Žiadna „čierna labuť“, pandémii sa dalo predísť, hovorí profesor Taleb, ktorý pojem spopularizoval

Nassim Nicholas Taleb (Zdroj: Youtube.com)

Profesor a autor knihy Čierna labuť Nassim Taleb, ktorý sa zaoberá rizikovými analýzami, tvrdí, že pandémia koronavírusu v skutočnosti žiadna „čierna labuť“ nie je. Podľa Taleba totiž nejde o nepredvídateľnú udalosť a dalo sa jej predísť.

Americký profesor v rozhovore pre agentúru Bloomberg pripomína, že už koncom januára varoval pred šírením koronavírusu a tvrdil, že treba rýchlo konať, kým je situácia ešte na začiatku. „Ľudia to vtedy samozrejme ignorovali,“ vraví Taleb.

Podľa profesora nejde v prípade pandémie koronavírusu o takzvanú „čiernu labuť“, ako sa označujú nečakané udalosti s významným vplyvom na spoločnosť, ktoré sa nestávajú bežne a je preto ťažké ich predvídať.

Čiernou labuťou bol podľa Taleba napríklad útok na budovy Svetového obchodného centra z 11. septembra 2001, ale súčasné šírenie koronavírusu sa vraj dalo predpokladať a bolo možné sa mu aj vyhnúť. Aj dopadom v takých rozmeroch, ako dnes vidíme v USA.

Žiadna čierna labuť

„Toto bola biela labuť a pre korporácie a firmy neexistuje výhovorka, ktorá by ospravedlnila, že sa na to nepripravili a to isté platí aj pre vlády, ktoré neboli pripravené,“ povedal Taleb.

Na otázku, či treba uprednostniť v tejto pandemickej situácii boj proti šíreniu nákazy pred snahou pomôcť ekonomike alebo naopak, profesor odpovedal, že ekonomika sa nedá oddeliť od šírenia koronavírusu. Nejde podľa Taleba o dva paralelné vesmíry.

„Problém, ktorý tu máme dnes je silne previazaný s tým, že v januári sme neboli ochotní minúť drobné a teraz to stojí bilióny dolárov,“ upozorňuje Taleb na chybu, ktorú v počiatkoch šírenia nákazy urobili Spojené štáty.

Pomoc ľuďom, nie nezodpovedným firmám

Nesprávne je podľa profesora prerozdeľovaná aj pomoc, ktorá ide korporáciám bez dostatočných rezerv. Taleb však považuje za nezodpovednosť, ak si firmy nespravili núdzové zásoby na krízové časy a tvrdí, že najväčšia časť pomoci by preto nemala ísť do ich rúk. „Mali by sme finančne pomôcť zamestnancom a občanom a nie korporáciám, ktoré spravili tieto chyby,“ tvrdí profesor zaoberajúci sa rizikovými analýzami.

Zaujímavé je, že Nassim Taleb varoval pred šírením nebezpečného vírusu a jeho dôsledkami vo svojej knihe Čierna labuť už v roku 2007, kde napísal: „Tým ako stále viac cestujeme po planéte, epidémie budú vážnejšie a úspešný zabijak sa rozšíri oveľa efektívnejšie. Vidím preto riziko vážneho šírenia veľmi zvláštneho vírusu po celej planéte,“ varoval profesor vo svojej knihe pred trinástimi rokmi.

— TOP

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

1

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...

Odoberajte náš newsletter