Za Smeru boli ľudia v uliciach. Bude ich viac, keď nebudú mať za čo nakúpiť, varuje Žitný

Milan Žitný (Zdroj: reprofoto youtube.com)

Predstavitelia zamestnávateľov vyzvali vládu, aby okamžite vytvorila hospodársky krízový štáb. Na Slovensku je vyše 1400 firiem, ktoré majú náklady za mesiac väčšie ako 200-tisíc eur, čo je zatiaľ limit štátnej pomoci, ale veľkým firmám to na prekonanie pandémie nestačí. Ich majitelia varujú, že zamestnávajú dovedna vyše 600-tisíc ľudí, a ak budú nútení prepúšťať, môže to znamenať katastrofu pre hospodárstvo. Bezpečnostný analytik Milan Žitný navyše varuje pred vznikom protestov masovejších ako proti vláde Roberta Fica.

Žitný v jednom z komentárov na sociálnej sieti pripomína, že za vlády Smeru boli síce v uliciach desaťtisíce ľudí, ale pri dlhšie trvajúcich reštrikčných opatreniach súčasnej vlády proti ochoreniu Covid-19, by sa mohla situácia vyvinúť ešte horšie.

„Keď bol Smer vo vláde boli ľudia na námestiach. Keď nebudú mať o mesiac dva za čo nakúpiť bude ich ešte viac a nebude ich zaujímať, kto má aké tričko vo vláde,“ píše analytik. Navyše pripomína, že napríklad na juhu Talianska už ľudia rabujú v obchodoch, lebo nemajú výplaty.

Podľa Žitného už v súčasnej situácii nejde vôbec o nejaké stranícke tričká, ale o holú existenciu. „Ak povie majiteľ firmy s 1000 zamestnancami, že má rezervy na mzdy a ostatne maximálne na mesiac dva, tak vie o čom hovorí a vysiela alarmujúce signály tam, kde sú rozhodovacie kompetencie a je mu srdečne jedno, kto to je,“ dodáva analytik.

S Žitného názorom na vec nesúhlasí viacero používateľov Facebooku, ktorí tvrdia, že požiadavky veľkých firiem sú nereálne a vláda podľa nich robí za prvé dni čo sa dá, aby pomohla podnikateľom zvládnuť pandémiu koronavírusu.

Zamestnávatelia však varujú, že čím dlhšie bude vláde trvať rozhodnutie o pomoci veľkým hospodárskym hráčom, tým násobne väčšie budú potom škody. Žitný navyše dodáva, že ide o stabilitu celého systému.

„Ľudia berte na vedomie, že keď krachnú veľké firmy, tak nielen že pôjdu zamestnanci na dlažbu a úrad práce, ale krachne celý systém. Nie malí živnostníci sú chrbticou ekonomiky, ale veľké spoločnosti, na ktoré sú naviazané celé reťazce dodávateľov z rôznych odvetví. A to všetko sa zrazu zrúti a v extréme s nimi pôjdu dolu napokon aj banky. Ak tomu niekto nerozumie môže mať pocit, že zamestnávatelia preháňajú. Nie, oni totiž najlepšie vedia, čo sa deje a čo prichádza,“ dodáva Žitný.

Analytik si myslí, že podnikatelia sú rozhorčení právom a majú pravdu, keď doterajšie opatrenia vlády nevnímajú ako dostatočné. „Stačí porovnať aké hrubé záchranné vankúše robia vlády len v okolitých štátoch,“ poznamenal Milan Žitný.

— TOP

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

0

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...