SaSkár Dostál prirovnal Rusko ku koronavírusu. Pri inom národe by si to zrejme nedovolil

Ondrej Dostál (Zdroj: SITA)

KOMENTÁR Predseda Občianskej konzervatívnej strany (OKS) Ondrej Dostál, ktorý sa do parlamentu prebojoval na kandidátke SaS, prirovnal na svojom Facebooku Rusko ku koronavírusu. Podobnosť vidí v jeho údajnej územnej expanzii. Nie je to pritom prvýkrát, keď sa uchýlil k podobnej dehumanizačnej stratégii.

Poslanec Ondrej Dostál je známym kritikom Ruska a jeho zahraničnej aj domácej politiky. Na známosť to chcel dať aj v čase pandemickej situácie, a tak tieto dve záležitosti spojil.

Na sociálnej sieti totiž zdieľal obrázok, v ktorom prirovnáva Rusov ku koronavírusu. „Corona, vy Rus?“ kladie otázku lekár, ktorý na ňom sedí za pracovným stolom. „Nět, počemu?“ pýta sa pre zmenu v ruštine podobizeň vírusu. „Že stále zaberáte nové územia,“ odpovedá doktor.

Minimálne tretí pokus

Nie je to pritom prvýkrát, čo predseda OKS a člen poslaneckého klubu SaS Dostál dehumanizuje svojich oponentov. Pred voľbami v roku 2016 napríklad nasadili do kampane dodávku, na ktorej bol na polepe vyobrazený Robert Fico s podobou potkana, ktorého chcel „derathizovať“ (odvodené od českého skorumpovaného politika Davida Ratha pozn. red.).

K rovnakej stratégii sa uchýlil aj pred februárovými voľbami, keď spolu so zvyšnými členmi OKS pod heslom „dezinficácia“ odprezentoval Andreja Danka ako švába či Mariana Kotlebu ako kliešťa.

Ťažko si pritom predstaviť, že by Dostál ako známy obhajca ľudských práv prekusol aplikáciu podobného uvažovania (rus = vírus) na iné etnikum, rasu či náboženskú skupinu (napríklad Afričanov, moslimov, Rómov či Židov) a prijal vysvetlenie, že ide o vtip a tým pádom je dovolené všetko.

História si pamätá aj iného Dostála

Dostálová iniciatíva má ale ešte jeden tragikomický rozmer. V časoch pred rozpadom bipolárneho sveta, kedy sa Rusi (respektíve ZSSR, na ktorého čele stáli) rozťahovali azda najviac a skutočne zberali nové územia tak, ako sa hovorí na horeuvedenom obrázku, im bol ako aktívny zväzák v podstate celkom naklonený.

Význam Socialistického zväzu mládeže v živote našej spoločnosti je nepopierateľný,“ písal napríklad v texte z roku 1988, kedy sa zamýšľal nad pasivitou mladých súdruhov. „A keď ani vo zväzákovi nedokážeme prebudiť záujem o činnosť (nielen politickú), ako sa bude správať v dospelosti?“ pýtal sa rečnícky.

— Tomáš Dugovič

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

0

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...