Prečo zastavili repatriáciu zahraničných Slovákov? Blanár zvolá výbor

Juraj Blanár (Zdroj: SITA)

Predseda Zahraničného výboru Národnej rady Slovenskej republiky (NR SR) Juraj Blanár (Smer-SD) sa chce oboznámiť s dôvodmi zastavenia repatriácie slovenských občanov. Počas zajtrajšieho avizovaného zasadnutia parlamentu plánuje zvolať rokovanie svojho výboru. Agentúru SITA o tom informoval hovorca Kancelárie NR SR Tomáš Kostelník.

Štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVaEZ) SR Martin Klus (SaS) na tlačovej konferencii 31. marca uviedol, že dôvod na ukončenie registrácie na repatriáciu spočíva podľa neho aj v tom, že rezort diplomacie takmer mesiac upozorňuje Slovákov, aby necestovali do zahraničia.

Blanár podotkol, že MZVaEZ SR avizuje, že posledným dátumom, kedy sa postará o svojich obyvateľov v cudzine, je 2. apríl. Žiada od povereného ministra zahraničných vecí Richarda Sulíka (SaS) účasť na výbore.

Požadovať bude aj predloženie informácií o tom, ako sa štátne orgány postarali o slovenských občanov vo svete, koľkých sa im podarilo dostať naspäť a čo čaká všetkých tých, ktorí sú zatiaľ mimo hraníc SR.

Na Slovensko sa doposiaľ vrátilo 3 349 občanov v rámci repatriácie zo zahraničia. O repatriáciu zatiaľ požiadalo 6 037 Slovákov. Ministerstvo v pondelok 30. marca oznámilo, že žiadosti o repatriáciu je možné pokladať do polnoci 2. apríla.

„Od včerajšej výzvy, kedy sme vyhlásili zastavenie repatriácie, sme zaznamenali nárast o 500 ľudí a očakávame, že ten počet bude rásť,“ informoval Klus. Dôvod na ukončenie registrácie na repatriáciu spočíva podľa neho aj v tom, že rezort diplomacie už takmer mesiac upozorňuje Slovákov, aby necestovali do zahraničia. „Už sme niekoľkokrát vyzvali občanov, aby zvážili svoje cesty do zahraničia a podľa možností necestovali. Bohužiaľ, niektorí toto ignorovali, napriek tomu vycestovali a dnes žiadajú o repatriáciu,“ zdôraznil.

— SITA

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

0

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...

Progresívec Poliačik: Ja inak Pellegrinimu držím palce

Progresívec Poliačik: Ja inak Pellegrinimu držím palce

Progresívec Martin Poliačik sa na sociálnej sieti nechal počuť, že vzbura Petra Pellegriniho je dôležitá pre uchovanie viery v normálnu demokraciu na Slovensku a vraj mu drží palce. Ondrej Dostál (SaS) a Pavel Macko (Spolu) politika za toto vyjadrenie skritizovali. Vzbura,..