60 % by doplatil štát. “Pri veľkých firmám s tým plne súhlasím,” vyhlásil Sulík. Upozornil však, že tento nástroj nie je možné používať vždy, keď sa firmy dostanú do problémov. V aktuálnej kríze je však pre neho prijateľný. Podnikatelia by sa podľa neho mali dočkať aj preklenovacích úverov, pri ktorých by až do 80 % ručil štát a vláda by tento týždeň mohla rokovať aj o zmenách v zákone o konkurze a reštrukturalizácii.

Pomoc zavedením tzv. kurzarbeitu by privítal aj Zväz automobilového priemyslu. V relácii to potvrdil jeho prezident Alexander Matušek. Ten pripomenul, že súčasnú situáciu automobilového priemyslu ovplyvňuje do výraznej miery nefunkčný logistický reťazec. Ak takáto pomoc od štátu nepríde, budú musieť podľa Matušeka firmy v automobilovom segmente pristúpiť k prepúšťaniu. O akom počte zamestnancov hovorí, konkretizovať nechcel.

—  SITA/JOR

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

0

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...

Fico by mal ísť za straníkmi do regiónov

Fico by mal ísť za straníkmi do regiónov

Predseda strany Smer-sociálna demokracia (Smer-SD) Robert Fico by mal čoskoro vycestovať za straníkmi do regiónov, aby s nimi hovoril o aktuálnej situácii v strane. Pre agentúru SITA to povedali členovia strany. Dianie v Smere-SD sa vyhrotilo po nedávnom..