Pandémia? Slovensko je na špici. Sme treťou najbezpečnejšou krajinou na svete, hovorí organizácia

Bratislava (Zdroj: pixabay.com)

Slováci majú aj napriek globálne katastrofálnej situácii dôvod na optimizmus. Podľa zahraničnej organizácie Deep Knowledge Group sme totiž so zdravotného hľadiska v porovnaní s ostatnými krajinami jednou z tých najmenej rizikových. Predbehol nás iba Singapur a Izrael.

O našom Slovensku sa už dlho špekuluje ako o krajine, ktorá môže z pandémie nového koronavírusu vzísť ako jeden z najmenej poškodených štátov vôbec.

Aj napriek problémom so zdravotníckym materiálom a nedostatočnou úrovňou testovania, ktoré sa nám nevyhýbajú, nám včasné opatrenia zabezpečili dobrú východiskovú pozíciu. Len včera sa u nás začalo hovoriť o prvej obeti.

Lepšie vyhliadky nám dáva aj nová analýza Inštitútu zdravotnej politiky, podľa ktorej by sa mali Covidom-19 nakaziť iba 3 % populácie a náš zdravotnícky systém by vírus nakoniec mal zvládnuť.

Nielen samochvála

Domáce vedecké práce ale nie sú jediné, ktoré nám v týchto časoch dávajú dôvod na optimizmus. Pod autorstvo jednej takejto analýzy sa totiž podpísala aj zahraničná organizácia Deep Knowledge Group.

Ide o konzorcium, ktoré združuje komerčné a neziskové spoločnosti z celého sveta pôsobiace v sektoroch umelej inteligencie, štúdia dlhovekosti, vládnych či investičných technológii a podobne.

Deep Knowledge Group (v preklade niečo ako Skupina hlbokého poznania pozn. red.) totiž vydala rebríček, v ktorom porovnávala zdravotnú bezpečnosť jednotlivých krajín v kontexte nového koronavírusu a udeľovala im bodový zisk.

Viac než dobrý výsledok

Slovensko sa v tomto rebríčku umiestnilo so skóre 580 na vynikajúcom treťom mieste. Predbehol nás iba Singapur s bodovým ziskom rovných 600 a na prvom mieste sa objavil Izrael (619).

Tromfli sme dokonca všetky susedné krajiny (Maďarsko-520, Rakúsko-500, Česko-206, Poľsko-90 a Ukrajinu-46) či vyspelejšie európske štáty (Nemecko-490, Nórsko-183 alebo Švajčiarsko-50).

Deficitom štúdie je tá skutočnosť, že k nej nebola zverejnená metodika. Po správnosti by sa do úvahy mali brať všetky faktory od počtu nakazených a zosnulých na milión či stotisíc obyvateľov, cez geografickú polohu až po vyspelosť zdravotníckeho systému.

— TOD

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

0

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...