Rekord v denných úmrtiach na Covid-19 je z USA. Do dvoch týždňov má byť najčastejšou príčinou smrti

Pohrebná služba odváža zosnulého v štáte New York (Zdroj: SITA)

Spojené štáty si za posledné hodiny pripísali na konto smutný medicínsky rekord. Na Covid-19 tam za posledný deň zomrelo vyše tisíc obyvateľov. Už do dvoch týždňov by podľa celoštátnych médií mohol byť navyše najčastejšou príčinou úmrtia. 6-krát fatálnejšou ako klasická chrípka.

Počet pacientov, ktorí za uplynulých 24 hodín podľahli na pôde USA novému koronavírusu, prvýkrát prekročil tisíc za deň. Ide o nielen smutný americký, ale aj celosvetový rekord.

Informuje o ňom miestny spravodajský server USA Today. Podľa neho je veľmi ťažké udržať tieto čísla aktuálne a presné, no odvoláva sa hneď na 4 organizácie, ktoré potvrdzujú, že počet zosnulých je presne 1 040.

Táto skutočnosť je zároveň veľkým mementom pre tých, ktorí hrozbu Covid-19 bagatelizovali tvrdením, že je menej škodlivý ako chrípka či niektoré civilizačné ochorenia, ktoré každoročne zabijú milióny ľudí.

USA Today totiž pripomína, že uvedený denný číselný údaj prevyšuje viac ako dvojnásobne dve najsmrteľnejšie choroby v Spojených štátoch, a teda rakovinu pľúc a už spomínanú chrípku. Predošlý denný počet úmrtí na Covid-19 bol pritom „iba“ 504.

Niektorí vedci tvrdia, že denný počet obetí by sa mohol do polovice apríla viac ako zdvojnásobiť – minimálne na 2,200. Znamenalo by to, že nový koronavírus by prekonal dovtedajšieho najväčšieho „zabijaka“ Američanov – kardiovaskulárne choroby.

Tie si v priemere vyžiadajú 1,772 životov denne. Pri rakovine pľúc toto číslo predstavuje 433 a pri rakovine prsníka 116. Sezónna chrípka, ku ktorej sa Covid-19 zvykol v začiatkoch prirovnávať, má na konte asi 508 skonaní za deň. Poslednú sezónu to bolo pritom iba 383.

Zatiaľ, čo niektorí zdravotníci a odborníci tvrdia, že koronavírusovú hrozbu znásobuje to, že príde rýchlo a zaťaží zdravotný systém, iní si myslia, že nová vlna môže prísť už na jeseň.

V zmysle odhadov, ktoré v utorok zverejnil Biely dom, môže na nový koronavírus zomrieť takmer štvrť milióna Američanov. Momentálne je ním nakazených vyše 215-tisíc obyvateľov. Podľa univerzity Johna Hopkinsa ich pritom bolo pred mesiacom zanedbateľných 98.

— TOD

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

0

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...