Nepomáhate? Tak aspoň nezavadzajte, odkazuje Maďarsko OSN

Zoltán Kovács (Zdroj: Facebook)

Maďarský parlament nedávno schválil vláde premiéra Viktora Orbána mimoriadne právomoci, ktoré nie sú časovo obmedzené. To vyvolalo kritiku od viacerých aktivistov aj štátnikov. Obavy vyjadril aj hovorca Komisie pre ľudské práva OSN Rupert Colvill. Tomu adresuje odpoveď maďarský tajomník pre diplomaciu a vzťahy s verejnosťou Zoltán Kovács.

V pondelok 30. marca schválil maďarský parlament mimoriadne právomoci Orbánovej vláde na časovo neobmedzené obdobie. Tento krok má pomôcť krajine v boji s pandémiou koronavírusu, avšak vyžiadal si aj mnoho kritiky – či už od opozície, či dokonca od Organizácie spojených národov.

Práve na reakciu hovorcu Komisie pre ľudské práva OSN Ruperta Colvilla odpovedá vo svojom blogu maďarský tajomník pre diplomaciu a vzťahy s verejnosťou Zoltán Kovács. Ten označil kritiku a obavy z uchopenia moci za nepravdivé, pričom jediný dôvod na spomínané opatrenia je boj s pandémiou.

„Priorita maďarskej vlády počas pandémie koronavírusu je ochrana ľudských životov. Ľudia, ktorí šíria nepodložené fámy o tom, že naše riadenie krajiny ohrozuje demokraciu a vládu práva v Maďarsku bojujú proti imaginárnemu nepriateľovi,“ píše v úvode Kovács.

OSN sa bojí o slobodu prejavu

Tajomník ďalej vysvetľuje, že spomínané rozšírenie právomocí vlády si všimol aj spomínaný hovorca komisie OSN. Podľa Colvilla získa maďarská vláda neobmedzené právomoci, pričom môže ohroziť prácu nezávislých novinárov a slobodu prejavu v krajine.

„Vysvetlime si pár vecí,“ reaguje Kovács. Dodáva, že spomínané opatrenia sú skutočne nezvyčajné, avšak nachádzame sa v nezvyčajnej situácii. Nemyslí si však, že by nové právomoci mohli byť použité na nejaké obmedzovanie slobody prejavu či novinárov.

Spomínaná časť novej legislatívy sa zameriava na falošné správy a tzv. šírenie strachu. Teda dotýka sa to správ, ktoré boli napísané alebo povedané pred väčším počtom ľudí a boli vyslovené napriek tomu, že autor vedel, že sú nepravdivé.

Aspoň nám nezavadzajte

„Berúc do úvahy nedávno identifikované falošné správy (Vakcína na koronavírus bola objavená, vláda dá Budapešť do karantény) a ich dopad, takéto aktivity môžu ohrozovať ľudské životy a štát potrebuje mať možnosť ich sankcionovať,“ dodáva Kovács.

V závere tajomník odkazuje Colvillovi to isté, čo odkázal maďarský premiér Viktor Orbán generálnej tajomníčke Rady Európy Marije Pejčinovic Burićovej – „Ak nám neviete pomôcť, tak nám aspoň nestojte v ceste.“

— JOR

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

0

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...

Nemecká polícia objavila pri hraniciach s Českom 31 migrantov

Nemecká polícia objavila pri hraniciach s Českom 31 migrantov

Nemecká polícia a colníci objavili v nákladovom priestore chladiarenského auta blízko hraníc s Českou republikou 31 migrantov. Informovala o tom nemecká tlačová agentúra dpa. Vozidlo zastavili v utorok v noci na diaľnici A 17 vedúcej od hraníc k..