Pellegrini: Ľudia sa báli koronavírusu, teraz sa boja Matoviča. To nie je líderstvo, to je alibizmus

Peter Pellegrini (Zdroj: SITA)

Expremiér Peter Pellegrini (Smer-SD) a predseda Národnej rady SR Boris Kollár (Sme rodina) v nedeľňajšej diskusnej relácii V Politike na TA3 nepôsobili práve ako predstavitelia strán, ktoré stoja na opačných stranách politickej barikády. Obaja viackrát pochválili prístup toho druhého. Kým Kollár ocenil niektoré kroky predošlej vlády v boji proti šíreniu koronavírusu, Pellegrini zase pochválil nového šéfa parlamentu za jeho prístup k súčasnej opozícii.

Bývalý predseda vlády a súčasný podpredseda parlamentu v úvode relácie na TA3 uviedol, že s Kollárovým hnutím Sme rodina bude vedieť Smer-SD nájsť dialóg. Napríklad na sociálnych veciach s ministrom práce Milanom Krajniakom. „Sú ale strany, ktoré ich krv v očiach nepustí do nejakej spolupráce,“ dodal Pellegrini v narážke na hnutie OĽaNO či stranu Za ľudí.

Kollár uviedol, že je ako predseda NR SR rád, že drvivá časť opozície chápe, čo sa deje vo svete aj na Slovensku, ale Robert Fico to podľa neho ešte nepochopil. Kollár naopak ocenil konštruktívny dialóg s Pellegrinim.

Na vyhlásenia predsedu Smeru Roberta Fica voči jeho osobe, líder hnutia Sme rodina nechcel reagovať. „Ja nie som ochotný viesť žabo-myšie vojny, nebudem sa zaoberať politikou pána Fica, ktorou je len hejt,“ skonštatoval Kollár.

Koalícia a opozícia na jednej lodi?

Kollár sa poďakoval Pellegrinimu za to, v akom pomerne dobrom stave je dnes počet nakazených na Slovensku. Ocenil zatvorenie škôl a zavedenie ďalších opatrení, ktoré prijala predošlá vláda pod vedením Smeru.

„Čo bolo zlé, to sme opravili. Sme tu na jednej lodi a nemôžme sa hrať na opozíciu a koalíciu. Musíme bojovať za ľudí, aby sme prežili dobre zdravotne aj ekonomicky,“ vyhlásil Kollár. Pochválil dokonca aj exministerku Denisu Sakovú, ktorá bola spolu s Pellegrinim terčom kritiky za údajne predražené nákupy zdravotníckych pomôcok.

Aj Pellegrini ocenil postoj predsedu parlamentu. Kollár je podľa expremiéra jediný z politických predstaviteľov vlády, ktorý ocenil kroky minulého kabinetu. „Na druhej strane tu máme pána premiéra, ktorý vnáša do veci politiku. Nie je tlačovka, na ktorej by ma neočiernil,“ povedal bývalý predseda vlády na adresu svojho nástupcu Igora Matoviča.

Svietiť a kúriť

Pellegrini nezabudol pripomenúť, že napriek tomu, že s koronavírus objavil na Slovensku pár dní po voľbách, tak pracoval s vládou na tom, aby zabránil jeho šíreniu, aj keď mu nastupujúci kabinet odkazoval, že nemá prijímať žiadne vážne rozhodnutia.

„Nevyplakával som na tlačovkách, že musím robiť aj v nedeľu. Keby som sa bol správal podľa odporúčania niektorých politických lídrov, že máme len svietiť a kúriť, tak by sme tu nemali taký stav, ako predstavil minister Krajči,“ povedal Pellegrini v narážke na Matoviča.

Bývalý predseda vlády opakovane ocenil prístup predsedu parlamentu, ale na druhej strane tvrdo kritizoval premiéra Igora Matoviča (OĽaNO). Šéf NR SR zase pochválil prístup opozície pri schvaľovaní vládnych návrhov. „Som rád, že sa v parlamente nepolitikárči a zákony na pomoc ľuďom prechádzajú jednomyseľne,“ povedal Kollár.

„Vďaka našim opatreniam a nákupom pristáli lietadlá (so zdravotníckym materiálom) na letiskách. O týždeň o dva budeme mať ale zase problém. On sám zistí, že nie je jednoduché len tak niekam zatelefonovať a objednať FFP 2 a FFP3 respirátory,“ odkázal Pellegrini ministrovi zdravotníctva Marekovi Krajčímu.

Podľa Kolllára by bolo najlepšie začať vo veľkom vyrábať na Slovensku vlastné ochranné pomôcky. Pripomenul dohodu so spoločnosťou Chirana, ktorá pre koronavírus zmenila svoj výrobný plán.

Báli sa vírusu, teraz sa boja premiéra

„Začínam byť nervózny, nielen ako politik, ale aj ako občan, z toho, ako sa túto situácii správa pán premiér, ráno povie tak a večer zase naopak. Premiér má upokojovať a byť ostrovom nádeje, zbavuje sa zodpovednosti za rozhodnutie, keď chce nechať hlasovať ľudí,“ uviedol Pellegrini. Dodal, že Matovič podľa neho presúva zodpovednosť na krízový štáb. „To nie je líderstvo, to je alibizmus,“ dodal.

Podľa expremiéra ľudia neveria tomu čo počujú od súčasného predsedu vlády. „Kým doteraz sa ľudia báli koronavírusu, teraz sa boja nášho pána premiéra, že čo vymyslí,“ povedal Pellegrini s tým, že Matovič ráno povie jednu vec a večer ju zase poprie.

Predseda NR SR sa zastal premiéra. Uviedol, že prichádza veľa informácií a treba o nich informovať. Správy podľa Kollára prichádzajú v rýchlom časovom slede a preto Matovič vraj uvádza v jeden deň rozporuplné informácie.

„Tieto rozhodnutia by nemali byť prijímané politicky, ale na základe názorov odborníkov,“ vyhlásil Kollár k prijímaniu opatrení proti šíreniu sa koronavírusu. Dodal, že Slováci sú veľmi disciplinovaní, čo sa týka nosenia ochranných pomôcok.

Pellegrini ocenil spoluprácu ministra práce a sociálnych vecí Milana Krajniaka (Sme rodina), ktorý do novely zákonníka práce zakomponoval aj návrhy svojho predchodcu Jána Richtera (Smer-SD). Kollár reagoval, že nechce robiť politické rozdiely medzi opozíciou a koalíciou, pokiaľ ide o prijímanie rozumných zákonov a opatrení na ochranu obyvateľstva pred koroanvírusom.

— TOP

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

1

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...