Plagáty Kiskovej strany v maďarčine boli porušením zákona, hovorí ministerstvo

Predvolebné plagáty strany Za ľudí len v maďarskom jazyku? Ide o porušenie jazykového zákona, uviedlo ministerstvo kultúry na podnet bývalého kandidáta za SNS do parlamentných volieb Jána Rohára.

Ešte koncom februára vtedajší kandidát SNS Ján Rohár na sociálnej sieti uviedol, že strana bývalého prezidenta Andreja Kisku Za ľudí porušila jazykový zákon svojimi predvolebnými plagátmi, ktoré boli v maďarskom jazyku bez slovenského prekladu.

„Dnes som na ministerstvo kultúry, ktoré vykonáva dohľad nad jazykovým zákonom, odoslal sťažnosť na volebné plagáty strany Za ľudí, ktoré evidentne porušujú jazykový zákon,“ napísal vtedy národniar.

PODNET NA KISKUDnes som na ministerstvo kultúry, ktoré vykonáva dohľad nad jazykovým zákonom odoslal sťažnosť na…

Gepostet von Ján Rohár – SNS am Freitag, 28. Februar 2020
Plagáty porušujúce jazykový zákon. Zdroj: Facebook/Ján Rohár

Rohár taktiež upozornil, že Kiska pár dní predtým v priamom prenose uviedol, že žiadny zákon neporušuje.

Bol porušený zákon

„V predvolebnej diskusii na RTVS som 25.2. konfrontoval Kisku s tým, že jeho plagáty v meste Senec neobsahovali text v slovenskom, ale len v maďarskom jazyku, a teda som sa ho spýtal, prečo porušuje zákon. Kiska v reakcii KLAMAL a vyhlásil, že neporušujú zákon,“ píše národniar v druhom príspevku.

POTVRDENÉ – OFICIÁLNE!KISKOVA LOŽ V PRIAMOM PRENOSEV predvolebnej diskusii na RTVS som 25.2. konfrontoval Kisku s tým,…

Gepostet von Ján Rohár – SNS am Donnerstag, 2. April 2020

Politik pripojil aj vyjadrenie Ministerstva kultúry SR, ktoré hovorí, že daný podnet bol podaný opodstatnene a skutočne bol porušený zákon. Rohár pre Denník S poskytol celé vyhlásenie ministerstva.

„Vážený pán Rohár, mejl, ktorý sme Vám včera poslali, obsahuje konštatovanie, že Váš podnet týkajúci sa bilbordov, ktorými politická strana Za ľudí pozývala na účasť v parlamentných voľbách do Národnej rady Slovenskej republiky, je opodstatnený, čo znamená, že v uvedenom prípade došlo k porušeniu zákona Národnej rady Slovenskej republiky č. 270/1995 Z. z. o štátnom jazyku Slovenskej republiky v znení neskorších predpisov,“ znie e-mail.

Zodpovedná je reklamná spoločnosť

Zodpovednosť za takéto porušenie však podľa zákona nenesie strana, ale spoločnosť, ktorá danú reklamu vylepila. „Za dodržanie citovaných ustanovení zákona o štátnom jazyku nesie zodpovednosť konkrétna reklamná spoločnosť, na reklamnej ploche ktorej sú veľkoplošné plagáty zverejnené,“ píše sa ďalej v prvej správe.

MK SR v nej ďalej podotýka, že pred voľbami riešilo viacero podobných podnetov. Ministerstvo následne kontaktovalo spomínané spoločnosti, ktoré zjednali nápravu nevyhovujúcich reklám.

„V odpovediach na našu žiadosť o zaslanie stanoviska nám reklamné spoločnosti oznámili, že v danej veci vykonali nápravu prelepením veľkoplošných plagátov na svojich reklamných plochách a zároveň svojich klientov dôrazne upozornia, aby v budúcnosti boli texty použité na bilbordoch v zmysle zákona o štátnom jazyku,“ ozrejmilo ministerstvo.

— JOR

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

0

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...

Matovič chce predĺžiť núdzový stav. Kollár to vidí inak

Matovič chce predĺžiť núdzový stav. Kollár to vidí inak

Slovensko podľa predsedu Národnej rady SR Borisa Kollára (Sme rodina) nepotrebuje núdzový stav, ale postoj premiéra Igora Matoviča vraj chápe. Predseda vlády chce predĺžiť núdzový stav, aj po jeho skončení, aj keď viacerí ústavní právnici upozorňujú, že by..