Medzi ultraortodoxnými židmi sa vírus šíri 4 až 8-krát rýchlejšie. Niektorí stále tancujú na uliciach

(Zdroj: Twitter)

Medzi ultraortodoxnou židovskou komunitou v Izraeli sa podľa niektorých odhadov šíri vírus 4 až 8 krát rýchlejšie ako medzi zvyškom populácie. Na vine sú jej zvyky a nedôvera voči autoritám či moderným technológiám. Polícia sa snaží zakročiť, avšak nie vždy úspešne. Časť vplyvných rabínov totiž verí, že ich pred vírusom ochráni Boh.

Aj keď je židovský štát pri boji s pandémiou vnímaný ako jeden z tých úspešnejších, veľký nárast počtu nakazených úrady tejto blízkovýchodnej krajiny predsa len hlásia.

Deje sa tak aj vinou ultraortodoxnej židovskej komunity, ktorá je charakteristická početnosťou rodín, hlbokou nedôverou voči štátu, ignorovaním zdravotníckych rizík či averziou voči moderným technológiam a sekularizmu.

O tom, že tieto veci môžu mať v súčte za následok efekt časovanej bomby, svedčí príklad takmer 200-tisícového mesta Bnej Brak, ktoré leží v blízkosti Tel Avivu a ktorého obyvateľstvo zo zhruba 90% tvoria ultraortodoxní židia.

Až 8-krát viac nakazených?

Kým úrady v ňom v piatok pred týždňom evidovali iba 267 nakazených, o štyri dni neskôr to bolo až 571, čo sa približne rovnalo počtu infikovaných v 4 krát väčšom Jeruzaleme. Médiá tiež pripomínajú, že nemusí ísť o skutočný počet prípadov, nakoľko testovanie je pomerne vzácne.

Zvláštne reálie v Bnej Braku si všímajú aj mnohé miestne autority. Starosta susedného sekulárneho mesta Ramat Gan požiadal o úplný zákaz vychádzania v ňom, premiér Benjamin Netanjahu vraví o ohrozovaní ostatných obyvateľov a riaditeľ nemocnice v Bnej Braku Mote Ravid poznamenal, že v tejto menšinovej komunite sa nákaza šíri 4 až 8 krát rýchlejšie ako vo zvyšku Izraela.

Masové oslavy v plnom prúde

Pochopenie pre svojich spoluobčanov však nemajú ani radoví obyvatelia a sériou videí a fotografií upozorňujú na to, že príslušníci tejto náboženskej komunity sa stále v hojnej miere schádzajú na pohreboch, nakupujú na rušných uliciach alebo sa zabávajú a tancujú na oslavách. Aj napriek zákazu tiež prevádzkujú náboženské školy.

Izraelské úrady sa proti týmto praktikám snažia zakročiť, avšak nie vždy úspešne. Väčší vplyv majú na svoje kongregácie totiž rabíni a kým niektorí svojim veriacim neodporúčajú ani len spoločné modlenie, iní si naopak myslia, že práve táto činnosť ľudí pre vírusom zachráni.

Univerzita Johna Hopkinsa zaznamenala v čase písania článku v Izraeli celkovo 6,857 ľudí nakazených novým koronavírusom. Zatiaľ, čo mu podľahlo 36 osôb sa vyliečilo sa až 338 pacientov. V židovskom štáte žije zhruba 9 miliónov obyvateľov.

— TOD

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

0

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...

Nádvorie katedrály Notre-Dame otvorili pre verejnosť

Nádvorie katedrály Notre-Dame otvorili pre verejnosť

Nádvorie parížskej katedrály Notre-Dame, ktorú vlani 15. apríla zničil požiar, znovu otvorili pre verejnosť. Podľa organizácie zodpovednej za opravu gotickej stavby to umožnilo ukončenie hĺbkového čistenia priestoru, ktorého cieľom bolo odstránenie toxického oloveného prachu z nádvoria. Oznámili to..