Opatrenia sa vyhli ťahúňom ekonomiky. Chceme stavať ľudí proti sebe? Nemusíme to prežiť, odkazujú vláde zamestnávatelia

Zľava: Predseda Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení SR (AZZZ SR) Tomáš Malatinský, predseda Slovenskej obchodnej a priemyselnej komory (SOPK) Peter Mihók, prezident Republikovej únie zamestnávateľov (RÚZ) Miroslav Kiraľvarga a prezident Asociácie priemyselných zväzov (APZ) Alexej Beljajev (Zdroj: SITA)

Opatrenia na podporu ekonomiky v čase šírenia ochorenia Covid-19 boli témou tlačovej konferencie predstaviteľov zamestnávateľov, ktorí dávajú prácu vyše 1,5 miliónu ľudí na Slovensku. Štát vyhlásil núdzový stav, čím podľa zamestnávateľských zväzov obmedzil chod firiem a mal by preto na seba preniesť aj časť nákladov, aby pomohol podnikom prežiť. Je podľa nich preto nutné okamžite vytvoriť hospodársky krízový štáb pod vedením premiéra.

Na spoločnej tlačovej konferencii s predstaviteľmi zamestnávateľských spolkov prezident Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení (AZZZ) SR Tomáš Malatinský uviedol, že teraz je kľúčová flexibilita a reakčný čas vlády. Čím dlhšie bude trvať prijatie opatrení na pomoc veľkým zamestnávateľom, tým budú vraj škody na ekonomike násobne väčšie.

Malatinský informoval, že 22. marca odovzdali predstavitelia zamestnávateľov vláde návrh opatrení, ktoré sú potrebné na to, aby firmy nemuseli vo veľkom prepúšťať.

„Musíme sa pripraviť na náročnú hospodársku krízu, slovenské hospodárstvo to nemusí v zdraví prežiť,“ varoval šéf AZZZ s tým, že taký scenár hrozí, ak vláda včas a dostatočne nepomôže veľkým zamestnávateľom.

Krízový hospodársky štáb

Vláda síce predstavila takzvaný plán prvej pomoci, podľa ktorého má firmám preplatiť 80 % miezd zamestnancov, ale to je podľa zamestnávateľov málo. Opatrenia sa totiž vyhli veľkým firmám, aj keď ide o ťahúňov slovenskej ekonomiky a sú na nich napojení ďalší menší dodávatelia, podniky a firmy.

Zamestnávatelia žiadajú zriadiť hospodársky krízový štáb, ktorý by prijal opatrenia v boji proti ekonomickým dopadom koronavírusu pre všetkých zamestnávateľov aj zamestnancov bez rozdielov. Štáb by mal mať obsadenie naprieč všetkými zainteresovanými ministerstvami a na jeho čele by mal stáť premiér Igor Matovič.

Prezident Slovenskej obchodnej a priemyselnej komory (SOPK) Peter Mihók na spoločnej tlačovke uviedol, že Slovensko je jedna z mála krajín, ktorá neprijala finančný rámec na sanovanie ekonomiky, čo znižuje konkurencieschopnosť slovenských firiem. „Je potrebné prijať stratégiu pre reštart ekonomiky a postarať sa o kostru ekonomiky, ktorou je priemysel,“ vyhlásil.

Podľa Mihóka sme v porovnaní s inými európskymi krajinami pozadu so schvaľovaním opatrení na ochranu ekonomiky pred dopadmi šírenia koronavírusu.

„Opatrenia musia mať plošný charakter, nemôžeme robiť nejaké delenie. Musíme povedať, že nevyužívame dostatočne ani prostriedky z Európskej investičnej banky (EIB) či európskeho stabilizačného mechanizmu známeho pod názvom – Euroval či prostriedky z eurofondov. Myslím si, že budeme musieť akceptovať vyššie zadĺženie našej ekonomiky, no to vytvorí predpoklad na to, aby podniky do budúcna toto zadĺženie zmiernili,“ povedal šéf SOPK.

Aj veľké firmy potrebujú pomoc

Spolumajiteľ Tatravagónky Alexej Beljajev, ktorý stojí na čele Asociácie priemyselných zväzov (APZ), pripomenul, že množstvo firiem stále vyrába a pomoc štátu ani nepotrebuje, ale treba si podľa neho uvedomiť, že čelíme globálnemu rozpadu priemyselnej výroby. „Malé stredné a veľké firmy potrebujú pomoc štátu, aby mohli existovať a po skončení krízy ďalej vyrábať,“ vyhlásil Beljajev.

Šéf APZ uviedol, že zamestnávatelia sú prekvapení, že vláda delí zamestnancov na kategórie. „Štátni zamestnanci 100 % platu, iní 80 %… My takto zamestnancov nedelíme. To chceme takto stavať ľudí proti sebe?“ položil si Beljajev otázku.

Podľa Beljajeva štát vôbec nepomáha 2-tisíc firmám, ktoré majú náklady nad 2-milióny euro mesačne a pracuje v nich dovedna 600-tisíc ľudí. Pripomenul, že tieto firmy navyše odviedli takmer 5 miliárd eur na odvodoch a daniach, ale na ne sa prvá pomoc od štátu nevzťahuje. Spolumajiteľ Tatravagónky zopakoval tvrdenie šéfa SOPK, že štát by mal pomôcť plošne všetkým firmám.

Automobilový priemysel

Prezident Zväzu automobilového priemyslu (ZAP SR) Alexander Matušek vyjadril znepokojenie nad tým, že opatrenia, ktoré vláda prijala, podľa neho rozdelili zamestnancov a zamestnávateľov. Bude to vraj ťažké vyhodnocovať straty na tržbách, podľa ktorých chce štát pomáhať firmám fungujúcim aj počas opatrení proti šíreniu koronavírusu.

„Sme na jednej lodi, vírus si nevyberá medzi podnikateľmi ani zamestnancami. Privítali by sme plošné opatrenie, ktoré by platilo pre všetkých,“ potvrdil Matušek slová svojich kolegov.

Riešením, ktoré by mohlo podľa Matušeka udržať zamestnanosť je takzvaný „kurzarbeit“ alebo skrátenie pracovnej doby počas trvania krízy, čo by umožnilo veľkým zamestnávateľom neprepúšťať aj bez pomoci štátu.

„Nepomáhame skrátením pracovnej doby zamestnávateľom, ale zamestnancom, pretože nebude musieť dôjsť k prepúšťaniu ľudí a nedôjde tak k nárastu nezamestnanosti. Nemecko má z krízy 2008 skúsenosť, že ide o jeden z najúčinnejších nástrojov na udržanie zamestnanosti,“ povedal Matušek.

Šanca na potravinovú sebestačnosť

V súčasnej situácii by mala vláda podľa predsedu Slovenskej potravinárskej a poľnohospodárskej komory Emila Macha cieliť ekonomickú pomoc na daňovo-legislatívne a odvodové opatrenia. Pomohol by údajne aj flexibilný zákonník práce, ktorý musí reflektovať napríklad sezónnosť niektorých prác.

Macho navrhol oslobodiť výrobcov potravín dočasne od daní. Potravinová sebestačnosť nie je podľa neho samozrejmosťou a súčasná situácia je podľa neho šancou na to, aby bolo Slovensko v tomto smere samostatnejšie. „Nová vláda si musí uvedomiť, že máme obrovskú príležitosť naštartovať potravinársky priemysel,“ myslí si šéf Slovenskej potravinárskej a poľnohospodárskej komory.

Určite sa dohodnú

Predseda Klubu 500 Vladimír Soták na spoločnom tlačovom brífingu povedal, že zamestnávatelia pozorne sledujú kroky novej vlády, tak ako sledovali kroky tej starej. Dodal však, že zamestnávatelia nie sú žiadni prosebníci a pomoc má najmä udržať zamestnanosť vo veľkých firmách a teda pomôcť najmä ich zamestnancom.

„Sme právom hrdí, že dopady na Slovensko sú ďaleko menšie ako v Taliansku, Španielsku a Nemecku, pretože sme disciplinovaný národ, disciplinovanejší ako si niektorí myslia o sebe,“ vyhlásil Soták.

Šéf Klubu 500 ubezpečil, že nemá obavy o to, že by sa zamestnávatelia vo veľkých spoločnostiach nedohodli s vládou na rozumnom riešení, ktoré pomôže zmierniť dopady koronavírusu. „Určite sa nájde riešenie a určite sa dohodneme, sme rozumní ľudia,“ povedal v závere tlačovky.

Chce to však rýchle riešenia, pretože akékoľvek súčasné zaváhanie sa môže podľa zamestnávateľov v budúcnosti niekoľkonásobne predražiť. „Vyzývam predsedu vlády, aby sa s nami okamžite stretol,“ vyzval Soták premiéra.

Nechcú prepúšťať

Nikto nechce podľa šéfa Klubu 500 prepúšťať ľudí, ktorých potom zase ťažko získa späť. „Nie je nič horšie ako povedať ľuďom, že ich musíte prepustiť, lebo nemáte zákazky kvôli zasranej kríze,“ povedal z vlastnej skúsenosti.

Táto vláda môže byť úspešná a jej úspech závisí podľa Sotáka od úspechu tých, ktorí tvoria ekonomiku. „Keď zastanú veľké firmy a pustíme odborníkov, ktorí na trhu nie sú, tak ich nikdy znova nebudeme mať. Ak opustíme trhy, na ktorých sme, tak nás nahradia na týchto trhoch Nemci, Taliani, Česi a my si trhneme nohou a kto bude napĺňať rozpočet? Jediná cesta je spojiť sily a komunikovať. Môžeme byť s novou vládou veľmi úspešný, môžu naštartovať množstvo opatrení, ale pre celú krajinu,“ povedal šéf Klubu 500.

Soták tvrdí, že ekonomiku musíme na Slovensku udržať v chode aj za cenu väčšieho zadlženia a ak prijmeme opatrenia rýchlo, tak bude na pomoc hospodárstvu potrebných menej financií.

Bankové garancie vo výške pol miliardy eur, ktoré odklepla vláda, aby banky požičiavali za výhodných podmienok firmám, sú podľa zamestnávateľov zbytočné, pretože žiadna zodpovedná spoločnosť si nebude brať v čase krízy pôžičky.

— TOP

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

0

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...