Naozaj nám vie košická firma vyrobiť lacné testy? Facebookom sa šíri nová dezinformácia

Ilustračný záber (Zdroj: FB)

KOMENTÁR Košická firma nám vie vyrobiť lacné rýchlotesty, no namiesto toho ich dovážame z cudziny za premrštenú sumu. Zhruba tento dojem nadobudol používateľ Facebooku po tom, ako klikol na virálne video regionálneho novinára, ktoré sa na sociálnej sieti šíri. Ide ale prinajmenšom o hrubé zavádzanie a zjednodušenie, ak nie rovno o dezinformáciu. Či úmyselnú alebo z nedbanlivosti, už necháme na čitateľa. Viac v texte nižšie.

Dnes v ranných hodinách sa na sociálnej sieti Facebook objavilo video, ktoré malo zapadať do celkového a sčasti umelo vytvoreného obrazu o neschopnosti Slovenska vysporiadať sa s pandémiou Covid-19.

Publikoval ho užívateľ Ondrej Štefik, ktorý v posledných parlamentných voľbách kandidoval z piateho miesta za Hlas ľudu, ktorého volebnou líderkou bola niekdajšia moderátorka Martina Šimkovičová.

Ide v podstate o prebratý príspevok novinárskeho kolegu Vladimíra Semana, ktorý figuruje na poste riaditeľa v menšom lokálnom médiu s názvom TV Región.

Seman v príhovore ľuďom ponúka kvázi odhalenie, že v Košiciach pôsobí firma DB Biotech, ktorá je výrobcom testov na koronavírus a dokáže ich ponúknuť dvakrát lacnejšie ako zahraničná konkurencia, ktorá nám ide zbytočne importovať 50-tisíc takýchto kusov.

„V nijakom masmédiu som doposiaľ nezaregistroval informáciu o tom, že by nejaký slovenský výrobca ponúkal testy na koronavírus v primeranej kvalite. Nie také jednoduchšie testy, ktoré doviezla ešte predošlá vládna garnitúra a ktoré sa ukazujú byť v konečnom dôsledku zbytočnými,“ necháva sa už v úvode videa počuť novinár.

Ďalej ozrejmuje, že ide o testy typu RT-CPR, ktoré odporúča aj Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) a zdôrazňuje, že firma má na neho aj dostupný certifikát, ktorý sa v rámci budovania dojmu dôveryhodnosti objaví v záberoch.

Opäť niečo zamlčiavajú?

Následne pokračuje v príspevku, ktorého kritika smeruje na tri strany. Nielen na neschopnosť tunajšej vlády či na mlčanie médií hlavného prúdu, ale konkrétne aj na osobu Roberta Mistríka, pričom navodzuje dojem, že on ako člen Ústredného krízového štábu musí byť s touto skutočnosťou predsa oboznámený a tají ju.

„Tu totiž nejde o politikárčenie… Ide o zverejnenie dôležitej informácie, ktorá súvisí so základnými vitálnymi funkciami celej spoločnosti,“ uzatvára Seman príspevok, ktorý na Facebooku zdieľalo už takmer 3-tisíc ľudí a sprevádzajú ho stovky komentárov nahnevaných používateľov.

Sám Štefik, ktorý vec vytiahol na svetlo sveta, k videu napísal: „V Košiciach existuje firma, ktorá vyrobila účinné testy na koronavírus a ponúkla ich o polovicu lacnejšie ako ich nakupuje vláda zo zahraničia. Vláda o nich vedela. Navyše vláda neinformovala verejnosť, že existuje domáci producent. To je tá ich transparentnosť? O čo ide vláde? O zdravie ľudí, alebo o špinavé kšefty? Toto je tá podpora domácich výrobcov?“

Túto správu medzičasom prebrali aj niektoré alternatívne médiá a kauza je na svete. A väčšina čitateľov si odnáša dojem, že naša vláda ignoruje lacnú a ľahko dostupnú košickú medicínsku firmu a namiesto toho nakupuje drahé zahraničné výrobky. Popritom sa nahnevá na Róberta Mistríka a médiá. Koniec koncov, posúďte sami.

V Košiciach existuje firma, ktorá vyrobila účinné testy na Koronavírus a ponúkla ich o polovicu lacnejšie ako ich nakupuje vláda zo zahraničia. Vláda o nich vedela. Navyše vláda neinformovala verejnosť, že existuje domáci producent. To je tá ich transparentnosť? O čo ide vláde? O zdravie ľudí, alebo o špinavé kšefty? Toto je tá podpora domácich výrobcov?

Gepostet von Ondrej Štefik am Montag, 30. März 2020

Nie je test ako test

V čom je nakoniec problém? V prvom rade v tom, že v príspevku Semana a médií, ktoré ho prebrali, absentuje akékoľvek vyjadrenie protistrany. To by koniec koncov znamenalo aj odhalenie ostatných zádrheľov a spľasnutie celej bubliny.

Azda najväčší problém je ten, že RT-PCR testy nie sú vecou, ktorá sa dá vyrobiť a pomerne ľahko predať, ako napríklad rýchlotesty dostupné vo forme tzv. kitov, ktoré vedia priniesť výsledok z kvapky pacientovej krvi.

Ide totiž o oveľa zložitejší laboratórny proces. „RT-PCR, čiže polymerázová reťazová reakcia s reverznou transkripciu, je obmena PCR, pri ktorej je najprv s použitím reverznej transkriptázy prepísaná izolovaná RNA do cDNA (čiže komplementárnej DNA) a tá je následne templátom pre PCR reakciu, ktorá danú cDNA namnoží. Táto metóda sa využíva pri výskume RNA, konkrétne pri určovaní, aká RNA sa v bunke nachádza. RNA je výhodné prepísať do DNA a následne pracovať s DNA, pretože DNA je omnoho stabilnejšia,“ uvádza sa v oficiálnych zdrojoch k téme. V skutočnosti to vyzerá zhruba takto.

Slovensko tieto testy dlho vykonáva

Keď sme sa začali o celú vec zaujímať, Úrad verejného zdravotníctva nám odpísal, že „tento postup nie je závislý na dodávaní komerčných hotových kitov od rôznych firiem,“ a že je v hojnej miere využívaný aj v našich štátnych laboratóriách už od začiatku pandémie. Na Slovensku je vraj pomôcok na tento typ testovania dostatok a ani ich netreba dovážať.

Zo Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv nám tiež potvrdili, že košická súkromná spoločnosť žiadny takýto rýchlotest na koronavírus zaregistrovaný nemá. S prosbou o vyjadrenie k Semanovým slovám sme oslovili aj samotnú firmu DB Biotech. Na odpoveď čakáme.

Suma sumárum. Košická firma DB Biotech nemôže RT-PCR test vyrábať, lebo ide skôr o laboratórny postup uskutočňovaný za pomoci zložitejších setov. RT-PCR využívajú od začiatku aj naše štátne laboratória a nejde o novinku. Takisto sú sety na jeho uplatňovanie ľahko dostupné. Médiá mlčia preto, lebo nie je o čom hovoriť a Róbert Mistrík neklamal, lebo nebolo o čom klamať.

Ale inak všetko sedí, teda vlastne, skoro nič.

— Tomáš Dugovič

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

0

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...