Čínske firmy ryžujú na korona kríze. Európske štáty medzitým vo veľkom hlásia chybovosť ich produktov

Ilustračná fotografia (Zdroj: SITA)

Problém s respirátormi či rýchlotestami na koronavírus z Číny hlási Česko, Holandsko aj Španielsko. Desaťtisíce až státisíce rôznych produktov sú nefunkčné alebo nespoľahlivé a musia byť stiahnuté z obehu. Podľa iných správ čínski výrobcovia znásobujú svoje zisky z výroby ochranných rúšok a respirátorov, pričom jeden výrobca ich výnos prirovnal k ‚tlačeniu peňazí‘.

Súčasná pandémia koronavírusu odhaľuje mnohé negatíva a reálie západného sveta, ktorý sa stal príliš závislým na výrobe v Ázii. Kríza teraz ukazuje, že zbavenie sa národných výrobných kapacít pre potraviny, zdravotnícky materiál či lieky môže mať katastrofálne následky pre krajinu a jej obyvateľstvo.

Svoje o tom vie napríklad Španielsko, ktoré nakúpilo približne 640-tisíc rýchlotestov z Číny a Južnej Kórei. Po príchode prvej várky o veľkosti približne 9-tisíc kusov sa však zistilo, že nespĺňajú potrebné požiadavky. Španielska vláda stiahla približne 58-tisíc týchto testov a u výrobcu bude žiadaná ich výmena.

Nelicencovaná spoločnosť

Podľa portálu Euractiv spomínané rýchlotesty dokázali presne určiť nákazu v menej ako 30 percentách prípadov. Podľa čínskeho veľvyslanectva však nešlo o testy podľa zmluvy, ktorú podpísala španielska vláda s čínskym náprotivkom.

Španieli mali tieto testy nakúpiť od nelicencovanej súkromnej čínskej spoločnosti s názvom Shenzhen Bioeasy Biotechnology. Daná spoločnosť je však držiteľom certifikátu Európskej únie, podľa ktorého jej výrobky spĺňajú tunajšie regulácie.

Španielsko je momentálne druhou najhoršie postihnutou krajinou koronavírusom hneď po Taliansku. V súčasnosti majú Španieli potvrdených skoro 88-tisíc nakazených občanov, pričom vírusu zatiaľ podľahlo približne 8-tisíc z nich.

Nepresnosť hlásia aj v Čechách

Problémy s čínskymi rýchlotestami tu však nekončia. Na ich nespoľahlivosť upozorňovali pred viac ako týždňom aj na Morave a Sliezsku. Podľa krajskej hygieničky Pavly Svrčinovej mali čínske rýchlotesty chybovosť až 80 percent, pričom vykazovali falošné negatívne, ale aj pozitívne výsledky.

Námestník zdravotníctva Roman Prymula však vysvetlil, že tieto testy sú len orientačné a nejde o diagnostický test. Nemyslí si však, že by informácie o 80 percentnej chybovosti boli pravdivé. „Testy v určitej fáze vykážu pozitivitu, reagujú ale až od nejakého piateho dňa. Ľudia by tam teda mali chodiť, až keď majú klinické príznaky,“ vysvetlil Prymula.

Opäť chybná várka

V Holandsku majú pre zmenu problém s respirátormi. Vláda stiahla z obehu 600-tisíc týchto ochranných prostriedkov, nakoľko sa zistilo, že majú nefunkčné membrány a sú prakticky zbytočné, informuje portál Telegraaf.

„Nesedia dobre na tvári, alebo majú nefunkčné membrány, presne tie, ktoré majú zastavovať častice vírusu,“ uviedol hovorca holandského ministra zdravotníctva. Spomínané respirátory však, opäť, mali potrebný certifikát kvality od EÚ.

Je to ako tlačiť peniaze

Ochranné rúška a iné materiály sa rýchlo stali zlatou baňou pre čínskych výrobcov, ktorí ich so značným ziskom predávajú do sveta. Televízia a rozhlas Hongkongu priniesol reportáž o tom, ako sa obchodníci na čínskej pevnine rýchlo adaptovali na nové požiadavky trhu.

Podľa internetovej stránky Tianyancha vzniklo v pevninskej Číne za posledné dva mesiace skoro 9-tisíc nových výrobní ochranných rúšok a masiek, aby pokryli záujem z celého sveta.

„Stroj na výrobu rúšok je ako stroj na tlačenie peňazí,“ opísal situáciu Shi Xinghui, ktorý má na starosti predaj tovaru v spoločnosti na výrobu spomínaných prostriedkov. Zatiaľ čo v minulosti by bol profit na jednom rúšku alebo maske len jeden cent, dnes je to niekoľkonásobne viac.

Ak by toho nebolo málo

Medzitým sa na sociálnej sieti Twitter objavilo video, na ktorom si má údajný čínsky pracovník utierať topánky medicínskymi rúškami, ktoré následne poputujú zrejme do Spojených štátov. Komentár k nemu znie približne takto: „Dúfam, že toto môžu vidieť americkí zákazníci.“

Toto video je popri iných veciach v súčasnosti prezentované ako jeden z dôvodov, prečo treba konečne začať vyrábať produkty opäť na Západe. Podobnú správu vyslal svetu nedávno bývalý britský europoslanec a predseda Strany pre Brexit Nigel Farage, ktorý obvinil Čínu z profitovania na tragédii, ktorú sama spôsobila.

—  Juraj Orolín

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

0

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...

Nádvorie katedrály Notre-Dame otvorili pre verejnosť

Nádvorie katedrály Notre-Dame otvorili pre verejnosť

Nádvorie parížskej katedrály Notre-Dame, ktorú vlani 15. apríla zničil požiar, znovu otvorili pre verejnosť. Podľa organizácie zodpovednej za opravu gotickej stavby to umožnilo ukončenie hĺbkového čistenia priestoru, ktorého cieľom bolo odstránenie toxického oloveného prachu z nádvoria. Oznámili to..